خون اتولوگ سالمترين خون مطرح در دنيا

۱۳۸۶/۰۴/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4764
خون اتولوگ سالمترين خون مطرح در دنيا

دكترحسين تيموري مشاور معاون آموزشي و پژوهشي سازمان انتقال خون ايران در گفت وگو با ایسنا، با بيان اينكه خون اتولوگ (خون خودي) سالمترين خون در دنياست، اظهار داشت: خون مورد نياز بيماران به دو شيوه آلوژن (گرفتن خون از غيرخودي) و اتولوگ (خودي) قابل تهيه است.

وي در ادامه توضيح داد: سلامت خون تهيه شده به روش آلوژن پس از طي پروسه‌هاي آزمايشگاهي به تاييد مي‌رسد حال آن كه درخون تهيه شده به شيوه اتولوگ، خون مورد نياز به فاصله زماني از وقت عمل از فرد پس از طي معاينات باليني لازم گرفته و حين جراحي به وي تزريق مي‌شود.

دكتر تيموري گفت:‌ چنانچه سياست سازمان انتقال خون بر مصرف خون اتولوگ براي افراد غريبه هم باشد انجام آزمايشاتي جهت تاييد سلامت خون و گروه خوني الزامي است.

وي از عوارض مصرف خون آلوژن (خون تهيه شده از غيرخودي) را انتقال آلودگي‌هاي ويروسي و ناسازگاريهاي خوني عنوان كرد و يادآور شد: انتقال انواع آلودگي‌هاي ويروسي، باكتريايي، قارچي و انگلي از طريق دريافت خون وجود دارد.

مشاور معاون آموزشي و پژوهشي سازمان انتقال خون ايران با بيان اين كه تهيه خون به شيوه اتولوگ بهترين روش براي تامين خون مورد نياز گروه‌هاي خوني كمياب است، در ادامه افزود: خون اتولوگ روشي براي مهار انتقال بيماريهاي ويروسي نظير ايدز محسوب مي‌شود.

وي با تاكيد براين كه خون اتولوگ عاري از هرگونه عارضه نيست، افزود: اكثر افرادي كه براي درمان به بيمارستانها مراجعه مي‌كنند غالبا بيمار و فاقد شرايط ايده آل براي اهدا خون هستند.

دكتر تيموري افزايش ميزان مصرف خون و جمعيت و تعدد مراكز درماني را از علل طرح تهيه خون به شيوه اتولوگ در دنيا برشمرد و افزود: خون اتولوگ مكمل خوبي براي خون آلوژن است.

دبيرانجمن خون اتولوگ ايران، به وجود چهار روش براي تهيه خون اتولوگ اشاره كرد و توضيح داد: در روش نخست از 35 روز تا حداكثر 72 ساعت قبل از عمل با توجه به وضعيت جسماني فرد چندين واحد خون از فرد كانديدا جراحي گرفته و حين عمل به وي تزريق مي‌شود.

وي با تاكيد بر اينكه خون اتولوگ در جراحي‌هاي انتخابي (elective) روش مناسب و كاربردي است، افزود: در روش ديگر در اتاق عمل چندين واحد خون طي نيم ساعت از بيمار گرفته و با مايعات درماني خون گرفته شده جايگزين و حين عمل در صورت نياز تزريق مي‌شود.

وي با بيان اينكه جمع آوري خونريزي محل عمل با ساكشن (دستگاه مكنده) و سپس آميختن آن با ماده ضد انعقاد روشي ديگر براي تهيه خون اتولوگ است در ادامه افزود: چهارمين روش تهيه خون به شيوه اتولوگ در جراحيهاي محدودي نظير جراحي توراكس (سينه) و جراحي مفاصل زانو و ران است و خون تخليه شده توسط درن جمع آوري و به فرد تزريق مي‌شود.

دكتر تيموري در پايان وظيفه سازمان انتقال خون ايران را جمع آوري خون سالم و تزريق آن به بيمارعنوان كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.91323s, 18q