روش هاي جديد در تسكين درد بيماران قطع عضو

۱۳۸۶/۰۳/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4622
روش هاي جديد در تسكين درد بيماران قطع عضو
دكتر زماني متخصص عصب شناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بيان اين مطلب افزود: با قطع عضو در اثر تومور، تصادف، جنگ و غيره نشانه هاي درد فانتوم و حس اندام تصويري پيش مي آيد و اين احساس تا مدت ها در فرد باقي مي ماند اين احساس نوعي سندروم جالب نورولوژيكي بوده و علاوه بر اينكه شناخت كاملتري از عملكرد طبيعي انسان را نشان مي دهد ديدگاههاي جديدي را در درمان سندروم در اختيار پزشكان و پژوهشگران قرار مي دهد.
وي گفت: وقتي دستي قطع شده، بخش قشري مغز كه مربوط به دست است علامتي دريافت نمي كند اين بخش تشنه دريافت علامت يا ورودي حسي است.
وي تصريح كرد: ورودي حسي از طريق پوست صورت كه در هومونكولوس پن فيلبد مغز است ،تامين مي شود به طوري كه با قرار دادن يك تكه يخ در آب گرم بر روي صورت بيمار احساس يك انگشت تصوري سرد يا گرم پديد مي آيد.
همچنين دكتر كبيري دكتراي روانشناسي در ادامه گفت: آزمايشها و درمانهايي بر روي 9 بيمار با اين وضعيت با طرحي به نام جعبه آينه انجام شد كه درد تمام اين بيماران را برطرف كرد، در حالي كه در صورت استفاده از پلكسي گلاس به جاي آينه هيچ تاثيري در تسکين درد بيمار نداشت.
وي تصريح كرد: با توجه به دردناك بودن اين امر براي بيمار در اين بيماران نوعي احساس فلج يا خشكي در عضو قطع شده احساس مي شود و جالب اينكه همگي قبل از قطع عضو كامل اين حالت فلج را در عضو قطع شده تجربه كرده بودند، همچنين در اين حالت فرمان حركتي براي دست، باز خورد تصويري منفي در مغز ايجاد مي كرده كه در اصطلاح از فلج به ياد سپرده شده ياد مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.0215s, 18q