حقوق پرستاري دربرنامه درسي دانشجويان اين رشته گنجانده شود

۱۳۸۶/۰۳/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4615
حقوق پرستاري دربرنامه درسي دانشجويان اين رشته گنجانده شود

محمدرضا شريفي مقدم در گفت و گو با ایسنا، افزود: دو سال پيش سازمان نظام پرستاري با ارائه پيشنهادي به معاونت آموزشي وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشكي مبني بر گنجاندن واحدي تحت عنوان حقوق پرستاري در برنامه درسي دانشجويان رشته پرستاري، خواستار آشنايي پرستاران با مسائل حقوقي خود شد اما بعد از گذشت دو سال هنوز اقدامي دراين خصوص صورت نگرفته است.

وي با اعلام اينكه در 10 سال گذشته ميزان خوانده شدن پرستاران به مراجع قضايي افزايش قابل توجهي يعني بيش از 100 درصد داشته است، گفت: ناآشنايي پرستاران با مسائل حقوقي موجب شده كه آنها در شرايط خاص به دفاع نامناسب از خود بپردازند.

اين عضو هيات تجديد نظر سازمان نظام پزشكي استان تهران با بيان اينكه رشته‌هاي پزشكي و مامايي در برنامه درسي خود با مسائل حقوقي مربوط به حرفه خود آشنا مي‌شوند،گفت: ناآشنا بودن پرستاران با حقوق پرستاري علاوه بر ايجاد معضلاتي در نظام سلامت كشور، مشكلات بسياري را نيز براي پرستاران به وجود آورده است.

شريفي مقدم علل اصلي افزايش شكايات از پرستاران را افزايش سطح آگاهي مردم، به وجود آمدن نقش‌هاي جديد براي پرستاران و فشار زياد كار پرستاران عنوان كرد و گفت: اغلب شكايات از پرستاران به دو دليل يكي تزريق داروها و قصور در وظيفه صورت مي‌گيرد اما در بسياري از موارد پرستار بدون تقصير شناخته شده و موضوع شكايت برطرف مي‌شود.


وي افزود: بر اين اساس، سازمان نظام پرستاري از سال گذشته اقدام به برگزاري همايش‌هاي حقوقي كرده تا از اين طريق پرستاران را با انتظاراتي كه مراجع قضايي و انتظامي از آن‌ها دارند آشنا كنند.


معاون پشتيباني سازمان نظام پرستاري خاطرنشان كرد: با برگزاري چنين همايش‌هايي در قالب برپايي كارگاه‌هاي آموزشي، سازمان در تلاش است تا با اطلاعاتي كه به پرستاران مي‌دهد علاوه بر افزايش كيفيت مراقبت‌هاي پرستاري، اين گروه متوليان سلامت جامعه را با حقوق و وظايف خود آشنا كند.

شريفي مقدم گفت: طي اين همايش‌ها كه در سطح كشور برپا شده و طي چند روز گذشته دومين همايش سال 86 نيز در سمنان برگزار شد، پرستاران با مراجع قضايي و انتظامي آشنا شده و علاوه بر شناختن انواع قصورها و مصاديق تخلفات ويژگي‌هاي فرد متهم را مي‌آموزند.

وي در پايان از پرستاران كشور خواست تا با شركت در اين همايش‌ها كه از طريق سازمان هاي نظام پرستاري هر شهر اعلام مي‌شود، گامي در جهت آگاهي جامعه پرستاري بردارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.74778s, 18q