والدین باید علایم مسمومیت با دیگوکسین کودکان را بیاموزند

۱۳۹۱/۰۲/۱۰ - ۰۹:۱۵ - کد خبر: 47001
سلامت نیوز : صدیقه منتصری اظهار کرد: «تهوع و استفراغ و بی‌اشتهایی از علائم و نشانه‌های مسمومیت با دیگوکسین در کودکان مبتلا به نارسایی احتقانی قلب است همچنین اگر یک دوز دارو فراموش شد باید بلافاصله پس از به خاطر آوردن به کودک داده شود و نیازی به ۲ برابر کردن دوز دارو نیست.»
به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا ؛وی ادامه داد: «بهتر است داروی دیگوکسین در هنگام صبح به کودک داده شود چون این دارو سبب دفع ادرار می‌شود از این رو دادن دارو دذ هنگام شب، سبب شب ادراری کودک می‌شود که برای کودک تصویر ذهنی بدی را برجا می‌گذارد.»عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری حضرت فاطمه (س) شیراز گفت: «مادرانی که فرزندان شیرخوار دارند و داروی دیگوکسین استفاده می‌کنند باید از رژیم غذایی پرپتاسیم استفاده کنند چون کمبود پتاسیم به علت استفاده از داروهای دیورتیک (مدرن) سبب افزایش احتمال مسمومیت با قرص دیگوکسین می‌شود.»منتصری با بیان اینکه نارسایی احتقانی قلب در کودکان در برخی جهات با بزرگسالان متفاوت است، افزود: «بیشترین علت نارسایی احتقانی قلب در بزرگسالان اختلال در عملکرد بطن چپ است اما شایع‌ترین علت‌ها در کودکان ناهنجاری مادرزادی قلب یا عوامل دیگری چون کم خونی، مشکلات غدد و متابولیسم، اختلالات الکترولیتی و آریتمی‌ها است.»وی با بیان اینکه راه‌های تشخیصی در کودکان و بزرگسالان متفاوت نیست، ادامه داد: «برای درمان از داروهایی استفاده می‌شود که سبب جبران کاهش عملکرد قلب شود از آن جمله می‌توان به داروهای گلیکوزیدهای قلبی، دیگوکسین، داروهای ادرارآور یا دیورتیک (مدرن) و داروهای اثرگذار بر روی افتر لود قلب نظیر کاپتوپریل اشاره کرد.»عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری حضرت فاطمه (س) شیراز گفت: «عمده مراقبت‌های پرستاری در ارتباط با بهبود عملکرد قلب است در شیرخواران مبتلا توصیه می‌شود شیر در مقادیر کمتر و دفعات بیشتر داده شود و در صورت نیاز تغذیه از طریق گاواژ انجام شود همچنین درجه حرارت محیط باید کنترل شود چون هر افزایش یا کاهش دما می‌تواند به تشدید علائم منجر شود.»پنجمین همایش تازه‌های قلب و عروق بنیاد قلب فارس ۵ تا ۸ اردیبهشت در شیراز برگزار شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.62801s, 19q