آزمایش 'انقباض قلب' برای اولین‌بار روی انسان انجام می‌شود

۱۳۹۱/۰۲/۱۱ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 47117
سلامت نیوز: آزمایشی که با عنوان "انقباض قلب" شناخته می‌شود، هفته آینده در بریتانیا برای اولین‌بار روی انسان انجام خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی بی سی، در این آزمایش، یکی از عصب‌های منتهی به قلب بیمارانی که دچار نارسایی قلبی هستند، با ارسال پیام‌هایی الکترونیکی تحریک می‌شود و این امیدواری وجود دارد که با این کار، قلب بیمار، منقبض شده و امید به زندگی بیشتری پیدا کند.

آزمایش "انقباض قلب" پیش از این روی سگ‌ها و موش‌های آزمایشگاهی انجام شده که نتایج قابل توجهی در زنده نگه داشتن آنها پس از حمله قلبی (آزمایشگاهی) داشته است.

با این حال، بیماری که در روزهای آینده در بیمارستانی در لیورپول مورد جراحی قرار خواهد گرفت، اولین انسانی است که این روش بر روی او آزمایش می شود.

قلب وظیفه تلمبه کردن خون به سراسر بدن را به عهده دارد و زمانی که نمی‌تواند این کار را به درستی انجام دهد، افراد به سرعت دچار خستگی می شوند و به نفس نفس می‌افتند.

نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر در بریتانیا با نارسایی و مشکلات قلبی دست و پنجه نرم می‌کنند. این نارسایی می‌تواند بر اثر فشار خون بالا، بی‌حس شدن ماهیچه قلب یا یک مشکل ژنتیکی به وجود بیاید.

بزرگ و بزرگ‌تر

با بروز نارسایی قلبی، همزمان با تحلیل توان قلب برای تلمبه خون، این عضو بدن با خون بیشتری پر می‌شود و به تدریج در طول زمان، کش آمده و بزرگ‌تر می‌شود. در چنین وضعیتی، هرچه ابعاد قلب بزرگ‌تر شود، وضعیت بیمار حادتر می‌شود.

با این حال، پژوهشگران امیدوارند که با آزمایش "انقباض قلب"، این روند معکوس شود.

جراحان در بیمارستان قلب لیورپول و بیمارستان دانشگاه سلطنتی لیورپول، جراحی مربوط به آزمایش "انقباض قلب" را انجام خواهند دارد. آنها ابزاری شبیه دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب را به یکی از عصب‌هایی که وارد قلب می‌شود، وصل خواهند کرد و گفته می‌شود که تحریک الکتریکی این عصب، باید از قلب در برابر آثار تغییرات هورمون آدرنالین "محافظت کند".

آدرنالین باعث می‌شود قلب با شدت و سرعت بیشتری خون را تلمبه کند. تلمبه سریع خون یکی از واکنش‌های بدن به نارسایی قلبی است و پزشکان می‌گویند که در طول زمان، این روند، به قلب آسیب بیشتری وارد می‌کند.

پژوهشگران امیدوارند که با "محافظت از قلب" در برابر آدرنالین، از بزرگ شدن آن جلوگیری شود و حتی قلب شروع به کوچک شدن کند.

دکتر جی رایت، یکی از متخصصان قلب و عروق در بیمارستان قلب لیورپول به بی‌بی‌سی گفت: "امیدواریم که این (روش) قلب را منقبض کند، هرچند ممکن است این انقباض به اندازه طبیعی نباشد."

این آزمایش روی نزدیک به ۱۰۰ بیمار در ۳۰ بیمارستان در مناطق مختلف جهان انجام خواهد شد.

کارل جردن که قبلا پیراپزشک بود، اولین بیماری است که مورد آزمایش "انقباض قلب" قرار می‌گیرد. قلب او به دنبال چندین بار حمله قلبی، بزرگ‌تر از اندازه معمول شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99045s, 18q