نوسانات نرخ ارز و ممانعت از افزایش منطقی تعرفه ها، مراکز رادیولوژی را به ورشکستگی کشانده است

۱۳۹۱/۰۲/۰۹ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 46925
سلامت نیوز: رئیس انجمن رادیولوژی ایران با هشدار نسبت به وضعیت کنونی مراکز ارایه خدمات رادیولوژی در کشور گفت: نوسانات نرخ ارز و در مقابل ممانعت از افزایش منطقی تعرفه ها از سوی وزارت بهداشت، سبب شده، مراکز ارایه خدمات رادیولوژی در کشور در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار گیرند.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر عبدالرسول صداقت که به مناسبت برپایی "بیست و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران "26 تا 29 اردیبهشت ماه در هتل المپیک برگزار می شود، سخن می گفت با اعلام این خبر افزود: از آنجا که رشته رادیولوژی 90 درصد نیاز خود را در زمینه تجهیزات مصرفی و غیر مصرفی از خارج کشور تامین می کند به شدت تحت تاثیر گرانی نرخ ارز، تحریم های بانکی و تحریم فروش دستگاه به ایران  قرار دارد.

وی ادامه داد: برای مثال  قیمت گاز هلیوم که جزو مواد مصرفی دستگاه های MRI است، کمتر از یک سال پیش لیتری 12 هزار تومان بود، اما در حال حاضر به هر لیتر 65 هزار تومان رسیده است.

به گفته دکتر صداقت، تنها افزایش 60 درصدی تعرفه ها می تواند، مراکز رادیولوژی را از بحران فعلی نجات دهد، این در حالیست که طی جلساتی که انجمن رادیولوژی ایران با شورای عالی نظام پزشکی داشته، حداکثر افزایش تعرفه ها تا سقف 30 درصد مصوب شده و در برخی موارد این افزایش تنها 10 تا 15 درصد تعیین شده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر دستگاه های سی تی اسکن و MRI در مراکز درمانی با کمبود قطعات و نبود گاز هلیوم مواجه هستند که این وضعیت سبب تعطیلی برخی از این مراکز شده و برخی دیگر را در شرف تعطیلی قرار داده است.

رئیس انجمن رادیولوژی ایران با ابراز تاسف از این که عده ای سودجو از این وضعیت سوء استفاده کرده، برخی نیازهای مراکز رادیولوژی را با   قیمت های گزاف به آنان ارایه می دهند، گفت: در صورت تمایل وزارت بهداشت به ویژه اداره تجهیزات پزشکی این وزارتخانه به شناسایی این افراد، انجمن آمادگی دارد تا با معرفی آن ها، این وزارتخانه را در جهت رسیدگی و حل مساله یاری دهد.

وی یادآور شد: از سوی دیگر سازمان تامین اجتماعی با گذشت یک سال نسبت به پرداخت بدهی مراکز رادیولوژی اقدام کرده، این بدان معناست که یک سال پول مراکز رادیولوژی نزد تامین اجتماعی بوده و با احتساب نرخ تورم( حداقل 20 درصد ) و افزایش بهای ارز  این مراکز شدیدا متضرر شده اند.

دکتر صداقت با اشاره به نوسانات نرخ ارز افزود: در سال گذشته  مراکز رادیولوژی تجهیزات و مواد مصرفی خود را با ارز 1200 تومان تهیه می کردند، اما حالا با گذشت یک سال که نرخ ارز به بیش از 1800 تومان رسید، سازمان تامین اجتماعی تنها بدهی مراکز رادیولوژی را پرداخت کرده که کاهش ارزش پول ملی در این مدت زیان های سنگینی را متوجه این مراکز کرده است.

وی با اشاره به این که اعتقاد اعضای انجمن رادیولوژی ایران در نظرگیری وضعیت اقتصادی مردم با هدف استفاده از امکانات مراکز رادیولوژی است، تصریح کرد: برای حل این معضل دولت می بایست، راه حل پیدا کند و با افزایش سهم بیمه ها، سرانه درمان را افزایش دهد.

رئیس انجمن رادیولوژی ایران گفت: سهم بیمار از پرداخت بیمه می بایست 30 درصد و سهم بیمه ها 70 درصد باشد در حالیکه این امر در حال حاضر برعکس بوده و مردم 70 درصد هزینه های درمانی را از جیب پرداخت می كنند و سهم بیمه ها در این میان حدود 30 درصد است.

وی با ابراز تاسف از این که دولت در زمینه پرداختن به موضوع سلامت و اختصاص بودجه به این امر و نظارت کافی بر اجرای صحیح قانون، وظیفه خود را به درستی انجام نداده است، خاطر نشان ساخت: تقویت بیمه ها از سوی دولت هم سبب کمک به بیمار و هم حفظ بقای مراکز ارایه خدمات رادیولوژی می شود.

دکتر صداقت یادآور شد: در بیست و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران که 26 تا 29 اردیبهشت ماه در محل هتل المپیک تهران برگزار می شود، بخشی از موضوع کنگره به مدیریت در رادیولوژی اختصاص دارد که مباحث اقتصادی مربوط به اداره مراکز رادیولوژی را شامل می شود.

وی ادامه داد: از آنجا که بخش مهمی از اقتصاد مراکز درمانی به ویژه مراکز دولتی بر دوش مراکز رادیولوژی است، دولت می بایست، توجه ویژه ای به این رشته داشته باشد، این در حالیست که هنوز در وزارت بهداشت اداره ای به نام رادیولوژی وجود ندارد.

رئیس انجمن رادیولوژی ایران ابراز امیدواری کرد، مسئولان وزارت بهداشت كه از آنان برای شركت  در میزگرد مدیریت رادیولوژی که همزمان با بیست و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران برگزار می شود، حضور یابند.

گفتنی است، بیست و هشتمین کنگره رادیولوژی ایران با هدف ارایه جدیدترین شیوه های تصویربرداری پزشکی از سوی انجمن رادیولوژی ایران و با حضور جمعی از متخصصان داخل و خارج کشور 26 تا 29 اردیبهشت ماه  امسال در  هتل المپیک تهران برگزار می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.92634s, 18q