بخش غیردولتی جدیدترین متهم

بازیگری جدید برای بازی قدیمی استخدام پرستاران

۱۳۹۱/۰۱/۱۹ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 45298
بازیگری جدید برای بازی قدیمی استخدام پرستاران
سلامت نیوز: هنوز وعده‌های عمل نشده درباره استخدام ۲۳ هزار پرستار در سال ۹۰ فراموش نشده که سازمان نظام پرستاری می‌گوید در سال جدید ۱۰ هزار پرستار دیگر استخدام می‌شود. سال گذشته دولت و مجلس درباره استخدام پرستاران یکدیگر را به کم‌کاری متهم کردند و امسال هم پیش‌بینی می‌شود، این پاس‌کاری و بهانه‌جویی ادامه پیدا کند.

 خبر خوب برای پرستاران! امسال به دوضلع پاس‌کاری استخدام پرستاران یعنی مجلس و دولت، ضلع جدیدی اضافه خواهدشد؛ بخش خصوصی و غیردولتی.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه خبری قانون، هنوز وعده‌های عمل نشده درباره استخدام 23 هزار پرستار در سال 90 فراموش نشده که سازمان نظام پرستاری می‌گوید در سال جدید 10 هزار پرستار دیگر استخدام می‌شود.
سال گذشته دولت و مجلس درباره استخدام پرستاران یکدیگر را به کم‌کاری متهم کردند و امسال هم پیش‌بینی می‌شود، این پاس‌کاری و بهانه‌جویی ادامه پیدا کند.


ضلع جدید بازی استخدام!
سال گذشته بحث قانون ارتقای بهره‌وری وکاهش ساعتِ کاری پرستاران که از مدت‌ها پیش تصویب شده بود، حسابی داغ و بر سر زبان‌ها بود و آخرین مهلت اجرای آن 6 ماه قبل بود، اما از قرار معلوم به اجرا نرسید. طبق این قانون باید ساعت کاری پرستاران کاهش پیدا کند و تعداد پرستاران افزایش پیدا می‌کرد. بر اساس آمارهای اعلام شده، در کشور ما نسبت تعداد پرستاران با تخت‌های بیمارستانی و تعداد بیماران با استاندارهای جهانی فاصله زیادی دارد و این هم باعث فشار کاری زیاد بر پرستاران و هم باعث نارضایتی بیماران می‌شود.
طبق آمار اعلام شده بیمارستان‌های دولتی با کمبود 140 هزار پرستار مواجهند و براساس توافقی که میان سازمان نظام پرستاری و دولت صورت گرفته است، وجود دو نفر به ازای هر تخت بیمارستانی ضروری است. این در حالی است که اکنون برای هر تخت بیمارستانی نیم نفر پرستار وجود دارد.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری در توجیه اجرا نشدن 23 هزار پرستار در سال گذشته توپ را به زمین بخش‌های غیر دولتی انداخت و مدعی شد که تنها این بخش‌ها از استخدام پرستاران عدول کرده‌اند. به گفته وی سال گذشته 18 هزار پرستار جذب بیمارستان‌های دولتی شده‌اند، این در حالی است بخش غیردولتی که شامل بیمارستان‌های خصوصـی، تأمیـــن اجتماعی، نیروهای مسلح، خیریه و دانشگاه آزاد می‌شود، هنوز اجرایی نشده است.

حالا شما این اظهارات رئیس کل سازمان نظام پرستاری را در کنار اظهارات مسئولان وزارت بهداشت بگذارید: وزارت بهداشت سال گذشته اعلام کرد در یک سال نمی‌شود 23 هزار پرستار که برای اجرای کامل این قانون لازم است، را در وزارت بهداشت استخدام کند.
رئیس دفتر پرستاری وزارت بهداشت هم گفته است قطعاً امکان استخدام یک‌باره 23 هزار پرستار طی یکسال وجود ندارد، وزارت بهداشت حداکثر می‌تواند سالی 6هزار نیروی جدید استخدام کند که اگر همه این ظرفیت به پرستاران داده شود، استخدام 23 هزار پرستار حداقل چهار سال طول می‌کشد.

اگر گفته‌های رئیس سازمان نظام پرستاری درباره استخدام 18 هزار نیروی تازه نفس پرستاران را قبول کنیم، باز هم پنج هزار پرستار از وعده استخدام 23 هزار نفر جا مانده‌اند و با وعده 10 نفر امسال به 15 هزار نفر می‌رسد. در حالی که وزارت بهداشت می‌گوید حداکثر 6 هزار نیرو جدید در سال را می‌تواند استخدام کند. جالب اینکه اگر بر اساس گفته‌های وزارت بهداشت سال گذشته 6 هزار پرستار استخدام شده باشند، هنوز 17 هزار نفر پشت درهای استخدام وزارت بهداشت مانده‌اند که با وعده10 نفر امسال، 27 هزار نفر در صف طویلِ استخدام وزارت بهداشت معطل می‌مانند که با ظرفیت وزارت بهداشت حدود پنج سال طول می‌کشد.

این تناقض‌ها دقیقا به چه معناست؟ شاید به این معنا باشد که به دو ضلع قدیمی بازی پاس‌کاری استخدام پرستاران یعنی دولت و مجلس یک ضلع جدید هم اضافه شده است؛ بخش خصوصی و غیر دولتی!

به نظر می‌رسد مسئولان مربوطه به جای ایجاد اضلاع جدید برای بازی قدیمی، فکری به حال استخدام پرستاران کنند تا هم پرستاران نفس راحتی بکشند و هم عمر و سلامتی بیماران با خدمات بهتر محفوظ بماند.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55943s, 18q