احساس زمین لرزه هنگام خواب چیست و چرا به وجود می‌آید؟

۱۳۹۱/۰۲/۰۹ - ۱۲:۳۹ - کد خبر: 46935
سلامت نیوز: شایع‌ترین علت‌ احساس غیرواقعی زمین لرزه اضطراب است. در واقع در حدود 90 درصد افراد در اثر قرارگیری در شرایط اضطراب دچار ‌این حالت می‌شوند.


چند وقت پیش دوستی از احساس زمین لرزه شب هنگام و در لحظه بین خواب و بیداری شکایت می‌کرد. او می‌گفت:«این حس را بارها تجربه کرده‌ام. در دفعات نخست گمان می‌کردم واقعا زمین لرزه آمده و می‌ترسیدم اما دیگر عادت کرده ام و وقتی دچار‌این احساس می‌شوم بدون نگرانی صبر می‌کنم تا بگذرد.» همین امر بهانه‌ای شد تا درباره‌این حالت عجیب با دکتر فربد فدایی، روانپزشک و مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت‌و‌گویی داشته باشیم‌. او برایمان توضیح می‌دهد که‌این احساس بیماری نیست اما می‌تواند نشانه ابتلا به برخی از بیماری‌ها باشد.


چرا زمین می لرزد؟
بعضی از افراد هنگام برخاستن از خواب احساس لرزش یا سرگیجه می‌کنند و گاهی حتی ممکن است حس کنند زمین در حال لرزش است و از‌این احساس نگران و مضطرب می‌شوند، همه ‌اینها ممکن است نشانه برخی از بیماری‌ها ازجمله اضطراب، صرع روانی و حرکتی و بیماری «منی‌یر»-توضیح آن را در ادامه می‌خوانید- باشند.
 

شایع‌ترین علت‌ایجاد‌این نشانه‌ها اضطراب است. در واقع در حدود 90 درصد افراد در اثر قرارگیری در شرایط اضطرابی دچار ‌این حالت می‌شوند.
گاهی نوع خاصی از وضعیت اضطرابی به صورت پنیک عامل ‌ایجاد ‌این نشانه‌هاست. در واقع پنیک شامل حالت‌های اضطرابی شدید، ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی است که با نشانه‌های جسمی‌ مانند سرگیجه، احساس لرزش در همه وجود، تنگی‌نفس، تپش قلب و حتی احساس مرگ همراه است.


 گاهی نیز‌این وضعیت ناشی از یک حمله تشنجی است که به صرع روانی و حرکتی موسوم است.
 در برخی از بیماری‌های مجاری نیم دایره‌ای گوش میانی هم ممکن است فرد احساس لرزش، افتادن به زمین و سرگیجه شدید را تجربه کند که به ‌این بیماری «منی‌یر» گفته می‌شود.
 در برخی از افراد نیز به دلیل وجود حالت‌های توهمی‌خاص فرد دچار چنین احساسی می‌شود. ‌این افراد هنگام برخاستن از خواب دچار ادراک‌های توهمی‌ و غیرواقعی می‌شوند که البته جنبه بیماری ندارد.

 گام نخست
اگر شما هم از افرادی هستید که احساس زمین‌لرزه و لرزش را بارها هنگام بیدار شدن از خواب تجربه می‌کنید بهترین راهکار مراجعه به یک پزشک عمومی‌است تا با بررسی وضعیت‌تان نسبت به درمان یا ارجاع شما به متخصص مربوطه اقدام کند و براساس بیماری‌تان درمان‌های لازم انجام شود.اما به یاد داشته باشید که برای هر مساله جزیی و کوچکی هم نیاز به نگرانی و مراجعه به پزشک نیست و اگر تنها یکی، دوبار چنین احساسی را تجربه کرده‌اید نگران نشوید و سعی کنید با شناسایی عوامل اضطراب‌زا آن را کنترل و تعدیل کنید تا نشانه آن هم برطرف شود.


اضطراب ممکن است در اثر وضعیت‌ها و موقعیت‌های ویژه‌ای برای فرد‌ایجاد شود برای نمونه انجام یک کار تازه و آغاز یا خاتمه تحصیل، ازدواج و طلاق می‌توانند شرایط را برای‌ایجاد اضطراب در فرد مهیا کنندکه البته در بیشتر موارد ‌این نوع اضطراب‌ها خود به خود بهبود پیدا می‌کنند اما اگر عوامل ناخودآگاه روانی یعنی تعارض‌های بین خودآگاه و ناخودآگاه عامل ‌ایجاد اضطراب در فرد باشند یا اگر اضطراب ریشه در یک بیماری جسمی‌ مانند پرکاری تیروئید داشته باشد فرد باید به متخصص مربوطه یا روانپزشک مراجعه کند تا با درمان بیماری نشانه‌ها هم برطرف شوند.

 کنترل اضطراب
اگر در گروه افرادی هستید که مدام در معرض اضطراب قرار دارید توصیه‌های زیر را جدی بگیرید شاید با کمک آنها بتوانید اضطراب خود را کاهش دهید اما اگر اضطراب شما خیلی زیاد است و با رعایت توصیه‌های زیر باز هم نمی‌توانید از دست اضطرابتان راحت شوید تنها گزینه مشورت با یک روانپزشک است.
یکی از راه‌های کنترل اضطراب نوشتن است، تعجب نکنید برای نوشتن لازم نیست قلم و نگارش خوبی داشته باشید بلکه تنها کافی است هرآنچه را که دردل دارید روی کاغذ بیاورید و از بین آنها لیست عواملی را که شما را آزار می‌دهند و باعث اضطرابتان می‌شوند تهیه کنید. حالا با خودتان روراست باشید و مشخص کنیدکه کدامیک از این عوامل واقعا ارزش نگرانی و فکرکردن را دارند. دراین مرحله عامل اضطرابتان را شناسایی کرده‌اید و اگر واقعا ارزش فکرکردن دارد، راهکارهایی را که می‌توانید آنها را کاهش دهید   بررسی کنید. حتی اگر لازم است از دیگران هم کمک بگیرید.


اضطراب برای خیلی‌ها مساوی با بی‌خوابی است و البته بی خوابی هم باعث تشدید اضطراب در افراد می‌شود؛ بنابراین یکی از گام‌های موثر در کنترل اضطراب‌ این است که بتوانید خوب بخوابید. پس سعی کنید در طول روز حسابی خسته شوید و زمانی به رختخواب بروید که واقعا خواب آلوده‌اید.

ورزش را فراموش نکنید؛ حداقل سعی کنید روزانه نیم ساعت پیاده‌روی داشته باشید و اگر می‌توانید، شنا کنید تا هم اضطرابتان کمتر شود و هم شب‌ها راحت تر بخوابید.

نوشیدن مایعات حاوی کافیئن را کاهش دهید چرا که کافیئن، هم خوابتان را به هم می‌ریزد و هم باعث افزایش اضطراب در شما می‌شود. به جای چایی و قهوه از نوشیدنی‌های دیگر استفاده کنید نوشیدنی‌های مفیدی مثل آبمیوه‌ها یا دم نوش‌های گیاهی که باعث آرامش شما می‌شوند.

منبع: همشهری تندرستی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مرتضی عباسی
باعرض سلام خدمت شما,پسر بچه ای یک سال و نیم دارم که بعضی مواقع وقتی از خواب بعدازظهر که بیدار میشه,حالت لرزش پیدا میکنه,اگه امکان داره لطف کنید و اینجانب را راهنایی بفرمایید.
0.49094s, 19q