ارسال دومين برنامه كشوري كنترل و پيشگيري از ايدز براي تصويب به دولت

۱۳۸۶/۰۴/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4705
ارسال دومين برنامه كشوري كنترل و پيشگيري از ايدز براي تصويب به دولت

دكتر صداقت در گفت‌وگو با ایسنا، اظهاركرد: اين برنامه چندي پيش به كميسيون اجتماعي دولت ارائه و مقرر شد برنامه با اعمال اصلاحاتي به دولت بازگردانده شود كه هم اكنون اين اصلاحات به انجام رسيده است.

وي به برگزاري نشست استاني با دست اندركاران و مديران مربوط به HIV/ ايدز درخصوص نحوه عملياتي كردن برنامه اشاره كرد و افزود: تا بدين ترتيب به محض تصويب، ظرف دو تا سه هفته در كل كشور عملياتي شود.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با بيان اين ‌كه برنامه دوم كنترل و پيشگيري از ايدز چهارگروه هدف را مورد توجه قرار داده است، گفت: اين چهار گروه شامل جمعيت عمومي ، گروههاي در معرض خطر، افراد داراي رفتارهاي پرخطر و بيماران مبتلا به HIV/ ايدز هستند.

وي گفت: اين استراتژي از 5 ماه پيش مورد توجه قرار گرفت و براين اساس با اعتماد سازي در افراد HIVمثبت، آنان به حضور در سطح جامعه و بهره مندي از حقوق سايرين دعوت شدند.

صداقت هدف از اين اقدام را قطع زنجيره انتقال بيماري از فرد مبتلا به ديگران برشمرد و از آن به عنوان طرح پيشگيري مثبت ياد كرد و افزود: 10 استراتژي و ابعاد مختلف آموزش و اطلاع رساني پيشگيري و درمان بيماريهاي آميزشي در قالب اين برنامه وجود دارد.

وي گفت: در اين استراتژي 75 هدف و 495 فعاليت براي كليه سازمانهاي دست اندركار شامل سازمان زندانها، آموزش و پرورش، صدا و سيما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، سازمان بهزيستي ، سازمان انتقال خون، جمعيت هلال احمر و ديگر دستگاهها پيش بيني شده است.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با بيان اين‌ كه هم اكنون بر اساس آمارهاي ثبت شده 14 هزار و 544 فرد مبتلا به ويروس HIV/ ايدز و همچنين 928 بيمار مبتلا به اين ويروس شناسايي شده است، ادامه داد: همچنين يكهزار و 827 نفر مبتلا به اين بيماري در كشور فوت شده‌اند.

صداقت يادآور شد: در ميان الگوي انتقال بيماري، تزريق با 5/60 درصد بيشترين علت انتقال شناسايي شد، همچنين 9/24 درصد از موارد ابتلاء به اين بيماري با علت نامشخص و 4/7 درصد از طريق آميزشي بوده است كه طبق پيش بيني كارشناسان، علت عمده انتقال نامشخص اين ويروس نيز، ارتباط جنسي بوده كه به علت تابو بودن اين امر مخفي مي‌شود.

وي با بيان اين كه بيشترين گروه سني مبتلايان ثبت شده 25 تا 44 سال است، گفت: اين گروه سني 71 درصد موارد ابتلاء را به خود اختصاص مي‌دهد كه 56 درصد از اين گروه افراد داراي 25 تا 34 ساله‌اند.

صداقت اظهار كرد: با توجه به اين كه ايدز بيماري مرتبط با رفتارهاي پرخطر است و از مراجعه فرد مشكوك به ابتلاء به كلينيك مشاوره و يا به پايگاههاي ديده وري زماني طول مي‌كشد بنابراين به نظر مي‌رسد مبتلايان كشور در سنين پايين‌تر از اين سن به اين ويروس آلوده مي‌شوند.

وي تاكيد كرد: بر اين اساس توجه به پيشگيري از ابتلا به بيماري در سنين جواني و نوجواني بايد بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد، زيرا ايران، كشوري با جمعيت جوان و در معرض تهديدات سلامت مرتبط با رفتارهاي پرخطريست كه جوانان به علت داشتن حس كنجكاوي قصد دارند اين رفتارها را تجربه كنند.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت، يادآور شد: برنامه‌ريزي براي پيشگيري از ابتلاء به بيماري ايدز، از دوران كودكي بدان معنا نيست كه با آنها در اين خصوص صحبت شود بلكه بايد توانمندي‌هاي كودكان در مهارت نه گفتن را آموخت .

وي با تاكيد بر لزوم آموزش عمومي براي خانواده‌ها به منظور كاهش رفتارهاي پرخطر نوجوانان در آينده، گفت: هم اكنون رفتارهاي متفاوت والدين در درون خانواده و سطح جامعه و همچنين تهاجم فرهنگي و نمايش فيلمهايي كه نامتناسب با سن كودكان موجب شده ، عده‌اي از نوجوانان و جوانان به سمت رفتارهاي پرخطر جذب شوند.

صداقت با بيان اين كه بعد از موج دوم شيوع ايدز دو سناريو مطرح است، گفت: از سويي پس از اوج انتقال ويروس ايدز از طريق سرنگ معتادان با توجه به گسترش اين بيماري در كشورهاي آسياي جنوب شرقي وپيش بيني بحران اين بيماري در سال 2010 در كشورهاي هندوستان، روسيه، چين و ساير كشورها در نزديكي ايران، احتمال شيوع موج سوم از طريق ارتباطات جنسي فراهم مي‌شود.

وي تصريح كرد: از سويي ديگر پيش بيني مي‌شود، با كمي وقفه در شيوع انتقال ويروس ايدز از طريق سرنگ معتادان پس از به اشباع رسيدن اين بيماري در اين گروه، رفتارهاي پرخطر جنسي مهمترين روش انتقال اين ويروس شود.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت در ادامه تاكيد كرد: به منظور عدم شكل گيري اين سناريوها مسلما وزارت بهداشت به تنهايي قادر به كنترل اين بيماري نيست چرا كه اين بيماري داراي ابعاد مختلف اقتصادي، اجتماعي بوده و در صورت گسترش به اقتصاد سلامت و اقتصاد كلان كشور ضربه خواهد زد در نتيجه مقابله با اين بيماري عزم ملي تمام دستگاهها و افراد جامعه در اقشار مختلف را مي‌طلبد.

وي با تاكيد بر نقش تشكلهاي غيردولتي و ارتباطات برون بخشي در كنترل اين بيماري، گفت: ايران در زمينه كنترل بيماريهاي قابل پيشگيري در سطح منطقه از جايگاه مطلوبي برخوردار است و مشخص شده با طرح روشن مساله و ايجاد حساس سازي لازم، بسياري از مشكلات رفع مي‌شود.

صداقت در پايان تاكيد كرد: اگر اقدام به موقعي نسبت به پيشگيري از گسترش اين بيماري صورت نپذيرد، احتمال غافلگيري وجود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.04948s, 18q