آسم و راه های تشخیص و پیشگیری آن

۱۳۹۱/۰۲/۱۲ - ۱۳:۲۶ - کد خبر: 47316
سلامت نیوز :  براساس آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از 300 میلیون نفر از مردم دنیا به آسم مبتلا هستند كه جمعیت قابل توجهی از آنان را كودكان و نوجوانان تشكیل می دهند.با توجه به میزان شیوع این بیماری، اول می برابر با 12 اردیبهشت را به نام روز جهانی آسم نامگذاری شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ؛ میزان شیوع آسم در نقاط مختلف جهان از یك تا 40 درصد متغیر است؛ در كشور ما آماری در این زمینه در دست نیست اما میانگین شیوع علایم آسم در افراد زیر 18 سال كشور بیش از 13 درصد است؛ طبق آخرین آمار نیز میانگین شیوع علایم آسم در شهر تهران 35 درصد است.به گفته مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، شیوع آسم طی دهه های اخیر بین جمعیت كودك و نوجوان كشور افزایش چشمگیری داشته است.

هرچند بیماری آسم سالانه جان 250 هزار نفر در جهان را می گیرد اما با تشخیص و درمان به موقع و مناسب و همكاری بیمار و خانواده در روند درمانی، موارد مرگ و میر آسم، قابل پیشگیری است.

**تشخیص آسم

سرفه، خس خس مكرر، تنگی نفس و احساس فشار در قفسه سینه از نشانه های بیماری آسم به شمار می رود.

نشانه ها و علایم بالینی آسم عموما متناوب و متغیر است به آن معنا كه دوره های بهبودی و عود دارد و اغلب در شب، بدتر می شود.

این علایم به ویژه هنگام ورزش، برخورد با مواد حساسیت زا، دود سیگار، هوای سرد، عفونت های ویروسی دستگاه تنفس و نیز هیجان، تشدید می شود.

البته تشخیص قطعی آسم پس از بررسی و معاینه و انجام آزمون های ضروری توسط پزشك متخصص خواهد بود.

**پیشگیری از آسم و آلرژی

متخصصان و كارشناسان بهداشتی، پرهیز از سیگار كشیدن و تماس با دود دخانیات، پرهیز از سكونت در خانه های مرطوب، تغذیه انحصاری شیرخواران با شیرمادر، كاهش تماس كودكان خردسال مستعد آلرژی و آسم با مواد حساسیت زا و دوری از آلاینده های محیط كار را از مهم ترین راهكارهای پیشگیری از آسم و آلرژی می دانند.

همچنین متخصصان توصیه می كنند كه مواردی مانند آلرژی پوستی -اگزما- و آلرژی بینی و چشم را درمان كنند تا هرچند كه فرد نسبت به عوامل محیطی حساس شده است اما از بروز علایم و نشانه های آلرژی، جلوگیری كنند.

شاید باوركردنی نباشد اما سوسك ها و حیوانات خانگی نیز می توانند زمینه ابتلای فرد به آسم و آلرژی را فراهم آورند.

همچنین افراد باید از مصرف موادی كه نسبت به آنها حساسیت دارند مانند شیر گاو، آسپرین و برخی داروهای قلبی، پرهیز كنند.

**درمان آسم

آموزش، مهم ترین اساس درمان آسم است ، 'مصطفی معین' رییس انجمن آسم و آلرژی در این باره به خبرنگار ایرنا می گوید: در بیماری آسم، هر زمان احتمال نارسایی تنفسی و مرگ و میر وجود دارد بنابراین باید به درمان آن توجه كافی داشت.

وی می افزاید: یكی از عوامل مهمی كه در كنترل نشدن بیماری آسم نقش دارد، همكاری نكردن بیمار در روند درمانی است.

رییس انجمن آسم و آلرژی خاطرنشان می كند آموزش نیز مهم ترین شاخص در درمان بیماران به شمار می رود بنابراین مهم ترین مسوولیت پزشك در مواجهه با بیماری آسم، آموزش است.

معین تاكید می كند پزشك برغم تراكم بیماران باید به آنان آموزش دهد اگر آموزش ندهد، سوگندنامه پزشكی خود را نقض كرده است.

به گفته وی، 66 درصد بیمارانی كه در روند درمانی خود مشاركت نمی كنند دچار تشدید علایم آسم می شوند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.85163s, 18q