سگ‌هاي سرطان ياب

۱۳۸۶/۰۳/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4585
سگ‌هاي سرطان ياب

 درواقع سگ‌هاي معمولي خانگي، تنها با چند هفته آموزش، توانايي چگونگي تشخيص و شناسايي افراد مبتلا به سرطان ريه و سينه را از افراد سالم فرا مي‌گيرند.

شناسايي زودهنگام سرطان مي‌تواند در شانس زنده ماندن بيماران کاملاً مؤثر باشد و محققان اميدوارند که از اين پس، اين موجودات مفيد، بتوانند ابزار مهمي در تشخيص سريع سرطان باشند.

اين تحقيقات همچنين نشانگر آن است که سگ‌ها مي‌توانند در حدود يك تريليون نوع از علائم شيميايي را شناسايي و از هم تشخيص دهند. تحقيقات پيشين نيز، توانايي آموزش سگ‌ها در تشخيص سرطان پوست با بو کشيدن زخم موجود در پوست را تاييد کرده بود.

 اين موضوع که بيماران مبتلا به سرطان ريه و سينه يک‌سري علائم شيميايي از تنفس خود خارج مي‌کنند به خوبي روشن شده بود؛ تشخيص سرطان به وسيله بوکشيدن سگ‌ها هم موضوعي است که سال‌هاست مورد بحث قرار داشته ولي در 2-3 سال اخير تحقيقات فشرده‌اي به طور جدي اين روش تشخيصي را براي ارزيابي بهتر تأثيرات آن مورد بررسي قرار داد.

محققان مي‌گويند سلول‌هاي سرطاني توليدات زائد متابوليکي بيشتري از سلول‌هاي عادي ايجاد مي‌کنند که تفاوت ميان اين توليدات متابوليک بسيار زياد است، به طوري که حتي در مراحل ابتدايي ابتلا به سرطان سگها به وسيله حس شامه تيز خود مي‌توانند آن را تشخيص دهند. در حال حاضر محققان از روش تعليمي جايزه - غذا 5 سگ خانگي را براي اين امر آموزش دادند.

البته شناخت بيماريها به وسيله بو، يکي از روشهاي بسيار قديمي است چنان که روميان باستان، براي تشخيص نارسايي كبدي، بويي را شناسايي کردند که اصطلاحاً به آن feto hepaticus مي‌گفتند.

 اين در حالي است که امروزه مشخص شده است که بسياري از بيماري‌ها داراي بوهاي مشخصي هستند؛ براي مثال در مورد ديابت «بوي استوني شيرين» و در مورد عفونت‌هاي استرپتوکوکي بوي تعفن خاص آن قابل ذکرند. امروزه اين اصول قديمي با آخرين تکنولوژي روز همگام شده‌اند تا دري به سوي تشخيص بهتر و کارآمدتر بيماري‌ها، بگشايند.

 محققان دانشگاه رم، طي طرحي تحقيقاتي، يک بيني الکترونيکي يا به عبارتي e- nose طراحي کرده‌اند که اين دستگاه بيماران مبتلا به سرطان ريه را در بيمارستان فورلانيني، به کمک استشمام بوي تنفسي آنها با موفقيت شناسايي کرد. e-nose در واقع يک سنسور کامپيوتري است که قادر به تفکيک و تشخيص بوهاست. تکنولوژي دستگاه اساساً يکسان است و چه در تشخيص سرطان ريه و چه در تشخيص عفونت استرپتوکوکي يکسان عمل مي‌کند.

 اين سيستم به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده است که قادر به شناسايي خصوصيات خاص شيميايي است و همچنين مي‌تواند کمپلکسي از بوهاي مختلف را تفريق کرده و تشخيص دهد. مثلاً در بازدم بيماران مبتلا به سرطان ريه، ترکيبات آلکاني و بنزني وجود دارد که اين ترکيبات توسط اين بيني الکترونيکي شناسايي مي‌شوند.

بيني الکترونيکي طراحي شده در اين دانشگاه بر اساس شناسايي کليه اين خصوصيات شيميايي برنامه‌ريزي شده است. اين دستگاه هيچ خطري براي بيمار ندارد و بسيار سريع عمل مي‌کند به گونه‌اي که قادر به تشخيص سرطان ريه در عرض يک دقيقه است.

جالب است بدانيد که کل اين تکنولوژي براساس بويايي بي‌نظير سگ طرح ريزي شده است و از آنجايي که نگهداري يک سگ سرطان ياب در يک کلينيک عملي نيست به نظر مي‌رسد روزي دستگاه e-nose عملاً همين کار را انجام دهد.

در همين راستا تيم تحقيقاتي دانشگاه رم، در حال بررسي ارتباط بين اسكيزوفرني با بوي پوست بيماران مبتلا هستند. البته لازم به ذکر است که اين تکنولوژي با وجود تمام مزاياي مذکور، هرگز جاي آزمايش‌هاي خون و ... را كه به طور قطعي مي‌تواند بيماري را تشخيص دهد، نمي‌گيرد بلکه يک ابزار تشخيصي است که در کنار ساير موارد به خدمت گرفته مي‌شود.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.91542s, 18q