ساخت پلاستيك از سيب‌زميني

۱۳۸۶/۰۴/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4756
ساخت پلاستيك از سيب‌زميني

بر اساس گزارشي که از دانشگاه ماين ايالات متحده رسيده، صنعت توليد سيب زميني در اين شهر مي‌تواند با استفاده از نشاسته گياهي و بدون نياز به نفت خام و ساير مشتقات نفتي، به يکي از توليدکنندگان بيوپلاستيک (پلاستيک با منشأ گياهي)، تبديل شود.

بر اساس اين گزارش، بيو‌پلاستيک که در صنعت توليد فرش، توليد منسوجات مورد نياز در اثاث منزل و بطري‌هاي پلاستيکي قابل بازيافت، قابل استفاده است،‌ طرفداران زيادي پيدا کرده و کشورهايي مثل بريتانيا و ژاپن، براي دستيابي به ظروفي از جنس سيب‌زميني يا ظروف نقره‌اي پلاستيکي از سيب‌زميني، از اين تکنولوژي که بر پايه سيب‌زميني بنا شده، بهره مي‌گيرند.

هفته گذشته، محققان، کارشناسان محيط‌زيست و ساير صنعتگران اين کشورها، طي جلسه‌اي به اين نتيجه رسيدند که تبديل سيب‌زميني به پلاستيک مي‌تواند باعث ايجاد انگيزه‌هاي تکنولوژيکي و اقتصادي در کارخانه‌دارها و کشت‌کنندگان سيب‌زميني شود.

دان فلنري، مدير اجرايي شرکت توليد سيب‌زميني ماين، مي‌گويد: اين امر، به عنوان اولين قدم براي افتتاح بازارهاي جديد در زمينه عرضه محصولات کشاورزي محسوب مي‌شود و درهاي دنيايي تازه را به روي صنعت کشاورزي باز مي‌کند.

او مي‌گويد: زمين‌هاي اضافي زيادي  در اين ايالت وجود دارد که مي‌توان براي توليد بيوپلاستيک، بدون اينکه کوچکترين صدمه‌اي به توليدات غذايي فعلي وارد شود، در آنها کشت و زرع کرد.

در بخش آروستوک نيز، زمين‌هايي براي کشت گياهان بيوپلاستيک وجود دارد که به گفته سخنگوي اين بخش، مي‌تواند اين ايالت را به اوج توليد انواع محصولات با منشأ گياهي، هدايت کند.

همچنين مسئولان کارخانه منسوجات اينترفيس گيلفورد، پيشگام در توليد پارچه از پلاستيک بازيافت‌شده و غله، وجود چنين گياهي را در بدنه صنعت، جالب مي‌دانند.

اين کارخانه، که از توليدکنندگان فرش و منسوجات است، سال گذشته توانست امتياز استفاده از  سيب‌زميني‌هاي موسسه تکنولوژي ماين را به جاي ذرت‌هايش، بخرد. در واقع همين فروش امتياز است که بودجه انجام تحقيقات در دانشگاه ماين را تامين کرده‌است.

وندي پورتر نيز، مدير اداره محيط‌زيست اينترفيس، هزينه گياهان بيوپلاستيک را حدود 50 ميليون دلار تخمين زده و گفته است: قدم بعدي در اجراي اين امر، کار کردن روي جزئيات تکنيکي اين عمليات و کشف مکاني مناسب براي اين کار است.

بسياري از کارخانجات موجود در ايالت ماين، از پلاستيک‌هايي که از سيب‌زميني توليد مي‌شوند، استقبال کرده‌اند و خواستار جايگزين کردن اين تکنولوژي شده‌اند؛ يکي از آنها در حال حاضر از پلاستيک با پايه ذرت، براي توليد ديسکت استفاده مي‌کنند اما همگي آنها، بيوپلاستيک را ترجيح مي‌دهند چرا که اين نوع پلاستيک، ضد حساسيت و قابل بازيافت است و همچنين، دردسر کمتري در صنعت کمپوست (توليد کود) ايجاد مي‌کند.

نمايندگان چند گروه از مدافعان صنايع بدون آلودگي از جمله مايکل بليوو، مدير اجرايي مرکز استراتژي‌هاي سلامت محيط‌زيست، با اشاره به سودهاي اقتصادي و محيط‌زيستي پلاستيک‌هايي که از سيب‌زميني تهيه مي‌شوند، مي‌گويند: ما اينجا هستيم تا دنيايي بدون آلودگي ايجاد کنيم، چرا که سيب‌زميني‌هاي توليد شده در ماين، مي‌توانند جايگزين مواد سمي پتروشيميايي شوند.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.67598s, 18q