وزارت بهداشت برای دریافت غرامت بیماران هموفیلی کوتاهی کرد

۱۳۹۱/۰۱/۲۸ - ۰۹:۵۸ - کد خبر: 46031
سلامت نیوز: نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ با بیان این که بر اساس حکم دادگاه٬ شرکت فرانسوی مریو متخلف شناخته شده و باید به بیماران غرامت پرداخت کند، گفت: هم‌اکنون کشورهایی مانند عراق از شرکت متخلف غرامت دریافت کرده است، اما مسئولان وزارت بهداشت و درمان در احقاق حق خود عملکرد نامناسبی داشته است.

اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با خانه ملت، با انتقاد از مسئولان به‌علت نگرفتن غرامت خون‌های آلوده از شرکت فرانسوی مریو، افزود: متأسفانه مسئولان وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش‌پزشکی در موضوع برخورد و پیگیری ازشرکت متخلف ضعیف عمل کرده‌اند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، با بیان این که بر اساس حکم دادگاه٬ شرکت فرانسوی مریو متخلف شناخته شده و باید به بیماران غرامت پرداخت کند، گفت: هم‌اکنون کشورهایی مانند عراق از شرکت متخلف غرامت دریافت کرده است، اما کشور ما در احقاق حق خود عملکرد نامناسبی داشته است.

وی با بیان این که هم‌اکنون بیماران هموفیلی در شرایط نامناسبی قرار دارند، یادآور شد: متأسفانه مسئولان از ۱۶  سال قبل تاکنون تنها به پرداخت گوشه‌ای از هزینه‌های بیماران اکتفا کرده‌اند.

رنجبرزاده ، با اعلام این که وزارت بهداشت و درمان و سازمان‌های دیگر باید با برنامه‌ریزی از بیماران هموفیلی حمایت لازم را انجام دهند، بیان کرد: متأسفانه به علت بی‌توجهی مسئولان، این بیماران در شرایط نامناسبی قرار دارند.

نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هشتم٬ ادامه داد: هم‌اکنون تنها راه پیش‌روی کشور به‌ویژه بخش‌های حقوقی وزارت بهداشت و درمان شکایت از شرکت فرانسوی مریو در مجامع قانونی  و بین‌المللی است.

در سال‌های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ میلادی انستیتو «مریو» فرانسه محصول فاکتورهای انعقادی آلوده به ویروسHIV  برای استفاده بیماران هموفیلی را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و... صادر و تعدادی از بیماران هموفیلی را آلوده به این ویروس کرد.

به دنبال روشن شدن این موضوع که منشاء آلودگی فرآورده‌های خونی به ویروس  HIV  در پرونده موسوم به هموفیلی‌ها، خارجی بوده است سازمان انتقال خون ایران سرانجام در سال ۱۳۸۷ طرح شکایت علیه شرکت فرانسوی صادرکننده فاکتورهای خونی آلوده به ایران را در دستور کار قرار داد، اما از آن زمان تاکنون شکایت ایران از این شرکت فرانسوی به نتیجه‌ای نرسیده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03435s, 18q