اجرای طرح پیشگیری از بیماری سكته قلبی و سكته مغزی در سال جاری

۱۳۹۱/۰۱/۲۱ - ۱۴:۲۹ - کد خبر: 45498
سلامت نیوز : به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ دكتر رضا ملك زاده رئیس پژوهشكده گوارش و كبد دانشگاه، در دیدار نوروزی با رئیس دانشگاه و اعضای هیات رئیسه كه روز یكشنبه 20 فروردین سال 1391 در سالن اجلاس ستاد مركزی برگزار شد، در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه گفت: یكی از تحقیقات بسیار مهمی كه داشتیم و خوشبختانه به نتیجه رسیده و در مجله BMG كه یكی از معتبرترین مجلات است به چاپ می رسد. در خصوص اثرات مصرف سوء تریاك است كه حتی مصرف آن به صورت تفننی هم می تواند برای سلامتی انسانها بسیار خطرناك باشد.

وی تاكید كرد: مصرف تریاك در كوتاه شدن طول عمر آدمها بسیار موثر است.رئیس پژوهشكده گوارش و كبد دانشگاه خاطر نشان كرد، بیماری هایی از قبیل، سكته های قلبی و مغزی، نارسایی كبدی، سرطانها، نارسایی ریوی و دیابت می تواند از مصرف زیاد تریاك باشد.دكتر ملك زاده افزود: امیدوارم با كمك رسانه ها این مطالب را به اطلاع عموم برسانیم زیرا تریاك یك بلا است نه یك دارو.وی اضافه كرد: به خصوص در این هفته كه هفته سلامت است باید تلاشی بشود تا این عادت را در كشورمان از بین ببریم.
وی با توجه به هفته سلامت، به اقدام جدیدی كه در سال 1391 انجام خواهد شد، اشاره كرد و گفت: كار بسیار مهمی كه وزارت بهداشت باید انجام دهد جلوگیری از ناتوانی و مرگ و میر افراد بالای سن 40 سال است.
به گفته رئیس پژوهشكده گوارش و كبد دانشگاه، 50 درصد افرادی كه فوت می كنند بر اثر سكته قلبی و مغزی است كه یكی از علل آن فشار خون بالا، قند خون، چاقی و چربی خون بالا نیر است كه همه این موارد قابل كنترل است.وی از اجرای طرح پیشگیری این بیماری ها در افراد خبر داد و گفت: مطالعات مختلف نشان می دهد كه حدود 80 درصد می توانیم از بروزاین بیماریها جلوگیری كنیم.دكتر ملك زاده اضافه كرد: طرح پیشگیری از بیماریها از اقداماتی است كه در سال 1391 در حال انجام شدن است. دكتر ملك زاده در پایان گفت: خوشبختانه این طرح در كشور ما و در مركز تحقیقاتی ما در دست اقدام است و ما امیدواریم كه در آینده نه چندان دور، وقتی كه نتیجه آن به دست آمد، بتوانیم استراتژی را برای پیشگیری از سكته های قلبی و مغزی در اختیار وزارت بهداشت قرارداده تا در اسرع وقت آن را بكار ببرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27807s, 18q