يك روانپزشك: خشم و شادي احساس درد را تقليل مي‌دهد

۱۳۸۶/۰۳/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4671
يك روانپزشك: خشم و شادي احساس درد را تقليل مي‌دهد

دكتر "مهدي نصر اصفهاني" عضو كميته علمي سمينار سراسري مديريت درد در حاشيه اين سمينار افزود عوامل رواني بر ميزان درك درد موثر است به اينصورت كه خشم و عصبانيت باعث عدم احساس درد مي‌شود در حاليكه خلق تنگ افزايش‌دهنده درك درد است.

اين روانپزشك با بيان اينكه درد يك تجربه فردي است كه عوامل اجتماعي مي‌تواند در تشديد و يا تخفيف آن نقش داشته باشد افزود هيچ كس نمي‌تواند درد ساير مردم را حس كند و يا اينكه كيفيت دردي را كه خود احساس مي‌كند دقيقا به ديگران منتقل كند.

وي گفت عوامل فرهنگي نيز نقش موثري در مواجه شدن با درد دارد به اينصورت كه در برخي از فرهنگها مردم نسبت به ابراز درد بسيار آزاد هستند و هنگامي كه دچار درد مي‌شوند هيچ عيبي نمي‌بينند كه قيافه درهم كشيده به خود بگيرند و يا اينكه آه و ناله كنند.

وي افزود اين در حاليست كه در برخي از فرهنگها مردم خويشتندار هستند و ترغيب مي‌شوند تا دردشان را براي خودشان نگهدارند و از بروز آن تا آنجا كه ممكن است خودداري كنند.

وي در خصوص ارزيابي درد در بيماران دردمند گفت تنها راه اندازه‌گيري درد كه بسيار مورد تاكيد قرار دارد ثبت چيزهايي كه بيمار مي‌گويد و يا مشاهده رفتار بيمار است.

دكتر نصر اصفهاني با بيان اينكه هيچ وسيله‌اي براي بدست آوردن يك مقياس كاملا عيني و استاندارد از درد وجود ندارد افزود براي ارزيابي درد معمولا از سه روش مقياس‌هاي درجه بندي درد، رفتار ناشي از درد و ثبت فعاليت روزانه استفاده مي‌شود.

وي افزود اين روشها به پزشك كمك مي‌كند تا به چگونگي تجربه درد پي ببرد براي اين منظور مقياس‌هاي درجه‌بندي ساده‌ترين روش است اين مقياس‌ها سه جنبه مختلف درد را مي‌سنجد.

دكتر اصفهاني ادامه دارد توجه به جنبه حسي مانند چگونگي حس درد با صفاتي همچون تيركشنده، پيچشي و سوزشي، جنبه عاطفي درد مانند ترسناك، وحشتناك و در نهايت جنبه ارزيابي بيمار از درد مانند آزاردهنده ، فلاكت بار و غيرقابل تحمل بودن درد در ارزيابي نهايي درد از جانب پزشك موثر است.

وي با بيان اينكه ارزيابي رفتارهاي ناشي از درد نيز روش ديگري است كه مي‌تواند مورد سنجش قرار گيرد گفت در اين روش رفتارهاي ناشي از درد با يك روش منظم و توسط ضبط اعمال و رفتارهاي مختلف بيمار از جمله تكيه دادن، حركات محافظه‌كارانه،درهم كشيدن چهره و آه و ناله و صداهاي مربوط به درد بايد مورد توجه قرار گيرد.

دكتر اصفهاني اضافه كرد در افرادي كه دچار درد مزمن هستند ارزيابي عملكرد روزانه بيمار با يادداشت روزانه از كارهايي كه در هر ساعت انجام مي‌دهد مناسب تر است.

وي در ادامه گفت و گو با ايرنا گفت امروزه علاوه بر درمان دارويي، راهكارهاي مقابله‌اي مختلف ديگري براي كنترل درد وجود دارد كه با آموزش آنها به بيمار مي‌توان شدت درد او را كاهش داد.

اولين سمينار سراسري مديريت درد روز چهارشنبه در بيمارستان حضرت رسول(ص) گشايش يافت و تا ‪ ۳۱‬خرداد ماه سال جاري به كار خود ادامه مي‌دهد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.39208s, 19q