آیا بیماران ام‌اسی می‌توانند بچه‌دار شوند؟

۱۳۹۱/۰۱/۲۱ - ۱۲:۴۶ - کد خبر: 45475
سلامت نیوز:یكی از سوالاتی كه بیماران ام‌اسی می‌پرسند درخصوص داشتن فرزند است.نكته اول این‌كه بیماران ام‌اس می‌توانند ازدواج كنند و ممانعتی در این كار وجود ندارد.

آیا بیماران ام‌اسی می‌توانند بچه‌دار شوند؟

یكی از سوالاتی كه بیماران ام‌اسی می‌پرسند درخصوص داشتن فرزند است. فرد جوانی كه مبتلا به ام‌اس شده و تحت درمان است، تصمیم به ازدواج دارد و می‌خواهد بداند كه آیا این بیماری مانعی برای بچه‌دارشدن نیست و این كه بیماری ام‌اس واگیر دارد یا خیر و آیا ممكن است كه فرزند یا همسرش مبتلا شوند؟

نكته اول این‌كه بیماران ام‌اس می‌توانند ازدواج كنند و ممانعتی در این كار وجود ندارد. اما قبل از ازدواج باید صادقانه این بیماری را به اطلاع همسر آینده‌شان برسانند، با وجود این‌كه این بیماری براحتی كنترل می‌شود، ولی گاهی اوقات ممكن است منجر به ناتوانی هم بشود. استرس باید در این بیماری كنترل شود، زیرا باعث بدتر شدن حال بیمار می‌شود.

در پاسخ به این كه این بیماری به بچه سرایت می‌كند یا خیر؟ باید گفت احتمال این كه این بیماری به فرزند انتقال پیدا كند زیاد است.

اگر بگوییم از هر 100 هزار نفر یك نفر مبتلا به ام‌اس می‌شود، فردی كه مبتلا به ام‌اس است، احتمال این‌كه فرزندش هم مبتلا شود پنج درصد است بنابراین ما توصیه نمی‌كنیم، افراد ام‌اسی خیلی بچه بیاورند و یك یا دو فرزند كافی است.

بیماری طی حاملگی كنترل خوبی پیدا می‌كند و خطر بیماری ام‌اس كمتر می‌شود بنابراین بهتر است خانم‌ها در سنین پایین‌تر بچه‌دار شوند و نكته بعدی این‌كه قبل از بچه‌دار شدن حتماً با پزشك مشورت كنند.

دكتر قره‌گزلو، متخصص مغز و اعصاب و استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.38867s, 18q