رژیم‌های غذایی بدون گوشت کافی در بروز فقر آهن موثر است

۱۳۹۱/۰۱/۲۰ - ۱۶:۰۰ - کد خبر: 45401
سلامت نیوز : دکتر بهزاد حیدرپور در گفت وگو با (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار داشت: آهن یكی از املاح معدنی حیاتی است كه در تمام سلول‌های بدن وجود دارد و گوشت یکی از منابع اصلی آن است.

دکتر حیدرپور در ادامه تصریح کرد: این عنصر مهم به عنوان یك تركیب اصلی در هموگلوبین خون به حمل و جابجایی اكسیژن از ریه‌ها به سایر بافت‌های بدن كمك می‌كند.وی گفت: آهن در بدن بعنوان یک عنصر حیاتی در فعل و انفعالات شیمیایی بدن هم دخالت دارد. افرادی كه در خون آن‌ها به اندازه كافی آهن وجود ندارد، ممكن است دارای گلبول‌های قرمز خونی کمتر یا کوچکتر از حد نرمال باشند و این حالت كم خونی ناشی از فقر آهن نامیده می‌شود.این متخصص طب ورزش خاطرنشان کرد: احتمال فقر آهن در نوزادان، كودكان خردسال و زنان باردار بیشتر است و نیز كسانی كه خون زیادی از دست می‌دهند بیشتر در معرض فقر آهن قرار دارند.

وی گفت: همچنین گیاه خواری و استفاده از داروهای خاص برای كنترل زخم‌ یا رفلكس اسید معده هم در بروز فقر آهن موثر هستند.دکتر حیدرپور اظهار داشت: کم خونی فقر آهن باید بصورت صحیح درمان شده تا از برگشت این اختلال جلوگیری شود. به این منظور این درمان باید 4 تا 6 ماه ادامه یافته و تا تکمیل شدن ذخایر آهن تکرار شود.وی در پایان گفت: در کشور ما علل متعددی برای کم خونی فقر آهن وجود دارد اما درمان ناکامل کم خونی تشخیص داده شده یکی از علل شایعی است که می‌توان با آگاهی دادن به پزشکان و بیماران به راحتی از آن پیشگیری كرد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.0304s, 18q