دانستنيهايي در مورد كرمهاي ضد آفتاب

۱۳۸۶/۰۳/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4625
دانستنيهايي در مورد كرمهاي ضد آفتاب

استفاده از كرمهاي ضد آفتاب، يكي از معمولترين روشهاي محافظت پوست در مقابل تابش اشعه زيان‌آور نور خوررشيد است كه در ميان خانمها رواج بيشتري دارد.

نور خورشيد حاوي طيف وسيعي از اشعه‌هاي مرئي و نامرئي است كه بخشي‌از آن، به نام طيف ماوراء بنفش، براي پوست انسان مضر بوده و تمامي آسيب‌هاي پوستي از ناحيه آن است.

ميزان اشعه ماوراي بنفش خورشيد در فصل تابستان بيشتر از ساير فصول سال و در ارتفاعات و مناطق استوايي بيشتر از ساير مناطق است.

در فصل تابستان، تابش مستقيم نور آفتاب به پوست، به تدريج آسيب‌هايي از قبيل آفتاب سوختگي، التهاب و قرمزي پوست، چين و چروك و سرطان پوست را به همراه مي‌آورد.

انواع كرمهاي ضد آفتاب كدامند؟
متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اهواز گفت: كرمهاي ضد آفتاب داراي دو نوع فيزيكي و شيميايي هستند، ضد آفتابهاي فيزيكي مانند يك پرده پوشاننده، سطح پوست را مي‌پوشانند و نور را منعكس مي‌كنند به طوري كه فقط مقدار بسيار كمي از آن جذب پوست مي‌شود.

دكتر "محمدعلي ماپار" افزود: كرمهاي ضد آفتابهاي شيميايي اغلب بيرنگ هستند و اشعه ماوراي بنفش خورشيد را جذب و راه عبور آن را مسدود مي‌كنند و مانع رسيدن نور به سطح پوست مي‌شوند.

دكتر ماپار افزود: معمولا" شركتهاي توليدكننده ، براي تاثيرگذاري بيشتر، در فرمول توليد خود، تركيبي از اين دو نوع را مد نظر قرار مي‌دهند.

وي در خصوص نحوه صحيح استفاده از كرمهاي ضد آفتاب اظهار داشت:اين كرمها بايد نيم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، استفاده شوند تا جذب پوست شده و موثر واقع گردند.

‪ SPF‬يا فاكتور محافظتي آفتاب چيست؟
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اهواز گفت: كرمهاي ضد آفتاب بر اساس ميزان تواناييشان در جذب و دفع اشعه ماوراي بنفش درجه‌بندي مي‌شوند كه نشان‌دهنده اين است كه مصرف‌كننده تا چه مدت مي‌تواند بدون آنكه دچار آفتاب سوختگي شود، زير نور خورشيد بماند.

وي اظهار داشت: ايده‌آل‌ترين مقدار اين فاكتور محافظتي، شماره ‪ ۳۰‬است كه براي تمامي مناطق توصيه مي‌شود و هر چه اين فاكتور بالاتر باشد ميزان تاثيرگذاري آن بيشتر است.

اين متخصص پوست و مو ادمه داد: البته ضد آفتابهاي با فاكتور محافظتي بالاتر از شماره ‪ ۳۰‬در برخي افراد به علت داشتن تركيبات شيميايي بالاتر حساسيت پوستي ايجاد مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه ميزان نياز به كرمهاي ضد آفتاب، بستگي به رنگ پوست و ميزان حساسيت آن دارد گفت: هر چه رنگ پوست روشنتر باشد و زودتر در معرض آفتاب قرمز و ملتهب شود استفاده‌از كرم ضد آفتاب بايداز سنين پايينتر آغاز شود.

دكتر ماپار همچنين افزود: هرچه به خط استوا نزديك‌تر شويم به علت بيشتر شدن اشعه ماوراء بنفش خورشيد، استفاده از كرمهاي ضد آفتاب اهميت بيشتري پيدا مي‌كند كه ايران نيز در چنين موقعيتي قرار دارد بنابراين استفاده از كرمهاي ضد آفتاب در تمامي مناطق كشور توصيه مي‌شود.

وي اظهار داشت: پوستهاي چرب بايد از كرمهاي فاقد چربي‌و حاوي مواد مرطوب كننده استفاده كنند و كرمهاي چرب و حاوي مواد نرم‌كننده براي پوستهاي خشك مناسبتر است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز مناسبترين زمان استفاده از كرمهاي ضد آفتاب را ساعت ‪ ۹‬صبح الي چهار بعد از ظهر ذكر كرد و تاكيد نمود: افرادي كه به نور آفتاب حساسيت بيشتري دارند بهتر است كمتر در معرض نور آفتاب قرار بگيرند.

وي در مورد اثر ماندگاري اين كرمها بر روي پوست گفت: افرادي كه به طور مداوم در معرض آفتاب هستند بهتر است كه هر دو ساعت يكبار اين كرمها را تجديد كنند اما افرادي كه در مكانهاي سرپوشيده كار مي‌كنند، استعمال دو بار در طول شبانه‌روز كافي است.

دكتر ماپار در مورد ارجحيت كرمهاي ضد آفتاب خارجي به داخلي گفت: هيچ كدام از شركتهاي توليدكننده بر يكديگر ارجحيت ندارند و افراد بهتر است از كرمي استفاده كنند كه با پوستشان سازگار بوده و جوش‌هاي قرمز روي پوستشان ايجاد نشود.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا استفاده از كرمهاي آرايشي بر روي كرم ضد آفتاب نقشي در كاهش اثرگذاري اين كرمها دارد اظهار داشت: اگر كرمهاي آرايشي نيم ساعت بعد از استعمال كرم ضد آفتاب مورد استفاده قرار گيرد مشكلي به وجود نمي‌آيد اما اگر بلافاصله قبل از جذب كرم ضد آفتاب استعمال شود تاثير آن را كاهش مي‌دهد.

اين متخصص پوست و مو همچنين گفت: ضد آفتاب به صورت مطلق اثر آفتاب را از بين نمي‌برد بلكه فقط تاثير آن را بر روي پوست كاهش مي‌دهد.

دكتر ماپار اضافه كرد: افرادي كه پوست حساس دارند، بهتر است در فصل تابستان حتي در سايه يا در هواي ابري نيز از كرمهاي ضد آفتاب استفاده كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مهدیه داودی
با سلام من کرم ضد آفتاب فتودرم با spf100 خریدم . می خواستم بدونم آیا می تونه برای پوستم مضرر باشه من در تهران زندگی می کنم . داروحانه ای که ازش خرید کردم گفت هر چی spfبالاتر باشه محافظتش بیشتره . لطفا راهنماییم کنید
1.46694s, 19q