قصه شنیدن تخیل كودك را ارتقا می‌دهد

۱۳۹۱/۰۱/۲۰ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 45344
سلامت نیوز: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی دانشگاه گفت: قصه گفتن برای كودك نه تنها موجب افزایش ذخیره واژه‌ها و تكلم بهتر در كودك می‌شود ارتباط او را با والدین را نیز تقویت خواهد كرد.

دكتر اشرف تشكری در گفت و گو با پایگاه خبری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز،گفت: قصه شنیدن قدرت تخیل كودك را ارتقا می‌دهد و مفاهیم آموزشی و عملی در قالب قصه راحت‌تر به كودك منتقل می‌شود.

دكتر تشكری تصریح كرد: والدین بهتر است قصه‌ها را از زبان حیوانات برای كودك خود تعریف كنند. آن‌ها حیوانات را موجودات جالبی می‌دانند و به آنها علاقه‌مندند. بنابراین زمانی كه مسائل تربیتی و مفاهیم مهم زندگی از این زبان برای آن‌ها بیان ‌شود، آن را به راحتی می‌پذیرند.

این روانپزشك گفت: والدین باید سعی كنند لحظات خوشی را با كودك خود داشته باشند. قصه گفتن زمینه لحظات خوش بین والدین و كودك را بهتر فراهم می‌كند.

عضو هیات علمی دانشگاه گفت: زمان قصه گفتن برای كودك بسیار مهم  است و باید در زمانی كه كودك گیرایی لازم برای شنیدن را دارد،‌ قصه را بشنود. قصه‌گویی پیش از خواب بهترین زمان  شنیدن قصه برای كودك است. معمولا كودكان پیش از خواب عاداتی پیدا می‌كنند كه اگر رفع نشود تا بزرگسالی هم آن را خواهند داشت. شنیدن قصه موجب رفع این عادات می‌شود.

وی گفت: والدین نباید تماشای فیلم را جایگزین قصه گویی برای به وی كنند. كودك حین تماشای فیلم تنها شنونده است و فرصت تصور سازی و پرسش سؤال را ندارد، ‌ارتباطی هم ایجاد نمی‌شود.

دكتری تشكری گفت: از زمانی كه كودك توانایی شنیدن را دارد می‌تواند قصه گفتن والدین را هم گوش كند. این روند تا پایان عمر هم در افراد می‌تواند ادامه داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.94227s, 19q