تلاش براي جلب سرمايه گذاري بخش خصوصي در دخانيات مغاير با مصلحت نظام اقتصادي و سلامت جامعه است

۱۳۸۶/۰۳/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4640
تلاش براي جلب سرمايه گذاري بخش خصوصي در دخانيات مغاير با مصلحت نظام اقتصادي و سلامت جامعه است

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازایسنا، در بيانيه جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات ايران آمده است: «امروزه صنعت دخانيات يكي از پرسودترين سرمايه گذاري‌ها در كشورهاي مختلف مي‌باشد. نياز لاينقطع و روز افزون استعمال كنندگان دخانيات، صاحبان سرمايه را به سرمايه گذاري در اين صنعت پرسود و زود بازده وسوسه مي‌نمايد. با اين وجود اجازه ساخت و واگذاري كارخانجات دخانيات به بخش خصوصي به معناي تسليم شدن در برابر توليد بيشتر مواد دخاني و به تبع آن رضايت به افزايش تعداد بيماران و معتادان جامعه مي‌باشد.

جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات ايران، هر تلاشي را كه مستند به اصل 44 قانون اساسي در جهت حمايت از واگذاري و يا كمك جهت جلب مشاركت بخش خصوصي براي سرمايه گذاري در صنعت دخانيات كشور صورت پذيرد، بعنوان مانعي در جهت كاهش مصرف و تشويقي براي عرضه بيشتر اين محصول دانسته و آن را مغاير با مصلحت نظام اقتصادي و آينده سلامت جامعه مي‌داند.

آنچه مسلم است بخش خصوصي حق دارد تا نسبت به سوددهي سرمايه گذاري خود مطمئن بوده و در راستاي آن حركت كند. ليكن سود مورد نظر سرمايه گذاران صنعت دخانيات، همان ضرر بزرگي است كه دلسوزان سلامت جامعه سالهاست در تلاشند تا با راهكارهاي مختلف از گسترش آن بكاهند. در چند سال اخير تلاشهايي براي لغو انحصار دخانيات صورت گرفته است، اما خوشبختانه در آخرين اقدام، لايحه دولت در لغو انحصار دخانيات ايران ‌با مخالفت مجلس شوراي اسلامي مواجه و در تابستان 1383 در مجلس رد شد.

خير خواهان و دورانديشان جامعه اسلامي مي‌بايست در اين تقابل سلامتي و بيماري، با تضعيف و ريشه كني عوامل بيماريزا، به پايان زيبا و افتخار آميز جامعه سالم بيانديشند. علي رغم قانون انحصار دخانيات در ايران، احداث كارخانجات توليد سيگار توسط بخش خصوصي در بهشهر و اخيرا در چالدران، حكايت تلخ و غمباري است كه اثر آن در اشك چشمان كودكان بيماران سرطاني كشورمان مي‌توان مشاهده نمود.

اين جمعيت بار ديگر با هرگونه سرمايه گذاري بخش خصوصي در صنعت دخانيات مخالفت و آن را مغاير با قانون انحصار دخانيات مي‌داند.»

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.03755s, 18q