طبق استانداردهاي جهاني، ايران نيازمند 7 هزار متخصص طب اورژانس است

۱۳۸۶/۰۳/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4668
طبق استانداردهاي جهاني، ايران نيازمند 7 هزار متخصص طب اورژانس است

دکترعلي بيداري فلوشيپ طب اورژانس و رييس انجمن طب اورژانس ايران با بيان اين مطلب در گفت و گو با ایسناواحد علوم پزشکي ايران، گفت: حوزه وظيفه و عملکرد متخصصان طب اورژانس ارائه مراقبت‌هاي اوليه و اورژانس به بيماران در حوزه پيش بيمارستاني و بيمارستاني براي جلوگيري از مرگ قابل پيشگيري و عوارض و آسيب‌هاي ناشي از حوادث است.

وي با اشاره به اين که مطابق استانداردهاي جهاني به ازاي هر10 هزار نفر بايد يک متخصص طب اورژانس وجود داشته باشد، افزود: از آنجا که جمعيت کشور به حدود 70 ميليون نفر مي رسد و براساس مقياس جهاني بايد 7 هزار متخصص طب اورژانس در کشور وجود داشته باشد بنابراين بايد در کشور به تربيت متخصص اورژانس شتاب دهيم.

دکتر بيداري تغييرات ايجاد شده در کشور و پذيرش دانشجو در طب اورژانس را تاکنون مثبت ارزيابي کرده و گفت: اين روند بايد با افزايش مراکز آموزشي و ظرفيت پذيرش دانشجو ادامه يابد تا به استانداردهاي مطلوب جهاني در اين زمينه دست يابيم.

وي در ادامه حداکثر زماني که تيم اورژانس بايد به بالين مصدوم يا بيمار برسد 7 تا 10 دقيقه عنوان و تصريح کرد: در کشور ما متوسط زمان مراجعه تيم اورژانس بر بالين بيماران و مصدومان 15 دقيقه است که اميدواريم با افزايش تعداد تيم‌هاي امدادي اين زمان تقليل يافته و به زمان استاندارد ذکر شده برسد.

لازم به ذکر است، هم اکنون در کل کشور 23 متخصص طب اورژانس وجود دارد و از اين رو شتاب در تربيت نيروي متخصص در اين حوزه امري ضروري است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.07793s, 18q