نو «ارتودنسي»

۱۳۸۶/۰۴/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4703
نو «ارتودنسي»

ارتودنسي يا مرتب کردن دندان‌ها اين روز‌ها طرفداران زيادي دارد و بسياري از کوچک‌تر‌ها را مي‌بينيد که دندان‌هايشان را سيم‌کشي کرده‌اند. تحليل ريشه و لقي دندان‌ها از عوارض پس از مرتب کردن دندان‌‌هاست.

 به تازگي روشي (سيستمي) براي ارتودنسي در دنيا معرفي شده است که دردسر‌هاي فوق را ندارد و مي‌توان در حالي‌که شما در حال مرتب کردن دندان‌هايتان هستيد با خيال راحت لبخند بزنيد، بدون اين‌که از ظاهر کشش‌هاي رنگي و فلزات نگيني شکل روي دندان‌هايتان نگران باشيد. اين سيستم جديد رفت‌و‌‌آمد‌هاي شما را به مطب کمتر کرده چرا‌که در کوتاهترين زمان ممکن شما را به نتيجه دلخواهتان مي‌رساند. ديمون «DAMON» نام اين سيستم جديد ارتودنسي است.

تا پيش از اين متخصصان ارتودنسي کشورمان براي شرکت در دوره‌هاي آموزشي تکنيک نوار تودنسي، بايد بار سفر مي‌بستند و در يکي از کشور‌هاي اروپايي يا آمريکايي اين تکنيک جديد را مي‌آموختند. ولي چندي پيش نخستين همايش آموزشي ارتودنسي به روش Damon در کشورمان برگزار شد.

 فناوري ديمون يکي از جديد‌ترين روش‌هاي ارتودنسي روز دنياست. حسام‌الدين قريشي دبير اين همايش، با تأکيد بر اين‌که براي تنظيم و نگه داشتن دندان‌ها در اين روش نياز به دستگاه‌هاي ديگر در داخل و خارج دهان نيست، اين سيستم را بسيار سازگار با استخوان‌بندي و عضلات صورت مي‌داند و مي‌گويد:

 معمولاً در روش‌هاي قديمي‌تر ارتودنسي، مرتب کردن دندان‌ها و هدايت رشد عضلات و استخوان‌هاي صورت در فاز جداگانه درماني انجام مي‌شود ولي در اين سيستم صاف و رديف شدن دندان‌ها هم‌زمان و متناسب با ماهيچه‌ها و استخوان‌بندي فک و صورت انجام مي‌گيرد. از سوي ديگر با درمان معمول ارتودنسي براي حرکت دادن دندان‌ها، نيرو‌هاي سنگين و مقطعي به دندان‌ها وارد شده و ريشه دندان‌ها تحليل رفته و لقي ناخواسته دندان‌ها رخ مي‌دهد، اما سيستم ديمون با وارد کردن نيرو‌هاي سبک و مداوم به دندان‌ها که در حد تحمل فيزيولوژيک آن‌هاست، از اين عوارض ناخواسته پيشگيري خواهد نمود.

درد کمتر در حين مرتب کردن دندان‌ها، پايدار بودن نتايج درمان، افزايش سرعت درمان و کاهش جلسات ملاقات با دندان‌پزشک و مهم‌تر از همه کاهش 90درصدي احتمال کشيدن دندان از ديگر برتري‌هاي سيستم ديمون شمرده شده است.

 يک تکنيک، 3 تفاوت تکنيک

 (سيستم) ارتودنسي ديمون، 3 کليد اصلي براي موفقيت خود در روي بيماران دارد و طراحان اين سيستم همين 3 کليد را علت اصلي کوتاهتر شدن زمان درمان، پايداري نتايج، راحتي بيشتر و دستيابي به نتايج سريع‌تر و پايدار‌تر مي‌دانند.

 نخست اين‌که در اين سيستم ديگر خبري از آن کش‌هاي رنگارنگي که هر بار به سيم‌ها و براکت‌هاي شما وصل مي‌کنند نيست. براکت‌ها در اين سيستم به گونه‌اي طراحي شده‌‌اند که يک جفت و بست باز‌شونده دارند که به راحتي مي‌توان سيم را با باز کردن چفت درون براکت‌ جاي داد و سپس چفت براکت را دوباره بست.

کليد دوم موفقيت ارتودنسي به روش ديمون اين است که سيستم‌هاي ارتودنسي که در آن استفاده مي‌شوند، داراي حافظه بالايي هستند و به گونه‌اي ساخته شده و شکل داده شده‌اند که دندان‌ها را به سرعت حرکت داده و نياز به تنظيم کردن کمتري دارند به همين دليل است که لازم است در حين درمان كمتر به مطب دندان‌پزشکي براي تنظيم سيم‌ها و براکت‌ها مراجعه کنيد.

مزيت سوم تکنيک ديمون اين است که اگر براي رديف کردن دندان‌هايتان از اين روش استفاده کنيد ديگر لازم نخواهد بود که براي به دست آوردن فضاي کافي در فکتان يک يا تعدادي از دندان‌هايتان را بکشيد و يا دندان‌پزشک مجبور نخواهد شد براي به دست آوردن فضا، درز وسط فک بالاي شما را با اعمال نيرو‌هاي سنگين در زمان کوتاه، باز کند تا اندازه قوس دنداني‌تان بزرگتر شود.

 سيستم ديمون به گونه‌اي طراحي شده است که شما به آساني بتوانيد اطراف سيم‌ها و براکت‌ها را تغيير دهيد در حالي‌که در روش‌هاي معمول پلاک‌هاي ميکربي اطراف کش‌ها، براکت‌ها و سيم‌هاي ارتودنسي جمع مي‌شوند و رعايت بهداشت دهان را به ويژه‌ براي کودکان کم‌سن و سال دشوار خواهند کرد.

 آن‌ها که استفاده کرده‌‌اند

گفته مي‌شود تاکنون يک ميليون نفر در کشو‌هاي اروپايي و آمريکايي از اين سيستم براي مرتب کردن دندان‌هايشان استفاده کرده‌اند. در اين روش طول درمان ارتودنسي حدوداً 6 ماه کاهش مي‌يابد و اين نيز يکي از امتيازات «ديمون» است. از آن‌جايي‌که در اين روش نيرو‌هاي سبک بر دندان‌ها وارد مي‌شود، اکثر بيماران مي‌گويند که در طور درمان يا مقدار کمي درد و ناراحتي را تجربه کرده‌اند و يا اصلاً چنين مشکلاتي را احساس نکرده‌اند.

خيلي از پدرومادر‌ها دوست ندارند قبل از شروع درمان ارتودنسي تعدادي از دندان‌هاي کودکشان براي به دست آوردن فضا، کشيده شو، در تکنيک‌ ديمون از آن‌جايي‌که حرکت دندان‌ها و تغييرات استخواني هماهنگ با هم رخ مي‌‌دهند نيازي به کشيدن دندان‌ها نيست فقط در تعداد کمي از افراد براي حفظ زيبايي نيم‌رخ در آينده و حفظ تقارن و بالانس اجزاي صورت شايد کشيدن دندان لازم شود.

بنابراين در اين موارد نيز کشيدن دندان براي به دست آوردن فضا در فک انجام نمي‌گيرد و بلکه فقط براي حفظ زيبايي صورت و لبخند، انجام مي‌شود. دستگاه‌هايي مانند «چانه‌بند» و غيره که بر روي صورت، چانه و يا سرگردن بچه‌هاي تکيه دارند، در ارتودنسي کودکان بسيار استفاده مي‌شوند که به ويژه براي پسر‌بچه‌هاي شيطان خطر‌آفرين است و مي‌تواند موجب پارگي صورت آن‌ها حين ورزش و بازي شود و يا شايد دختر‌هاي کوچک نيز آن را دليلي براي نازيبا کردن چهره خود بدانند، سيستم «ديمون» از اين جهت نيز کودکان را رها کرده است چون در صورت استفاده از اين سيستم، ديگر نيازي به استفاده از دستگاه‌هاي ارتودنسي خارج دهاني نخواهد بود.

در سيستم ديمون از سيستم‌هاي هوشمندي استفاده مي‌شود که در دماي بدن فعال مي‌شوند. اين سيستم‌هاي هوشمند نيرو‌هايي در محدوده صحيح و کنترل‌شده اعمال مي‌کنند.

 کدام مطب؟ کدام دندان‌پزشک؟

شايد سؤال شما اين باشد که براي استفاده از اين سيستم ارتودنسي بايد به کدام دندان‌پزشکان مراجعه کنيد؟ در حال حاضر در تمام دنيا، دندان‌پزشکان عمومي و متخصصان ارتودنسي که دوره آموزشي اين سيستم را گذرانده باشند، گواهينامه‌اي دريافت مي‌کنند که مي‌توانند بر اساس آن به درمان بيمارانشان با استفاده از اين سيستم جديد بپردازند.

 تا پيش از اين دندان‌پزشکان و متخصصان ارتودنسي در کشورمان که تمايل به استفاده از اين سيستم داشتند، در دوره‌هاي آموزشي آن در خارج از کشور شرکت مي‌کردند و سپس در مطب خود از اين آموزش‌ها براي درمان بيماراني که اين سيستم برايشان مناسب بود، استفاده مي‌کردند، اما براي نخستين بار دوره آموزشي سيستم «ديمون» در کشور با حضور 100 نفر از متخصصان ارتودنسي برگزار شده است و اين دندان‌پزشکان که اين دوره آموزشي را گذرانده باشند، مي‌توانند از آن براي درمان بيمارانشان استفاده کنند.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.50195s, 18q