دستگاههاي آب شيرين كن براي محيط زيست زيانبار هستند

۱۳۸۶/۰۳/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4654
دستگاههاي آب شيرين كن براي محيط زيست زيانبار هستند

اما برخي از دانشمندان با اين يافته‌ها مخالفند و مي‌گويند نقش شيرين كردن آب در گرم شدن هواي جهان بسيار جزيي است.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس از ژنو، "صندوق جهاني حيات وحش ‪"WWF‬ اعلام كرد مطالعه محققان آن به اين نتيجه رسيده است كه شيرين كردن آب انرژي زيادي مصرف مي‌كند، گازهاي گلخانه‌اي منتشر مي‌كند و در برخي نواحي ساحلي، باعث نابودي حيات دريايي مي‌شود.

جيمي پيتاك رييس برنامه "آب آشاميدني" ‪ WWF‬گفت تعداد دستگاه‌هاي آب شيرين كن به سرعت رو به افزايش است و اگر اين روند همچنان ادامه يابد، ميزان انتشار گازهاي گلخانه‌اي و تغييرات آب و هوايي بيشتر خواهد شد.

وي گفت صندوق جهاني حيات وحش تعداد آب شيرين‌كن‌هاي جهان را حدود يك هزار دستگاه تخمين مي‌زند و اضافه كرد كه به دست آوردن اطلاعات دقيق در اين رابطه كار دشواري است و به تحقيقات بيشتري نياز دارد.

نمك‌زدايي در نقاط مختلف جهان به ويژه در استراليا، خاورميانه، اسپانيا، انگلستان، آمريكا، هند و چين يك روند صعودي را در پيش گرفته است.

خاورميانه تقريبا ‪ ۶۰‬درصد آب آشاميدني مورد نيازش را از طريق نمك زدايي از آب دريا تامين مي‌كند و شهر پرث در استراليا در صدد است يك سوم آب آشاميدني مورد نيازش را از شيرين كردن آب به دست آورد.

بر اساس گزارش اين صندوق، در اسپانيا، ‪ ۲۲‬درصد آب نمك زدايي شده، براي مصارف كشاورزي به كار مي‌رود.

پيتاك معتقد است تهيه آب آشاميدني بيشتر به كمك دستگاههاي آب‌شيرين‌كن، باعث مصرف بي‌رويه آب مي‌شود و در اكثر كشورها، بخش عظيمي از اين آب هدر مي‌رود.

اين كارشناس امور آب مي‌گويد مردم بايد در خانه‌ها و محل‌هاي كارشان از فناوري‌هايي استفاده كنند كه در آنها صرفه‌جويي در آب منظور شده باشد، جلوي نشست آب از لوله‌ها را بگيرند و فاضلاب را بازيافت كنند.

دستگاههاي آب شيرين كن، حيات دريايي را به خطر مي‌اندازند زيرا زماني كه آب دريا به داخل اين دستگاهها كشيده مي‌شود، موجودات ريز دريايي مانند پلانكتون ها، تخم و لارو ماهي‌هاي موجود در آن نيز از دريا خارج مي‌شوند.

آب نمك غليظي كه از اين فرآيند باقي مي‌ماند، معمولا به دريا بازگردانده مي‌شود و شوري آب را افزايش مي‌دهد و از اين طريق حيات دريايي را به خطر مي‌اندازد و در زيست بوم را به هم مي‌زند.

به گفته اين كارشناس، برخي از ايالات آمريكا مانند كاليفرنيا و فلوريدا كه با كمبود آب روبرو هستند، قصد دارند در نواحي محصور دريايي دستگاههاي بزرگ آب شيرين كن نصب كنند اين در حالي است كه آب شور غليظ حاصل از اين فرايند در نواحي محصوري مانند خليج "مونته‌ري" در كاليفرنيا مي‌تواند علف دريايي را نابود كند و باعث مرگ ماهي‌ها شود.

"گر برگ‌كامپ"، مسوول اجراي برنامه آب در "اتحاديه جهاني حفظ آب" يا ‪ IUCN‬مي‌گويد در مورد دستگاههاي آب شيرين كن، اثر منفي آنها روي زيست بوم بيشتر مطرح است تا انتشار گازهاي گلخانه‌اي.

او با اشاره به محدود بودن بسيار تعداد دستگاههاي آب شيرين كن در جهان گفت بجاي مخالفت با يك فناوري كه مي‌تواند در بحران كنوني آب به كشورهاي زيادي كمك كند، بهتر است به فكر يافتن راههايي براي بهبود آن بود.

يكي از راههاي كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي انست كه دستگاههاي آب‌شيرين‌كن در كنار نيروگاهها احداث شوند تا بتوانند با استفاده از حرارت حاصل از از توليد برق، فعاليت كنند و گازهاي گلخانه‌اي بيشتري توليد نكنند.

وي گفت اكنون در عربستان سعودي نيروگاه‌هايي وجود دارد كه همزمان برق و آب شيرين توليد مي‌كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.34924s, 18q