شش نكته برای برقراری ارتباط بهتر با دیگران

۱۳۹۱/۰۲/۰۴ - ۱۰:۲۸ - کد خبر: 46565
سلامت نیوز: برقرارى ارتباط با دیگران، یك نوع هنر است و این هنر قابل یادگیرى است؛ یعنى همان طور كه خیلى از رفتارها را با مشاهده رفتار دیگران و تمرین و تكرار آموخته‏ایم مهارت‌هاى ارتباطى را نیز باید بیاموزیم و با تمرین و تكرار آنها را به عادت و ملكه ذهن‌مان تبدیل كنیم. آیا شما در سال‌هاى اول كودكى، مثل الان مى‏توانستید به راحتى غذا بخورید، لباس‏هاى خود را بپوشید، رانندگى كنید، مقصود خود را روى كاغذ بیاورید و بنویسید و...؟ قطعا نه اما حالا همه این مهارت‌ها را به راحتى و بدون اضطراب انجام مى‏دهید؛ بر این اساس مى‏توانید مهارت‌هاى ارتباطى را نیز یاد بگیرید. از همین الان یادگیرى این مهارت را آغاز كنید.

براى موفقیت در این كار با دقت به راهكارهاى زیر عمل كنید:
1- نخستین گام براى ایجاد ارتباط با دیگران، «جرات‌ورزى» است؛ یعنى، بدون ترس و با جرات، باب سخن را با دیگران باز كنید. البته ابتدا كمى دشوار است مانند كسى كه مى‏خواهد وارد استخر آب شود ولى كمى از سردى آب دلهره دارد. اما وقتى داخل آب رفت، به تدریج احساس مى‏كند نگرانى او یك امر واقعى نبوده و آب نه‌تنها ترس ندارد بلكه شنا كردن در آن، بسیار فرح‌بخش و لذت‏آور است.
2- در گام دوم كلمات «سلام و احوالپرسى» را بر زبان جارى كنید.
3- هنگام سلام كردن، بكوشید با نگاه محبت‏آمیز، انرژى مثبت و رابطه محبتى با طرف مقابل برقرار كنید.
4- با مشاهده رفتار و گفتار دیگران، بكوشید از تجربیات و مهارت‌هاى دیگران الگوبردارى كرده و از آنها استفاده كنید. البته الگوبردارى نباید منجر به تقلید كوركورانه از دیگران شود. به عبارت دیگر مهارت و فن را بیاموزید؛ خودتان آن را اجرا كنید.
5- جملات زیبایى كه براى ایجاد ارتباط مناسب است، یادداشت و آنها را تكرار كنید تا در مواقع ضرورى از آنها بهره بگیرید.
6- اگر در مراحل آغازین، دچار مشكل شدید و گاهى در ایجاد ارتباط شكست خوردید، هرگز نهراسید و مایوس نشوید و با جدیت تمام به ایجاد ارتباط با دیگران اهتمام بورزید تا به تدریج بر این مهارت تسلط یابید. مطمئن باشید اگر تمرین و تكرار كنید و جرات داشته باشید و از شكست نهراسید طولى نخواهد كشید كه مشكل ارتباطى شما برطرف خواهد شد و به راحتى با دیگران ارتباط عاطفى برقرار خواهید كرد.

منبع: روزنامه شرق
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11501s, 18q