شرایط بیمه نوسانات نرخ ارز ابلاغ شد

۱۳۹۱/۰۲/۱۱ - ۱۰:۱۲ - کد خبر: 47096
سلامت نیوز : شورای عالی بیمه با استناد به موادی از قانون تأسیس بیمه مرکزی و بیمه گری و قانون برنامه پنجم توسعه، به منظور کاهش خطرپذیری ناشی از نوسانات قیمت‌ها، به شرکت های بیمه اجازه داد که برای واحدهای تولیدی و واحدهای صادرکننده کالا یا خدمات که در معرض ریسک نوسانات نرخ ارز هستند بیمه نامه نوسانات نرخ ارز صادر کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا ؛ شرایط عمومی بیمه نامه نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی- صادراتی، در 29 فروردین1390، تحت عنوان آیین‌نامه شماره70، در شورای عالی بیمه تصویب شد و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به امضای سید محمد کریمی رئیس کل بیمه مرکزی و رییس شورای عالی بیمه، این آیین نامه را برای اجرا به مدیران عامل شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد.

 براساس این آیین‌نامه واحدهای تولیدی- صادراتی در معرض ریسک نوسانات نرخ ارز، به عنوان "بیمه گذار"، می توانند با ارائه پیشنهاد کتبی‌که مورد قبول شرکت بیمه به عنوان "بیمه گر"، باشد و با پرداخت "حق بیمه"، برای پوشش ریسک ناشی از نوسانات نرخ ارز در قراردادهای تجاری خود، "بیمه نامه" دریافت کنند. منظور از نوسان نرخ ارز در آیین نامه شماره70 شورای عالی بیمه، ریسک افزایش نرخ ارزهای خارجی برای تولید کنندگان و ریسک کاهش نرخ ارزها برای صادرکنندگان اعلام شده است.

به این ترتیب تولیدکنندگان داخلی که نگران تأثیر منفی افزایش نرخ ارز خارجی بر فعالیت‌های تولیدی خود هستند، همچنین صادرکنندگانی که کاهش نرخ ارز را به نفع خود و توسعه صادرات خود نمی داننند، می‌توانند برای کنترل تأثیر منفی نوسانات نرخ ارز پایه نسبت به نرخ روز انعقاد بیمه نامه، از بیمه استفاده کنند. در این بیمه نامه، زیان بیمه گذار، ناشی از تفاوت نرخ ارز پایه در تاریخ سررسید بیمه نامه، نسبت به نرخ تاریخ انعقاد بیمه نامه، خسارت تلقی می‌شود و شرکت بیمه متعهد است که آن قسمت از خسارت را که بر اساس مفاد شرایط عمومی و خصوصی بیمه نامه، متوجه بیمه گذار شده باشد تا سقف مندرج در بیمه نامه پرداخت کنند.

این بیمه نامه مواردی مانند خسارت ناشی از عدم دریافت مجوز صدور کالا و خسارت ناشی از عدم ایفای تعهدات طرفین تجاری را از تعهدات شرکت بیمه مستثنا کرده و بی توجهی بیمه گذار به ایفای تعهدات خود و فسخ قرارداد تجاری بیمه گذار را از جمله موارد فسخ بیمه نامه برشمرده است. گفتنی است؛ که تصویب و ارائه بیمه نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی- صادراتی پیش از این در کارگروه توسعه صادرات مورد تأکید دکتر رحیمی معاون اول رییس جمهور قرار گرفته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43798s, 18q