پژوهشگران ‍ژن عامل بیماری پسوریازیس را کشف کردند

۱۳۹۱/۰۲/۰۵ - ۰۹:۱۶ - کد خبر: 46699
سلامت نیوز : به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس اولین ژن عامل ابتلا به یکی از شایع ترین انواع پسوریازیس را کشف کردند که به نام پسوریازیس پلاک معروف است.

پژوهشگران گفتند: بروز تغییر یا جهش در ‍ژن CARD14 در نتیجه تغییرات محیطی مختلف عامل ابتلا به پسوریازیس پلاک است.پسوریازیس پلاک یکی از شایعترین بیماریهای پوستی است که 80 درصد موارد ابتلا به پسوریازیس را تشکیل     می دهد.پژوهشگران هم اکنون درحال تلاش برای دستیابی به راههای درمانی جدید و موثرتری با استفاده از این نتایج هستند.این درحالی است که تحقیقات اخیرا نشان داده بود که افراد مبتلا به بیماری پوستی مزمن و شایع "پسوریازیس" چه بسا بیشتر از دیگران در معرض انسداد عروق و ابتلا به بیماریهای قلبی قرار دارند.

پسوریازیس یکی از شایعترین بیماریهای پوستی است. تصور می‌شود که این بیماری التهابی مزمن غیر عفونی ناشی از نقص در توارث باشد که موجب تولید بیش از حد کراتین می‌شود. شروع بیماری در هر سنی ممکن است رخ دهد ولی بیشتر بین سنین 15 تا 35 سال شیوع دارد.پسوریازیس پلاک‌، پسوریازیس خالدار، پسوریازیس معکوس، پسوریازیس قطره‌ای، پسوریازیس پوستولر لوکالیزه، پسوریازیس ناخن و پسوریازیس اریترودرمیک از انواع پسوریازیس هستند.ضایعات این بیماری به صورت لکه‌های قرمز و برجسته پوستی که با پوسته‌های نقره‌ای پوشیده شده‌اند، ظاهر می‌شود. لکه‌های پوسته دار، ساختمانی از پوست زنده و مرده دارند که خود ناشی از افزایش زیاد میزان رشد و انتقال سلولهای پوستی است.

اگر پوسته‌های روی ضایعه تراشیده شوند، زمینه قرمز تیره با نقاط خونریزی دهنده‌ای ظاهر می‌شود. این لکه‌ها مرطوب نبوده و ممکن است با خارش یا بدون خارش باشند.نواحی خاصی از بدن که تمایل به ابتلای این بیماری را دارند شامل پوست سر، سطوح باز شونده آرنج‌ها و زانوها، قسمت پائین پشت بدن و ناحیه تناسلی است.از مشخصات پسوریازیس، دو طرفه بودن ضایعات آن است. به طور تقریبی در یک چهارم تا نیمی از بیماران، ناخن‌ها نیز مبتلا می‌شوند.ابتلای ناخن‌ها موجب گودافتادگی روی آنها، بد رنگی، خرد شدن لبه آزاد آنها و جدا شدن تمام ناخن از بستر آن می‌شود.وقوع پسوریازیس بر کف دستها و کف پاها می‌تواند باعث جوش‌های چرکی شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7691s, 18q