آکرومگالی؛ حرکت آرام آسیب‌های غیر قابل جبران

۱۳۹۱/۰۱/۲۷ - ۱۰:۵۰ - کد خبر: 45905
آکرومگالی؛ حرکت آرام آسیب‌های غیر قابل جبران
سلامت نیوز : دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاون مرکز تحقیقات غدد کشور در گفتگو با سینانیوز در خصوص عارضه ترشح بیش از حد غده هیپوفیز و بروز بیماری «آکرومگالی» بیان نمود: «هیپوفیز مرکز فرماندهی غدد ترشحی بدن را تشکیل می‌دهد. هورمون رشد در غده هیپوفیز مغز قرار دارد. این غده در رشد و نمو کودک و نوجوانان نقش بسزایی را ایفا می‌کند. در صورت ایجاد تومور در این غده و یا ترشح بیش از حد می‌تواند فرد را دچار عارضه نماید.»
وی عارضه در این بیماری را بسته به زمان افزایش ترشح هورمون رشد دانست و افزود: «رشد هورمون قبل از بسته شده صفحه های رشد (دوران نوجوانی) باعث افزایش بیش از حد قد و ایجاد بیماری ژیگانتیسم می‌شود و در صورت بسته شدن، بعد از صفحه‌های رشد (دوران نوجوانی) منجر به بیماری آکرومگالی می‌شود.»

مواظب عرق و سردرد‌های بیش از حد باشید
دکتر مهاجری تهرانی با توجه به علائم بروز بیماری آکرومگالی گفت: «این بیماری با تعریق شدید و سر درد همراه است و تمام ارگانهای داخلی بدن دچار افزایش رشد بیش از حد می‌شود. آکرومگالی زمینه ساز انواع سرطان به خصوص روده می‌شود. در صورت مراجعه بیمار با علائم فوق و فشار خون و یا قند خون بالا و غیر قابل کنترل، باید مورد بررسی و آزمایشات قرار بگیرد.» وی در خصوص مراحل درمانی این بیماری متابولیکی افزود: «درمان آکرومگالی در دو مرحله متفاوت صورت می‌گیرد. مرحله اول شامل تست غربالگری و مرحله بعد به صورت تخصصی و تست مهار ترشح هورمون رشد و تجویز دارو برای بیمار صورت می‌پذیرد. پس از طی مراحل درمان بر اساس تشخیص پزشک و در فواصل زمانی معین میزان هورمون رشد در فرد اندازه گیری می‌شود.»

مهم‌ترین حس از حواس پنجگانه در معرض تهدید بیماری است
معاون مرکز تحقیقات غدد کشور با توجه به مرحله نهایی درمان در این بیماری گفت: «پس از قطعی شدن بیماری برای تشخیص رشد غده هیپوفیز فرد بیمار،‌ام آر‌ای صورت می‌پذیرد. بر اثر رشد بیش از حد تومور و افزایش فشار بر قسمت‌های تحتانی و بر روی ارگانهای عصبی مانند عصب بینایی منجر به کاهش دید در فرد و نابینایی می‌شود که این خود عامل الزام به عمل جراحی می‌باشد. عمل جراحی از بینی شروع می‌شود و به سمت کف مغز پیش می‌رود و امکان دسترسی به غده هیپوفیز امکان پذیر می‌شود. در این جراحی غده هیپوفیز را خارج می‌نمایند.» مهاجری گفت: «آکرومگالی بیماری مزمن می‌باشد و بیمار برای مدت طولانی تحت نظر متخصص غدد قرار بگیرد تا مراحل درمان به صورت تکاملی صورت پذیرد. پس از عمل جراحی و بر حسب مراحل انجام شده برای فرد سایر درمان‌ها مانند درمان خوراکی، دارویی، تزریقی و یا رادیوتراپی صورت می‌گیرد.»

نسبت به تغییرات فیزیکی حساس باشید
وی در خصوص پیشروی و تاخیر تشخیص این بیماری بیان نمود: «بیماری آکرومگالی با تغییر بسیار آهسته در شرایط فیزیکی و ظاهری همراه است. در برخی موارد این امکان وجود دارد اطرافیان فرد و گاهی پزشکان متوجه این تغییرات محسوس نگردند. از زمان ابتلای فرد تا زمان تشخیص قطعی که معمولا با تاخیر صورت می‌گیرد در علم پزشکی ما حدود ۸ الی ۱۰ سال تاخیر در تشخیص وجود دارد به همین علت پزشک باید به فکر این بیماری باشد و توجه داشته باشد تا بتواند تشخیص دهد زیرا این بیماری هر چه با تاخیر در تشخیص روبرو باشد درمان را نیز با مشکل مواجعه می‌کند و در برخی موارد قابل درمان نخواهد بود.» معاون مرکز تحقیقات غدد کشور در پایان توصیه کرد که درمان این بیماری به زمان مراجعه افراد بستگی دارد. عمل جراحی می‌تواند به مقدار چشمگیری در درمان موثر باشد. بیمار پس از عمل جراحی در صورت بروز اختلالات در دید، سریعا به پزشک معالج مراجعه و دارو‌ها را به طور منظم استفاده نماید و در فواصل مشخص شده برای آزمایش و حتی‌ MRI مراجعه نماید.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ساحل
منون از اطلاعاتتون خواهر من 10 سال که دچار این بیماری .اما تازه یک ماه تشخیص داده شده .متاسفانه )انجمن حمایت ازین بیماران رو بهم معرفی کنین و بگید طول عمر این بیماران چقدر است
4.94028s, 19q