سلامت خانواده با یك فرزند هم تامین می‌شود

۱۳۹۱/۰۲/۰۵ - ۱۰:۵۶ - کد خبر: 46749
سلامت خانواده با یك فرزند هم تامین می‌شود
سلامت نیوز :تصمیم برای داشتن فرزند این روزها كمتر میان جوانان دیده می‌شود. به گفته دیگر كمتر خانواده‌ای حاضر می‌شود با وجود داشتن شرایط سخت معیشتی به موضوع داشتن فرزند فكر كند. این موضوع از یك طرف موجب می‌شود آن خانواده نسلی از خود به جا نگذارد و از سوی دیگر طعم بچه‌دار شدن را نمی‌چشد. این نوع خانواده‌ها در جامعه كم نیستند كه البته تعداد آنها روز به روز در حال افزایش است. اما آن دسته از خانواده‌هایی كه با وجود شرایط سخت زندگی باز هم بیش از یك فرزند را ترجیح می‌دهند البته با مشكلات بیش‌تری مواجه می‌شوند.
 

داشتن یك فرزند در شرایط امروزی موضوعی است كه بیش‌تر مورد توجه جامعه شناسان و مورد تایید آنها قرار دارد.به‌طور معمول پیشرفت كشورهای توسعه یافته و مدرن را باید در این موضوع جست چراكه به گفته محققان امریكایی اگر می‌خواهید از حداكثر سلامت شخصی بهره مند شوید، باید به نخستین فرزند اكتفا كنید. در حقیقت در كشورهای پیشرفته كه فشار مالی بر دوش والدین بیش‌تر است، زاد و ولد كاهش یافته است.

 

پژوهشی كه توسط یكی از پژوهشگران امریكایی به نام كولر انجام شده است این را نشان می‌دهد كه تولد فرزندان دوم یا سوم به هیچ‌وجه به شادی والدین نمی‌افزاید در واقع این طور به نظر می‌رسد كه شادی مادرانی كه فرزندان بیش‌تری دارند كمتراز مادرانی است كه صاحب یك فرزند هستند.

 

در مجموع این پژوهش این را می‌رساند كه خود فرزند‌دار شدن حداقل برای یك بار جنبه حیاتی در شاد شدن دارد اما ادامه این روند می‌تواند اثرات منفی نیز به همراه داشته باشد. البته این موضوع در بین كشورها و تمدن‌های مختلف متفاوت است بنابراین اقتضای زمانی و مكانی هم در این پژوهش اهمیت زیادی دارد. به این شكل كه كشورهای پیشرفته هرچند مخالف انگیزه چند بچگی در خانواده هستند اما شرایط مساعدی نیز برای تحقق این موضوع با خود دارند و می‌توانند در صورت داشتن بیش از یك فرزند آن زندگی را مدیریت كنند بدون آن‌كه آسیبی جدی احساس كنند.

 

اما این نوع زندگی در كشورهای در حال پیشرفت و غیرپیشرفته و جهان سومی كمتر دیده می‌شود و خانواده‌های با فرزندان زیاد با مشكلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند. در كشور ما در صورت فراهم بودن شرایط مساعد و پیش‌بینی آینده مناسب از حالا برای فرزندان، می‌تواند دلیل خوبی برای چند فرزندی خانواده‌ها باشد

 

اما نبود این شرایط و به دنبال آن وجود آسیب‌ها و مشكلات فراوان در امر بزرگ كردن فرزند خانواده‌ها را به سمت تك فرزندی یا حتی عدم داشتن فرزند سوق می‌دهد. این موضوع البته می‌تواند تبعاتی نیز به دنبال داشته باشد كه یكی از آنها سیر نسل جامعه به سمت پیر شدن و افزایش جمعیت سالخورده در كشور می‌شود.

 

كشورهای پیشرفته عموما با كاهش نرخ رشد جمعیت مواجه هستند این در حالی است كه می‌توانند شرایط مساعدی نیز برای داشتن جمعیت بیش‌تر مهیا كنند. این كشورها حاضر به جذب مهاجر برای جبران كمبود جمعیت جوان خود هستند اما حاضر به تولید نسل و افزایش تعداد فرزندان خود نیستند. بنابراین سلامت خانواده با داشتن یك فرزند هم تامین می‌شود.


منبع : روزنامه ملت ما ، پروفسور حسین باهر*جامعه شناس و استاد دانشگاه

 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.86154s, 19q