درد شايعترين علت رنج و ناتواني در جوامع مختلف است

۱۳۸۶/۰۳/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4673
درد شايعترين علت رنج و ناتواني در جوامع مختلف است

دكتر "علي بيداري" عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران در همايش مديريت درد گفت آمارها نشان مي‌دهد مشكلات وابسته به درد تا ‪ ۸۰‬درصد علل مراجعه به پزشكان را تشكيل مي‌دهد.

وي گفت تاثيرات درد كه بصورت‌هاي درد حاد و درد مزمن مي‌تواند باشد بر جوامع انساني چشمگير و قابل ملاحظه است.

دكتر بيداري افزود پيشرفت روز افزون علم پزشكي علاوه بر بالا بردن كيفيت خدمات پزشكي و بهداشتي در جامعه موجب شده بيماراني كه در طول قرنها در مقابل دردها و بيماريها چاره‌اي جز تحمل نداشتند هم اكنون انتظارات بيشتري براي درمان سريع و قطعي دردهاي گوناگون داشته باشند.

وي ادامه داد با اين حال در دوره آموزش‌هاي كلاسيك در رشته پزشكي و رشته‌هاي وابسته در كشور به موضوع ارزيابي و درمان درد معمولا آن گونه كه شايسته باشد پرداخته نمي‌شود.

دكتر بيداري گفت با وجود افزايش گزينه‌هاي درماني براي تسكين درد و نيز ايجاد شاخه‌هاي جديد طب كه ناشي از پيشرفت طبيعي بشر در علوم پزشكي است مديريت دردها به ويژه دردهاي مزمن و انجام كارهاي تيمي و گروهي اين زمينه به طور متناسب ارتقاء نيافته است.

وي در خصوص برگزاري همايش مديريت درد گفت گروه پژوهشي درد وابسته به جهاد دانشگاهي با همكاري انجمن بررسي و مطالعه درد ايران در راستاي ارتقاي دانش پزشكان و متخصصين رشته‌هاي وابسته در برخورد با بيماران مبتلا به درد نسبت به برگزاري سمينار دو روزه "مديريت درد" اقدام نموده است.

وي گفت در اين سمينار سعي شده تا ضمن پوشش مناسب بر موضوعات و روش هاي متنوع كنترل و درمان درد، بيشتر بر موضوع "اصول مديريت درد" در بيماران توجه شود.

به گفته دكتر بيداري اين سمينار با برگزاري پانل‌هاي بحث و گفت و گو و ارايه سخنراني‌هاي مختلف در خصوص موضوعات مرتبط با درد زمينه را براي طرح نگرش‌ها و عقايد مختلف در كنترل درد بيماران فراهم مي‌كند.

در اين سمينار، آخرين يافته‌هاي پزشكي درمورد درد، اصول منطقي استفاده از داروهاي ضد درد، جايگاه درمان‌هاي فيزيكي و غيردارويي درد، چالش‌هاي موجود درخصوص طب مكمل در درمان درد و مباحث پايه و اصولي در حوزه‌هاي مختلف مديريت درد، داروها و روش‌هاي شايع و مرسوم كاهش درد ارايه مي‌شود.

اولين سمينار سراسري مديريت درد امروز (چهارشنبه) گشايش يافت و تا ‪۳۱‬ خرداد ماه سال جاري در مجتمع آموزشي درماني حضرت رسول اكرم (ص) به كار خود ادامه مي‌دهد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71547s, 18q