بعد از حوادث تلخ نخوابید

۱۳۹۱/۰۱/۲۷ - ۱۰:۱۸ - کد خبر: 45919
سلامت نیوز : به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا ؛ محققان دانشگاه ماساچوست برای اولین بار پیشنهاد دادند که پاسخ احساسی افراد پس از یک حادثه دلخراش، در صورتیکه فرد بیدار بماند تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. در عوض زمانی که پس از وقوع رویداد احساسی منفی، بخوابند خاطرات این حادثه در مغز تقویت و با قوای بیشتری حفظ می‌شوند.
در حقیقت، این دانشمندان نشان دادند که خواب، خاطرات غم‌انگیز و دلخراش را تثبیت و احساسات منفی را تقویت می‌کند. بنابراین، بهتر است پس از رخ دادن چنین وقایعی فرد بیدار بماند.
به گفته روانپزشکان و نورولوژیستهای آمریکایی این حالت می‌تواند یک ریشه اجدادی داشته باشد به طوریکه انسان‌ها با حفظ احساسات منفی و خاطرات مربوط به موقعیتهای ناخوشایند و یا خطرناک، از وقوع موقیعتهای مشابه در آینده برای خود و برای فرزندانشان جلوگیری می‌کردند. این محققان در این خصوص توضیح دادند: نتایج ما حتی برای افراد متاثر از اختلال فشار روانی پس آسیبی (یکی از مهم‌ترین اختلالات ناشی از تجربه‌های فاجعه آمیز است) یک معنی مهم دارند. ما کشف کردیم که اگر چیز ناخوشایندی مثل یک تصادف می‌بینید و بعد از شما خواسته شود که عکسی از صحنه‌‌ همان تصادف را ببینی، پاسخ احساسی درصورتیکه بلافاصله پس از تصادف نخوابیده باشی تا حد قابل توجهی نسبت به زمانی که خوابیده باشی کاهش می‌یابد. این محققان به منظور دستیابی به این نتایج آزمایشی را بر روی ۶۸ زن و ۳۸ مرد سالم بین ۱۸ تا ۳۰ سال انجام دادند. در مرحله اول این آزمایش، به داوطلبان روی نمایشگر رایانه یک سری تصاویر غم یا شاد نشان داده شد. هر یک از شرکت کنندگان باید واکنش خود را در مقیاس ۱ تا ۹ نشان می‌دادند و تصاویر را با ویژگیهایی چون خنثی، منفی و مثبت مشخص می‌کردند.
۱۲ ساعت بعد، داوطلبان ترکیبی از تصاویر قبلی و یک سری جدید را دیدند. در این مرحله باید تصاویر قدیمی را از تصاویر جدید تشخیص و سپس آن‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دادند. گروهی از شرکت کنندگان قبل از ورود به مرحله دوم خوابیدند و گروهی دیگر بیدار ماندند. به این ترتیب، دانشمندان دریافتند که خواب، اثرات قابل توجهی در خاطرات شرکت کنندگان و احساسات ناشی از این خاطرات برجای گذاشت. افراد تصور می‌کنند خوابیدن می‌تواند تاثیرات احساسی منفی مربوط به یک حادثه دلخراش را تقلیل کند، این درحالی است که این تیم نشان داد دقیقاً عکس چنین تصوری وجود دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.11382s, 18q