تعداد بازرسان بهداشت كافي نيست، مردم نظارت كنند

۱۳۸۶/۰۴/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4704
تعداد بازرسان بهداشت كافي نيست، مردم نظارت كنند

با شروع گرما احتمال شيوع بيماري‌هاي روده‌اي و مسموميت‌هاي غذايي و نيز احتمال بروز بيماري‌هاي مهم‌تري مثل وبا و شبه وبا كه به دليل مهاجرت و تردد گسترده همسايگاني كه هنوز از استانداردهاي بهداشتي بالايي برخوردار نيستند، هميشه در معرض خطر آن قرار داشته‌ايم، افزايش مي‌يابد.

با اين اوصاف، آغاز تابستان، آغاز تشديد برنامه‌هاي نظارتي بر مراكز توزيع و عرضه مواد غذايي نيز به حساب مي‌آيد.

چنانكه غلامي، رئيس اداره بهداشت مواد غذايي و بهسازي اماكن عمومي‌وزارت بهداشت در گفتگو با ايسنا از كنترل ويژه بنكداران، عمده فروشي‌ها و فروشگاه‌هاي بزرگ نگهداري و عرضه مواد غذايي مجاز خبر مي‌دهد و مي‌گويد: براي نخستين بار در كشور خودروهاي حمل مواد غذايي با هماهنگي وزارت بازرگاني و نيروي انتظامي‌ساماندهي مي‌شوند.

او با بيان اين كه هم اكنون فقط خودروهاي حمل كننده فرآورده‌هاي خام دامي‌از سازمان دامپزشكي مجوز دريافت كرده‌اند، تاكيد مي‌كند: مقرر شده 10 درصد از خودروهاي حمل مواد غذايي تا پايان سال مجوز دار شوند.

غلامي‌با تاكيد براين كه كنترل كيفي مواد غذايي در سطح عرضه از وظايف مهم وزارت بهداشت در جهت رسيدن به اهداف سيستم و ارتقاي سلامت جامعه است، مي‌گويد: اين وظيفه عمدتا توسط بازرسان بهداشت محيط در سراسر كشور اعم از مراكز شهرستانها و استانها و براساس برنامه‌هاي كشوري ابلاغي صورت مي‌گيرد و با شروع فصل گرما، كنترل بهداشتي واحدهاي تهيه و عرضه مواد غذايي مثل مراكز توزيع fast food و آبميوه فروشي‌ها و نيز اماكن عمومي‌مثل هتل‌ها، استخرها، رستوران‌ها و اماكن بين راهي، استخرهاي شنا و مهمانپذيرها و كنترل بهداشت محيط و بهداشت فردي و كنترل آب مصرفي اين اماكن از جمله وظايفي است كه تشديد مي‌شود.

با اين اوصاف اما واقعيت اين است كه هنوز بسياري از مراكز عرضه مواد غذايي در كشور از استانداردهاي بهداشتي بالايي برخوردار نيستند. كارشناسان مي‌گويند كنترل و مراقبت همه مراكز توليد، توزيع و عرضه مواد غذايي و همه اماكن بين‌راهي با توجه به تعداد محدود بازرسان بهداشتي كه وزارت بهداشت در اختيار دارد، امكان‌پذير نيست و كنترل دستفروشان مواد غذايي هم به كل، از وظايف اين وزارتخانه خارج است و اين درحالي است كه بخش عمده‌اي از محصولات غذايي مورد استفاده مردم و مخصوصا مسافران تابستاني از همين طريق تامين مي‌شود. به اين ترتيب، شايد تنها راه براي حل مشكل در شرايط موجود، اطلاع‌رساني به مردم و استفاده از خود آنان براي نظارت بيشتر باشد.

فصل وبا

بيماري‌هاي روده‌اي، شايع‌ترين بيماري‌ها در فصل تابستان است كه عمدتا بر اثر مصرف آب ناسالم شيوع مي‌يابد و در اين ميان، آنچه بيش از ساير بيماري‌ها در دل مردم واهمه ايجاد مي‌كند، وباست.

شيوع اين بيماري در سال‌هاي گذشته باعث شده تا مخصوصا در 2-3 سال اخير، توجه بيشتري به منشا گسترش اين عفونت‌ها و ازجمله، استفاده از فاضلاب در آيباري مزارع سبزي و صيفي‌جات معطوف شود، اما به نظر نمي‌رسد همچنان اين معضل برطرف شده باشد.

حتي درموردكارگاه‌هاي توليد يخ كه چند سالي است درباره آن حرف و حديث‌هاي فراواني گفته شده وتاكيد شده كه بايد پروانه وزارت بهداشت داشته باشند و آبي كه براي توليد اين يخ‌هاي قالبي استفاده مي‌كنند، بايد سالم باشد، به نظر مي‌رسد هنوز مشكل حل نشده است.

از سوي ديگر، بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني، در دنيا يك ميليارد نفر از دسترسي به آب آشاميدني سالم محروم هستند و 2 ميليارد نفر از امكانات كافي بهسازي محيط و دفع بهداشتي فاضلاب بهره‌مند نيستند و سالانه  ۱/۷ ميليون كودك در جهان بر اثر اسهال جان خود را از دست مي‌دهند كه دليل عمده آن عدم دسترسي به آب آشاميدني بهداشتي است.

در كشور ما هم اگرچه طبق آمارهاي رسمي‌بيش از 85 درصد مردم به آب آشاميدني سالم دسترسي دارند، اما مخصوصا در سفر، تامين آب آشاميدني سالم اهميت ويژه‌اي مي‌يابد و بايد خانواده‌ها از چگونگي عمليات گندزدايي آن در شرايط بحراني و نحوه كسب اطمينان از سلامت آب مصرفي خود، آگاه باشند.

محمد جواد دست آموز، كارشناس بهداشت محيط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با بيان اين‌كه يك فرد مي‌تواند با داشتن حداقل يك ليتر آب براي آشاميدن و دو ليتر براي تهيه غذا و مصرف ضروري شستشو در روز، زنده بماند، مي‌گويد: البته هر انسان به طور ميانگين روزانه به 20 ليتر آب نياز دارد كه بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهاني، تامين حداقل 7 ليتر آن روزانه به صورت گندزدايي شده و كاملا سالم ضروري است.

دست آموز، ضمن تاكيد بر اين‌كه ضرورت دارد براي هر منبع آب يا سيستم آب رساني، ميزان آلودگي آن مورد ارزيابي قرار گيرد، به‌راه‌هاي تصفيه آب اشاره مي‌كند و مي‌گويد: بايد توجه داشت چنانچه قصد استفاده از مواد شيميايي براي گندزدايي آب را داريد و بر چسب ظرف به روشني نشان‌دهنده خصوصيات آن نيست، ضرورت دارد در هنگام جا به جايي ظرف، نهايت احتياط به عمل آيد. اين مواد خطرناك و سمي‌است و بايد آنها در محيط تاريك و خشك و دور از رطوبت و دسترس كودكان نگهداري شوند و به اطلاعاتي كه روي ظرف نوشته شده و تاريخ انقضاء مصرف آن توجه خاص شود.

وي ادامه مي‌دهد: بهتر است آب را قبل از مصرف به مدت 3 دقيقه جوشاند و پس از اين كه خنك شد، مورد استفاده قرار داد و سپس براي بهتر شدن مزه آب، بايد آن را چند بار در دو ظرف جا به جا كرد.

دست‌آموز به هموطناني كه در فصل تابستان مسافرت مي‌كنند، توصيه مي‌كند غذا را همراه با ليمو ترش مصرف كنند، زيرا ليموترش داراي اسيد است و مانع از ورود ميكروب ناشي از نوشيدن آب آلوده به بدن مي‌شود.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.65232s, 19q