رزرو تخمک و جنین، شانس باروری در سنین بالا را افزایش می دهد

۱۳۹۱/۰۲/۱۱ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 47225
سلامت نیوز :دکتر ابوطالب صارمی با اعلام این مطلب گفت: بهترین سن باروری زنان 20 تا 25 سالگی است و پس از آن توانایی باروری با یک شیب ملایم کاهش یافته و حدود 35 سالگی تقریبا به حداقل می رسد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ وی با اشاره به اینکه در افرادی که زن و مرد مشکل بارداری ندارند، شانس بارداری موفق در هر ماه تنها 30 درصد است، خاطر نشان كرد: شانس بارداری طبیعی در خانم های بالای 40 سال کمتر از 7 درصد در 42 ساله ها 5 درصد و در 44 ساله ها تنها 2 درصد است.وی ادامه داد: با کمک روش های درمان ناباروری، امکان باروری تا 25 درصد وجود دارد که این رقم تنها 5 درصد کمتر از حاملگی طبیعی است.به گفته رئیس مرکز پژوهش صارم، امروزه با تغییر الگوهای زندگی، سن ازدواج افزایش یافته و اغلب ازدواج ها در سنین بالای 30 سال انجام می شود که این افزایش سن ازدواج، شانس حاملگی موفق را کاهش داده است.
وی ادامه داد: بهتر است زوج هایی که قصد دارند، بارداری خود را به تاخیر بیندازند، نسبت به ذخیره جنین خود اقدام کنند. در این روش، فریز جنین این امکان را به زوج ها می دهد که هر زمان آمادگی داشتن فرزند را پیدا کردند، بتوانند با وجود افزایش سن، صاحب فرزند سالم شوند.
دکتر صارمی یادآور شد: امکان فریز تخمک برای دخترانی که به دلایلی تمایل دارند در سنین بالا ازدواج کرده و صاحب فرزند شوند، نیز وجود دارد و می توان با فریز تخمک نسبت به رزرو تخمک اقدام کرد و شانس مادر شدن این افراد را در سنین بالا افزایش داد.وی گفت: تکنولوژی های نوین همچنین به مردان امکان فریز اسپرم را می دهد.
رئیس مرکز پژوهش صارم تصریح کرد: فریز جنین و تخمک امروزه برای مبتلایان به سرطان های تخمدان و بیضه نیز روش مناسبی است که با وجود ابتلا به این بیماری، شانس صاحب فرزند شدن آنان را از بین نمی برد.وی اضافه کرد: آزمایش خون نشان می دهد، یک خانم در سنین بالای 35 سال تا چه حد از ذخایر تخمک برخوردار است و در صورت مناسب نبودن رزرو در تخمدان ها یا برای زنان یائسه، روش اهدای تخمک پیشنهاد می شود. در این روش از تخمک زن دیگری استفاده می شود و پس از انجام مراسم شرعی و جاری شدن عقد تخمک دریافت شده از این زن با اسپرم مرد، لقاح می یابد و در بدن همسر فرد جایگزین می شود.به گفته دکتر صارمی، هر چند زنی که جنین در رحمش قرار می گیرد، صاحب ژن های جنین نیست، اما آزمایش های مبتنی بر شواهد نشان می دهد، تمام ژن ها در محیط تحت تاثیر مادری که جنین در رحم او قرار دارد، قرار گرفته و رفتار کروموزوم ها به دلیل تغذیه، خلقیات و رفتار مادر تغییر پیدا کرده و شبیه مادری می شود که فرزند از وی متولد خواهد شد.وی ادامه داد: بنا بر شواهد علمی، تربیت فرزند نه تنها پس از تولد که از زمان لقاح آغاز می شود و علم" اپی ژنتیک " نیز بر این امر صحه می گذارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فاطمه
سلام وقتتوت بخیر
بنده می خوام برای برداشتن کیست شکلاتی داخل تخمدان چپم عمل لاپراسکوپی تو شهر اهواز انجام بدم و دکتر به بنده توصیه کردند که حتما باید زود بادار بشم اما من و همسرم فعلا آمادگی باردار شدن ندارم
و می خواهم حتما از روش فریز کردن تخمک استفاده کنم و می خواستم بدونم تو اهواز امکان همچین کاری هست یا نه؟ کدوم شهرستان ها مجهز به همچین کاری هستند؟هزینه کلی همچین کاری چقدر می باشد؟
با سپاس
5.96451s, 19q