درمان بي‌خوابي با استفاده از تصويرسازي هدايت شده ذهني

۱۳۸۶/۰۳/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4589
درمان بي‌خوابي با استفاده از تصويرسازي هدايت شده ذهني

دكتر "يارا مولن" از "دانشگاه فدرال سائو پائولو" در برزيل در يك گفت‌وگوي تلفني به خبرنگار سرويس خبرهاي بهداشتي رويترز گفت، مردم مي‌توانند با تمرين، تصويرسازي ذهني را بياموزند و از اين طريق به درمان خود بپردازند.

مولن ‪ ۲۴‬فرد مبتلا به بي‌خوابي مزمن را مورد مطالعه قرار داد. تمامي اين افراد در يك نشست دو ساعته در يك دوره پنج هفته‌اي شركت كردند. در جريان اين نشست به آنها در زمينه بهداشت خواب و كنترل محرك و پي‌بردن به عقايد و رفتاري كه انسان را از خواب خوش محروم مي‌كند، آموزش استاندارد داده شد.

در اين آزمايش اين افراد به دو گروه تقسيم شدند. به ‪ ۱۲‬نفر در اين گروه آزمايشي تعليم داده شد كه چگونه درمان با استفاده از تصويرسازي ذهني را تمرين كنند.

مولن گفت، آنها درست قبل از خواب به يك سي.دي گوش كردند كه به آنها مي‌آموخت چگونه نفس بكشند، تمدد اعصاب داشته باشند و تصاوير مشخصي را در ذهن خود بسازند كه به آنها كمك مي‌كند خود را از نگراني‌ها رها كنند و تصور كنند كه بخواب رفته‌اند.

وي گفت، "نگراني‌ها و نيز اضطراب و افسردگي بخش بزرگي از خواب بسياري از افراد را به هم مي‌زند."
وي افزود: "افراد بايد احساس‌هايي را كه در پس اين نگراني‌ها وجود دارد، كشف كنند و قبل از خواب نگراني‌هايشان را بين‌ببرند.

اين مطالعه نشان داد افراد مبتلا به بي‌خوابي كه هر شب تمرين تصوير سازي ذهني مي‌كردند، از لحاظ كيفي و كمي خواب بهتري پيدا كردند.

مولن گفت، زمان كلي خواب در مقايسه با گروه كنترل كه از درمان با استفاده از تصويرسازي ذهني استفاده نكرده بودند، ‪ ۳۰‬دقيقه بيشتر بود و بعلاوه در اين گروه، ميزان افسردگي و اضطراب نيز كاهش يافت.

سي.دي شنيداري مولن كه افراد را به تصويرسازي براي خواب هدايت مي‌كند در حال حاضر تنها براي مقاصد تحقيقاتي استفاده مي‌شود اما وي برنامه‌هايي براي عرضه اين سي‌دي‌ها به بازار دارد.

ثابت شده است كه كمبود خواب روي بهداشت فيزيكي، سلامت رواني، توانايي‌هاي ذهني، قدرت توليد و عملكرد كاري افراد تاثير منفي مي‌گذارد و در مطالعات اخير ارتباط كمبود خواب با افزايش خطر ابتلا به افسردگي، چاقي، بيماري قلب و ديابت نيز ثابت شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.60612s, 18q