ضرورت بارداری زنان مبتلا به تالاسمی براساس برنامه ریزی قبلی

۱۳۹۱/۰۱/۲۱ - ۱۴:۴۳ - کد خبر: 45502
سلامت نیوز : دكتر مجید آراسته در گفت وگو با (ایسنا)، افزود: ممكن است مادر بدون اطلاع از بارداری خود تحت آزمایش با اشعه ایكس قرار بگیرد. در این شرایط رشد جنین با مخاطراتی مواجه می‌شود یا ممكن است مادر بدون اطلاع از بارداری خود دارویی مصرف كند كه بر سلامت جنین تاثیر منفی بگذارد.

وی در ادامه گفت: گاهی مادرهنگام بارداری دچار لكه‌بینی است اما آن را به علائم دوره قاعدگی ربط می‌دهد و پس از دو تا سه ماه متوجه بارداری خود می‌شود این در حالی است كه ممكن است طی این مدت عملی انجام داده باشد كه بر سلامت جنین تاثیر منفی گذاشته باشد.رییس هیات مدیره انجمن تالاسمی درباره تغذیه زنان باردارمبتلا به این بیماری تاكید كرد: این افراد در دوران بارداری نیاز به مصرف املاح و ویتامین‌های بیشتری دارند و باید مایعات بیشتری را استفاده كنند تا كودكی با دور سر، قد و وزن مطلوب متولد شود. در واقع تغذیه نقش اصلی را در رشد و نمو جنین دارد.آراسته خاطرنشان كرد: لازم است زنان باردار مبتلا به تالاسمی ویتامین‌های محلول در چربی و آب را بیشتر مصرف كنند و آنان در این مدت نیاز به كالری بیشتری دارند و باید مواد غذایی سالم‌تر و مغذی‌تری مانند گوشت سفید و قرمز بخورند.

رییس هیات مدیره انجمن تالاسمی به زنان باردار مبتلا به تالاسمی توصیه كرد كه حجم غذای خود را كاهش و تعداد دفعات مصرف غذا را افزایش دهند. این كار باعث پیشگیری از ابتلای آنان به چاقی در دوران بارداری می‌شود. از سوی دیگر لازم است مصرف نمك را كاهش دهند تا دچار پرفشاری خون هنگام حاملگی نشوند.وی افزود: مادران باردار مبتلا به تالاسمی لازم است میوه و سبزی بیشتری مصرف كنند چون مصرف فیبر باعث تنظیم شدن حركات روده‌های آنان می‌شود و از یبوست پیشگیری می‌كند علاوه بر آن لازم است اسید فولیك و آهن استفاده كنند.آراسته تاكید كرد: مصرف اسید فولیك پیش از بارداری و هنگام حاملگی تا 85 درصد از ابتلای جنین به اختلالات سیستم عصبی مانند تشكیل ناقص مغز و طناب نخاعی پیشگیری می‌كند این در حالیست كه این اختلالات شایع‌ترین بیماریهای دوران جنینی محسوب می‌شود. در این جهت لازم است دو سه ماه قبل از بارداری مصرف اسید فولیك آغاز شود.

وی در ادامه با بیان اینكه مبتلایان به تالاسمی شدید اگر با مردی سالم ازدواج ‌كنند، فرزند آن‌ها دچار تالاسمی شدید نمی‌شود، اظهار كرد: اگر مبتلایان به تالاسمی شدید با افراد مبتلا به این نوع تالاسمی ازدواج كنند فرزند آنها به طور قطع به تالاسمی شدید دچار می‌شود.وی در ادامه گفت: این دسته از زوج‌ها می‌توانند از بانك اهدای تخمك برای فرزندآوری استفاده كنند چرا كه با این كار از یك تخمك سالم برای باروری استفاده می‌شود و كودك به تالاسمی خفیف مبتلا می‌شود البته این دسته از خانواده‌ها می‌توانند از سازمان بهزیستی كودكی را به فرزندی قبول كنند.رییس هیات مدیره انجمن تالاسمی افزود: اگر زنی مبتلا به تالاسمی شدید با مردی مبتلا به تالاسمی خفیف ازدواج كند تا 75 درصد احتمال دارد كه فرزند آنها دچار تالاسمی شدید شود، در 25 درصد از موارد فرزند آن‌ها سالم است بنابراین لازم است زنان مبتلا به تالاسمی شدید قبل از بارداری زیر نظر تیم درمانگر خود باشند و هنگام بارداری آزمایش ژنتیك انجام دهند تا در صورت مشاهده نشدن مورد خاصی، بارداری آنان ادامه پیدا كند.

وی به زنان باردار مبتلا به تالاسمی شدید توصیه كرد: هنگام بارداری داروهای آهن زدا را قطع كنند چرا كه این داروها ممكن است بر رشد جنین تاثیر منفی بگذارد اما باید داروهای مكمل استفاده كنند تا فرزند آنها سالم به دنیا بیاید.رییس هیات مدیره انجمن تالاسمی تاكید كرد: اگر دو فرد مبتلا به تالاسمی خفیف قصد فرزندآوری داشته باشند، ابتدا باید آزمایش ژنتیك انجام دهند تا نوع جهش تالاسمی در جنین آنها مشخص شود علاوه بر آن زنان باردار مبتلا به تالاسمی باید از هفته 10 تا 12 بارداری برای تعیین وضعیت جنین خود مراجعه كنند تا نمونه‌ای از مایع و سلولهای دور جنین گرفته و روی آنها آزمایش شود.آراسته در پایان اظهاركرد: در صورتی كه جنین تالاسمی خفیف را هم از پدر و هم از مادر به ارث برده باشد، بر اساس فتوای مراجع تقلید، ختم حاملگی رخ می‌دهد ولی اگر جنین، تالاسمی را از مادر یا پدر یا هیچ كدام به ارث نبرده باشد بارداری ادامه پیدا می‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80886s, 18q