هیچ یک از مکمل‌های لاغری موضعی از نظر علمی مورد تایید نیست

۱۳۹۱/۰۱/۲۵ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 45706
سلامت نیوز: یک متخصص تغذیه با بیان این که چربی‌های اضافه شکمی را می‌توان با رژیم غذایی متعادل و انجام ورزش از بین برد، گفت: به هر میزان که عضلات شکم در بازدم و خروج هوا به کار گرفته شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که شکم کوچک شود.

دکتر احمدرضا درستی در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این که چگونه می‌توان از لاغر شدن صورت در حین گرفتن رژیم جلوگیری كرد، گفت: زمانی که فرد برای لاغر شدن اقدام می‌کند از چربی‌های اضافه بدن در همه اندام‌ها به یک نسبت کاسته می‌شود.

وی افزود: بسیاری از افراد بویژه بانوان با این مشکل روبرو هستند و عنوان می‌کنند زمانی که رژیم می‌گیرند صورتشان بیش از هرعضو دیگر بدن لاغر شده و بر زیبایی و تناسب میان اعضای چهره‌شان آسیب وارد می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رژیم‌های غذایی سخت و نرسیدن تمام مواد مغذی لازم به بدن را در این دوره مهمترین عامل لاغر شدن بیش از اندازه صورت دانست و عنوان کرد: برخی ممکن است در پروسه لاغری، به قدری در گرفتن رژیم‌های سخت افراط کنند که دچار سوء تغذیه شده و پوست چروکیده‌ای پیدا کنند.

وی درباره تبلیغاتی که در خصوص استفاده از برخی مواد و مکمل‌های غذایی برای لاغری موضعی صورت می پذیرد، گفت: مصرف هیچ نوع مکمل غذایی که وظیفه‌اش لاغری موضعی و در نتیجه جلوگیری از لاغری صورت باشد مورد تایید نیست. علم امروز با وجود تحقیقات گسترده‌ای که در این زمینه انجام شده هنوز موفق به تولید یا کشف ماده‌ای نشده که هدف گرا بوده و به لاغر شدن برخی اعضای بدن کمک کند.

این متخصص تغذیه ادامه داد: یک رژیم غذایی مناسب و متعادل کم‌ترین لطمه را به بدن فرد وارد می‌کند.

درستی همچنین در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان در حین داشتن اندامی مناسب، صورت چاق‌تری داشت، گفت: اشخاصی نیز تمایل دارند تا اندام لاغر اما صورت چاق‌تری داشته باشند در حالی که باید گفت اگر وزن بدن افزایش یابد، تمام اندام‌های بدن که صورت از آن مستثنی نیست، چاق می‌شوند و نمی‌توان درعین حال که فرد اندام لاغری دارد، چهره چاقی داشته باشد.

وی همچنین درباره نقش آشامیدن «آب» در رژیم های غذایی توضیح داد: این تصور که نوشیدن آب در لاغر شدن موثر است شاید در ابتدا صحیح به نظر برسد چرا که با نرسیدن آب به بدن، سلول‌ها چروکیده شده و فرد کمی لاغرتر به نظر می‌رسد اما باید توجه کرد که با این اقدام سلامت پوست تحت الشعاع قرار گرفته و سلول‌های پوستی فراوانی بمیرند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اضافه کرد: لازم است همه افراد به حد کفایت آب بنوشند و در مصرف آن افراط و تفریط نداشته باشند.

درستی همچنین به اشخاصی که قصد کوچک کردن شکم خود را دارند، توصیه کرد:چربی‌های اضافی شکمی را می توان با رژیم غذایی متعادل و انجام ورزش از بین برد. البته انجام حرکات ورزشی نظیر انقباض ناگهانی عضلات شکم باید تحت نظر متخصصان طب ورزش صورت پذیرد تا در خلال انجام این حرکات اجزای داخل شکمی آسیب نبینند.

وی درباره تنفس از راه شکم نیز گفت: به هر میزان که عضلات شکم در بازدم و خروج هوا به کار گرفته شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که چربی‌های اضافه بدن به اصطلاح آب شوند. تنفس از راه شکم به این معناست که فرد نفس را وارد سینه خود کند و در هنگام بازدم هوا را با کمک عضلات شکم خارج کند.این حرکت باعث می شود عضلات شکم سفت‌تر و کوچک‌تر شوند.

این متخصص تغذیه افزود: اگر درهنگام دم از عضلات شکم استفاده شود، شکم فرد به این دلیل که عضلات کش آمده‌اند بزرگ‌تر می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.16538s, 18q