6 عامل کلیدی برای کاهش و افزایش قدرت بینایی

۱۳۹۱/۰۲/۱۲ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 47278
سلامت نیوز: بینایی یکی از مهم ترین حواس پنج گانه انسان است که به مرور زمان همراه با تکامل فرد رشد می کند در این مطلب به نقل از «Thirdage»، به سیر رشد و تکامل بینایی می پردازیم و به برخی سوالات درباره چشم و بیماری های آن پاسخ می دهیم.

آنچه نوزادان می بینند: نوزادان به نور بسیار حساس اند و قدرت تمرکز روی اشیا یا رنگ ها را ندارند و به مرور قدرت دیدشان بیشتر می شود. در یک ماهگی می توانند روی اشیا در فاصله حدود ۸۰ سانتی متری تمرکز کنند. در ۴ماهگی قادرند رنگ ها و سایه ها را تشخیص دهند.متخصصان انجام آزمایش بینایی را در ۶ماهگی و تست کامل چشم را در ۳سالگی توصیه می کنند زیرا ناراحتی هایی چون نزدیک بینی یا تنبلی چشم در این سن مشخص می شود.

آیا کودک به عینک نیاز دارد؟ از هر ۴ کودک تقریبا یک کودک در سن مدرسه مشکل بینایی دارد که شایع ترین آن نزدیک بینی است. این درحالی است که تنها یک سوم دانش آموزان قبل از شروع به تحصیل مورد معاینه چشم قرار می گیرند. برخی متخصصان، معاینه قبل از شروع درس و رفتن به کلاس اول را توصیه می کنند که این معاینه هر ۲سال باید تکرار شود. زیرا چشم با بزرگ شدن کودک تکامل می یابد و شماره نزدیک بینی تا حدود ۲۰سالگی بالا می رود.

افرادی که به عینک مطالعه نیاز پیدا می کنند:در اواسط ۴۰سالگی ممکن است برای خواندن و انجام دادن برخی از کارها به عینک مطالعه نیاز پیدا کنید. می توانید از عینک مطالعه، عینک دو کانونه و لنزهای مخصوص استفاده کنید.

پیرچشمی چیست؟ قبل از ۴۰سالگی، لنزهای طبیعی چشم خیلی انعطاف پذیر است و این انعطاف پذیری کمک می کند تا فرد بتواند روی اشیای نزدیک یا دور تمرکز کند. اما با بالارفتن سن،لنزها خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. به مرور زمان قدرت دیدن اشیای نزدیک کاهش پیدا می کند و افراد برای این که واضح ببینند مجبورند کتاب را با فاصله ای از چشم نگه دارند.
بیماری ها

برخی بیماری ها مانند دیابت و فشار خون بالا روی دید و سلامت چشم تاثیر می گذارد. دیابت، علت عمده نابینایی در دوره بزرگسالی است. دیابت در برخی موارد باعث آسیب دیدگی رگ های خون در شبکیه چشم می شود. فشار خون بالا نیز در برخی موارد به رگ های خونی آسیب می رساند و باعث نابینایی می شود. شیوه زندگی سالم مانند سالم خوردن و استعمال نکردن دخانیات، برای حفظ سلامت چشم مفید است.

آب مروارید و آب سیاه: این ۲بیماری چشمی که ممکن است در هر سنی بروز کند بیشتر در افراد بالای ۶۰سال دیده می شود.آب مروارید یعنی ایجادشدن سایه روی لنز طبیعی چشم که به آسانی قابل درآوردن و جایگزین با لنزهای خاص است. آب سیاه اغلب فشار زیادی روی چشم وارد می کند.

تغذیه :رژیم سالم، به سلامت چشم کمک می کند اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین C و E برای سلامت چشم مفید است.بنابراین مصرف میوه های مرکباتی مانند پرتقال، نارنگی، سبزی، سبزی های برگ سبز، مغز میوه و ماهی های چرب برای پیشگیری از این نوع بیماری های چشمی توصیه می شود.

منبع: روزنامه خراسان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.3866s, 18q