49 درصد تماس‌ها با اورژانس "مزاحمی" است

۱۳۹۱/۰۲/۰۹ - ۱۲:۴۴ - کد خبر: 46938
سلامت نیوز: مدیرروابط عمومی اورژانس پایتخت با بیان اینكه بیش از 49 درصد از كل تماس‌های دریافتی مركز فوریت‌های پزشكی 115 در سال گذشته را مزاحمان تلفنی به خود اختصاص داده‌اند، گفت: میانگین سنی مزاحمان تلفنی 10 تا 20 سال تخمین‌زده شده است و با تعطیلی مدارس، بیم افزایش مزاحمت‌های تلفنی وجود دارد.

حسن عباسی با بیان اینكه در سال گذشته سه میلیون و 636 هزار و 846 تماس با مركز فوریت‌های پزشكی (115) تهران گرفته شده، گفت: از این میان، 6/12 تماس‌ها عملیاتی شده و 5/14 تماس‌ها نیز برای ارائه مشاوره پزشكی بوده است.

وی با بیان اینكه روزانه به طور میانگین 17 هزار تماس در مركز فوریت‌های پزشكی 115 تهران به ثبت می‌رسد، گفت: از كل تماس‌های دریافتی، 66/49 درصد تماس‌ها را مزاحمان تلفنی تشكیل می‌دهند.

صاحبان ایرانسل و مردان بیشترین مزاحمان تلفنی اورژانس تهران را تشكیل می‌دهند

عباسی با بیان اینكه 18/9 درصد از تماس‌های مزاحمان تلفنی اورژانس تهران را مالكان شركت ایرانسل تشكیل می‌دهند، گفت: بیشترین مزاحمان اورژانس تهران را مالكان ایرانسل تشكیل داده و متاسفانه شركت مخابراتی ایرانسل، هیچ كمكی مبنی بر قطع یا اخطاریه به مالكان اینگونه خطوط نمی‌كند.

مدیرروابط عمومی اورژانس تهران در مورد جنسیت مزاحمان تلفنی اورژانس تهران گفت: از آنجایی كه اپراتورهای مركز فوریت‌های پزشكی تهران را زنان تشكیل می‌دهند، عمده مزاحمان تلفنی مردان هستند.

وی در توضیح خاص‌ترین مزاحمان تلفنی مركز 115 به تماس مكرر پیرزنی 80 ساله اشاره كرد و گفت: این پیرزن در هر تماس عنوان می‌كرد كه دچار افت فشار خون و دیگر مشكلات كهنسالی شده است اما هنگامی كه تكنیسین‌های اورژانس برای بررسی وضعیت جسمانی او به منزلش مراجعه می‌كردند، این پیرزن به دلیل كمبود محبت، با تكنیسین‌های اورژانس صحبت می‌كرد تا از تنهایی دربیاید.

عباسی افزود: چندی پیش نیز با بررسی سوابق، مشخص شد كه فردی در طول یك سال هفت هزار مرتبه با اورژانس تهران تماس گرفته و با ارائه گزارش‌های كذب، قصد ایجاد مزاحمت برای مركز فوریت‌های پزشكی را داشت كه با شكایت اورژانس تهران این مساله رفع شد.

مزاحمت 8 ساله جوان بی‌خانمان برای اورژانس
وی در ادامه به تماس‌های مكرر جوانی بی‌خانمان اشاره كرد و گفت: این فرد كه بیش از 8 سال است با تماس‌های مكرر خود به اورژانس باعث مزاحمت می‌شد، هربار در یكی از نقاط شهر به خصوص در محلات شمالی تهران، به گونه‌ای وانمود می‌كند كه دچار تشنج شده و از مردم طلب كمك می‌كند و تكنیسین‌های اورژانس نیز پس از حضور در صحنه حادثه متوجه می‌شوند كه این بیمار فردی نیست جز جوان بی‌خانمانی كه مدتی است این روند را در پیش گرفته است.

تلفن‌های عمومی یكی از ابزارهای مزاحمت برای اورژانس تهران هستند
عباسی با بیان اینكه تلفن‌های عمومی نصب شده در سطح پایتخت نیز یكی دیگر از ابزارهای افراد برای ایجاد مزاحمت برای اورژانس تهران است، گفت: تلفن‌های عمومی به گونه‌ای طراحی شده كه بدون پرداخت پول یا واردكردن كارت، با فشار یك دكمه به مركز فوریت‌های پزشكی تماس گرفت كه گاها دیده می‌شود، مزاحمان تلفنی، از تلفن‌های عمومی استفاده می‌كنند.

وی با بیان اینكه میانگین سنی مزاحمان تلفنی اورژانس تهران، نوجوانان 10 تا 20 سال هستند، گفت: در مواردی دیده می‌شود كه نوجوانان با تماس با مركز 115 اعلام وضعیت اضطراری كرده، به‌گونه‌ای كه آمبولانس به محل حادثه اعزام می شود و اما پس از رسیدن ماموران اورژانس به محل حادثه مشخص می‌شود كه تعدادی از كودكان با تماس با 115، گزارش غلط اعلام كرده و باعث خارج شدن آمبولانس از آشیانه شده‌اند و در مواردی نیز دیده شده است كه نوجوانان پس از حضور تكنیسین اورژانس در محل یاد شده برای امدادگران دست تكان داده و به آنان می‌خندند.

عباسی با بیان اینكه اوج تماس‌های مردم با مركز فوریت‌های پزشكی از ساعت 12 -14 ظهر، 19 – 17:30 و 20 تا 24 است، گفت: معمولا تعداد مزاحمان در این ساعات زیاد می‌شود.

با تعطیلی مدارس مزاحمان تلفنی افزایش می‌یابند

مدیرروابط عمومی اورژانس تهران با بیان اینكه با تعطیل‌شدن مدارس بیم افزایش مزاحمان تلفنی نیز وجود دارد، گفت: بیشتر مزاحمین مركز اورژانس تهران را نوجوانان تشكیل می‌دهند كه پس از خروج از مدرسه و برای تفریح، اقدام به ایجاد مزاحمت برای اورژانس می‌كنند كه امید است مسوولان آموزش و پرورش چاره‌ای برای این مشكل بیندیشند.

وی در مورد برخی از رفتارهای مردم در هنگام انجام ماموریت تكنیسین‌های اورژانس به ایسنا گفت: چندی پیش تكنیسین‌های اورژانس در حال انتقال بیماری به یكی از بیمارستان‌های تهران بودند كه سرنشین یك دستگاه خودرو سواری پرشیا، اقدام به مسدودكردن مسیر حركت آمبولانس كرد.راننده آمبولانس با دادن علامت‌های مختلف سرانجام توانست از سرنشین این خودرو پیشی بگیرد، پس از مدتی، سرنشین این خودرو با مسدودكردن مسیر آمبولانس اقدام به درگیری با راننده كرده و با استفاده از شوكربرقی یكی از تكنیسین‌ها را از ناحیه چشم و صورت دچار مصدومیت شدید كردند.

عباسی با بیان اینكه ایجاد مزاحمت برای دستگاه‌های خدمت‌رسان و حساسی همچون اورژانس تهران تبعات متعددی در بر دارد، گفت: گاها دیده شده، آمبولانس به همراه تیم درمانی به دلیل اعزام به گزارشی اشتباه از آشیانه خارج شده و در این هنگام حادثه‌ای حقیقی رخ داده است كه برای پوشش این حادثه، مجبور شده‌ایم كه آمبولانسی دورتر از محل حادثه به محل اعزام كنیم كه این مساله سبب افزایش زمان حضور تكنیسین‌های اورژانس به محل حادثه شد.

برخورد شركت مخابرات با مزاحمان هدفمند اورژانس
مدیرروابط عمومی اورژانس با بیان اینكه اورژانس تهران از مزاحمان شكایت خواهد كرد گفت: با هماهنگی‌ شركت مخابرات، همراه اول، مزاحمانی را كه به صورت هدفمند برای این مركز ایجاد مزاحمت می‌كنند، برخورد می‌كند.

به گفته وی چندی پیش نیز فردی كه به بهانه‌های واهی به آمبولانس اورژانس 115 قم آسیب رسانده بود از سوی شعبه 110 دادگاه عمومی (جزایی) قم به شش ماه حبس محكوم شد.

عباسی گفت: براساس این رای متهم پرونده که در تاریخ 16 دی‌ماه سال گذشته به بهانه دیررسیدن آمبولانس اورژانس 115 اقدام به تخریب آمبولانس با میله فلزی کرده بود، به استناد ماده 677 قانون مجازات اسلامی به شش ماه حبس و جبران خسارات وارده محکوم شد.

منبع: ایسنا
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.3535s, 18q