ماكروويوها شمشير چاقي را دولبه كرده‌اند

۱۳۸۶/۰۴/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4755
ماكروويوها شمشير چاقي را دولبه كرده‌اند

اما يافته‌هاى مطالعاتى نشان مي‌دهند غذاهاي فوري و غذاهايي كه توسط ماكروويوها، سرخ‌كن‌ها و... در دسترس همه قرار مي‌گيرد، عوارض شديدي را بر سيستم ايمنى بدن افراد خصوصاً كودكان بر جاى مي‌گذارد و از جمله پيامد‌هاى مصرف اين نوع غذاها در كودكان، دريافت كالري بالا و افزايش امكان بروز چاقي در بزرگسالي است كه معمولاً اين چاقي در بزرگسالي، با بيماري‌هاي قلب و عروق، فشار خون بالا، سرطان و ديابت همراه مي‌شود.
به گفته متخصصان انگليسي، ماكرو‌ويوها ممكن است دليل مهمي براي اپيدمي شدن چاقي باشند. پروفسور جيمز واردل، استاد كالج لندن به بي‌بي‌سي مي‌گويد: نرخ چاقي درست بعد از سال 1984 شروع به رشد كرد كه همزمان با گسترش استفاده از ماكروويوها در خانه‌ها بود. در اواسط دهه 80 همچنين شاهد ورود غذاهاي نيمه‌آماده به مغازه‌ها بوديم.
اين يكي از سه نظريه‌اي است كه هفته گذشته در فستيوال علمي شلتن‌هام ارائه شد. دو نظريه ديگر به افزايش تعداد سوپرماركت‌ها همزمان با پايان يافتن جنگ جهاني دوم اشاره كردند.
در سال 1980، 8 درصد از زنان و 6 درصد از مردان چاق به حساب مي‌آمدند اما در سال 2004 اين ميزان به 24 درصد از زنان و مردان رسيده است. كودكان نيز از افزايش ميزان چاقي رنج مي‌برند به‌طوري ‌كه در سال 2003، 16 درصد از كودكان 2 تا 15 سال چاق به حساب مي‌آمدند كه اين ميزان در سال 1995، 10 تا 12درصد بوده است. متخصصان دليل اين امر را رژيم‌هاي غذايي پر‌چرب و كاهش فعاليت‌هاي فيزيكي مي‌دانند. مطالعات نشان مي‌دهند كه نسل‌هاي گذشته كالري بيشتري مصرف مي‌كردند اما در عين حال فعال‌تر بودند و مشاغل پرتحرك‌تري داشتند.
پروفسور واردل مي‌گويد: از سال 1984 تا1987 كاهش زمان طبخ غذاها آغاز شد كه دليل اصلي آن ورود ماكروويوها به بازار بود. همچنين ورود غذاهاي ارزان و نيمه‌آماده در سوپر‌ماركت‌ها نيز در آن زمان آغاز شد.

البته از ديگر متخصصان شركت‌كننده در اين مباحثه، پروفسور تيم‌لنگ از دانشگاه شهر لندن بود كه معرفي سوپرماركت‌ها و افزايش آنها را دليل اپيدمي‌ چاقي دانست. پروفسور كن فاكس از دانشگاه بريستول هم دليل اپيدمي شدن چاقي را از سال 1945 يعني پايان جنگ جهاني دوم دانست و گفت: با پايان جنگ، تكنولوژي شروع به گرفتن جاي فعاليت‌هاي فيزيكي چه در كار و چه در تفريح كرد.

در مجموع اين‌طور نتيجه گرفته شد كه تمامي ‌اين نظريه‌ها از دلايل گسترش چاقي ميان افراد هستند، ولي ماكرو‌ويوها اين شمشير را دولبه كرده‌اند. در عين حال كه آنها سالم‌ترين روش طبخ غذا هستند و سوپر‌‌ماركت‌ها هم مواد غذايي سالم در اختيار دارند، اما سؤال اينجاست كه مردم رغبتي به خريد اين مواد غذايي ندارند.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.91304s, 19q