ماهی‌ قرمز را زنده نگه دارید

۱۳۹۱/۰۱/۱۸ - ۱۹:۲۹ - کد خبر: 45155
سلامت نیوز :بعضی دوستداران محیط زیست، وعده می‌دهند این نوع ماهی با رعایت نكات ساده می‌تواند تا عید سال 92 هم زنده بماند بنابراین ماهی‌گلی‌هایی را كه سفره هفت‌سین‌تان را تزئین كردند دست‌كم نگیرید.

آنها جان‌سخت هستند و با شرایط محیطی بخوبی كنار می‌آیند. اما به هر حال آنها هم مانند بسیاری از موجودات زنده به چیزهایی حساسیت دارند و چیزهایی را دوست دارند.آنها هم گرسنه می‌شوند و غذا نیاز دارند و وقتی غذا می‌خورند، پسماند تولید می‌كنند و در آخر این كه چون قیمتشان كم است و ناگهان شب‌عید پیدایشان می‌شود، فكر نكنید موجوداتی بی‌ارزش هستند یا فقط موجوداتی فصلی محسوب می‌شوند. آنها حتی می‌توانند بیش از ۲۰ سال دوام بیاورند.ماهی قرمز، بومی سیبری و نیز جنوب شرق آسیاست كه البته در این روزگار در بسیاری از بخش‌های اروپا، بخصوص رودخانه‌ها و بركه‌ها به شكل طبیعی و وحشی دیده می‌شود. این گسترش جغرافیایی البته به دست انسان صورت گرفته است.همان طور كه در ایران هم در برخی حوضه‌های آبگیر در شمال غرب یا جنوب شرق (حوضه ارومیه یا كارون و سیستان) به شكل آزاد دیده می‌شود.این ماهی ارزش غذایی ندارد و در رده ماهی‌های زینتی قرار می‌گیرد. در ایران كاركرد جداگانه و آیینی دارد كه البته منشا آن معلوم نیست.به عبارتی، حضور این ماهی در سر سفره هفت‌سین، تاریخی معلوم و حتی مفهوم آیینی ایرانی جدی‌ای ندارد و بسیاری معتقدند این ایده از چین به ایران رسیده است. به هر روی امروزه سفره هفت‌سین بدون ماهی قرمز تقریبا وجود ندارد.اما از آنجا كه بسیاری از ما ایرانیان اصلا با مفهوم و الزامات نگهداری حیوانات خانگی در خانه‌هایمان آشنایی نداریم و در بسیاری از موارد اصلا با آن سازگاری و توافق هم نداریم نگهداری از ماهی‌های قرمز را نیز بلد نیستیم. طرفه آن‌كه در بسیاری از موارد حتی افسانه‌هایی هم برای این مورد می‌سازیم.تا همین یكی دو سال قبل در همه خانه‌های ایرانی جمله عجیبی می‌شنیدیم مبنی بر این‌كه ماهی‌های قرمز به غذا نیاز ندارند.بسیار شنیده‌ام كه ماهی‌ها همین آبی كه می‌خورند كافی است!! در سال‌های اخیر هم كه بحث طرفداران محیط زیست در این باره داغ شده بود راهكار عجیب دیگری پیشنهاد شده بود و بسیاری از مردم هم آن را اجرا می‌كردند. این كه ماهی‌های گلی را در روز ۱۳ فروردین یا همین حوالی به رودخانه‌ها برده و رها كنیم. یادمان باشد این ماهی‌های كوچك قرمز قابلیت زنده ماندن در این شرایط سخت و ناآشنای محیطی را ندارند.آنها در شرایط اسارت متولد شده‌اند و آنجا رشد كرده‌اند. بنابراین اصلا آمادگی ندارند كه در محیط طبیعی رشد و زندگی كنند بنابراین باید فكر دیگری كرد. بهتر است از آنها بخوبی مراقبت كنیم. آنها براحتی بتوانند سال‌ها زینت بخش سفره هفت‌سینمان باشند.

برای طول عمر ماهی‌ها چه كنیم؟

ماهی‌های قرمز در محیط آبی زندگی می‌كنند. همان طور كه ما به هوای پاك نیاز داریم، آنها هم به آب پاك نیاز دارند بنابراین آب تنگ ماهی‌تان را هر روز عوض كنید.برای عوض كردن آب آنها هم یادتان باشد كه بگذارید آب حداقل یك نیم روز آرام بگیرد و در ظرفی جداگانه باشد و برای تعویض آب از آن استفاده كنید.با این كار بسیاری از مواد از جمله كلر را از آب به مقدار كافی جدا كرده و فرصت داده‌اید اكسیژن در آن حل شود. از طرف دیگر این آب با محیط زندگی ماهی هم‌دما شده است.وقتی آب تنگ ماهی‌تان را تغییر می‌دهید، آب را با شدت روی ماهی نریزید. ماهی‌های گلی‌ بشدت نسبت به هر نوع شوكی حساسیت دارند و بسرعت بر اثر شوك‌ها می‌میرند. ماهی‌ها را از تنگ خارج كنید، آب تنگ را عوض كنید، سپس ماهی را در تنگ بیندازید.ما آدم‌ها برای زنده ماندن فقط به هوای خوب نیاز نداریم. غذا هم برایمان مهم است. به همین ترتیب ماهی‌ها هم غذا می‌خواهند. اشتباه خنده‌دار همگانی را شما تكرار نكنید.ماهی‌ها به جای غذا، آب نمی‌خورند. این كه می‌بینیم ماهی‌ها پیوسته دهانشان را باز و بسته می‌كنند به این معنی نیست كه دارند آب می‌خورند.آنها آب را به سوی آبششان می‌فرستند تا اكسیژن جذب كنند. آنها برای زنده ماندن غذا نیاز دارند. البته دادن نان به ماهی‌های قرمز كاری است به غایت اشتباه. نان‌ها نمك دارند.... این نمك آنها را می‌كشد.بهتر است غذاهای مخصوص ماهی برایشان بگیرید و به آنها بدهید. ماهی‌های گلی زیاد پرخور نیستند. كمی غذا برایشان كافی است. آنها واقعا ‌جان سخت هستند. با گرسنگی‌های طولانی كنار می‌آیند اما به هر حال به غذا نیاز دارند.جدا از غذا دادن و آب تمیز داشتن، آنها به فضایی مناسب هم برای زندگی نیاز دارند. تنگ‌های كوچك سفره هفت‌سین زیباست اما برای بسیاری از آنها كافی نیست. یكی این كه این تنگ‌ها كوچك‌اند و فضای كافی برای حركت كردن آزادانه ندارند.دیگر این كه این تنگ‌ها دهانه‌های كوچكی دارند و سطح تماس آب با هوا برایشان كم است بنابراین مقدار اكسیژنی كه بهشان می‌رسد، كافی نیست.بهتر است پس از اتمام مراسم عید، برایشان حوضی با آب راكد یا آكواریومی بزرگ یا یك تنگ شیشه‌ای بزرگ‌تر از معمول پیدا كنیم. در نهایت این ماهی‌های‌گلی‌ زیبا هم تنوع را دوست دارند. خانه‌شان را با كمی شن و كاسه، یك شاخه سبز درخت و چیزهایی از این دست تزئین كنید.

منبع : جام جم
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.89475s, 18q