باورهای غلط مردم در مورد آلـرژی

۱۳۹۱/۰۲/۱۶ - ۱۵:۱۷ - کد خبر: 47652
سلامت نیوز:  اگر خودتان از آلرژی رنج می‌برید و یا یكی از نزدیكانتان به آلرژی دچار است، حتما می‌دانید و دیده‌اید كه چه علائم و نشانه‌هایی با این وضعیت همراه هستند. این روزها تعداد افرادی كه در اثر آلرژی از تب یونجه رنج می‌برند به شدت افزایش یافته است و فقط در كشور آمریكا  60 میلیون نفر به آن دچارند. چرا؟ مواد شیمیایی كه هر روز آنها را وارد بدن خود می‌كنیم (مخصوصا از طریق مصرف غذاهای فرآوری شده) نقش مهمی در این زمینه دارند. چیزی كه در مورد آلرژی كاملا مشخص و واضح است این است كه آلرژی باعث می‌شود فرد بیشتر از دیگران به عفونت‌های گوش و سینوس دچار شود. در ضمن سایر مشكلات و بیماری‌ها مثل سردرد، بدخوابی، كاهش سطح انرژی و افزایش حساسیت و زود رنجی را نیز به دنبال داشته باشد.

هر چه تمیزتر، بهتر
همانطور كه تقریبا همه می‌دانیم جذب مقدار كمی میكروب و آلودگی برای بدن همه ما لازم است تا سیستم دفاعی بدن‌مان ساخته شود. پس نباید تلاش كنید تا به طول كامل از آلودگی‌ها دور باشید. در هفته 1 -2 بار خانه را جاروبرقی بكشید. جاروبرقی حتما فیلتر HEPA داشته باشد. تا اجزاء ریز و گرد و غبار دوباره از دستگاه در محیط خانه پخش نشود و از كیسه‌های دوتایی استفاده كنید. حتما در آشپزخانه و بالای اجاق گاز، هود نصب كنید و فیلتر هود را هر 2 ماه یكبار تعویض كنید. اگر ممكن است، پنجره‌ها را ببندید تا گرده‌های ریز گیاهان، درختان و سایر چیزها وارد خانه‌تان نشود و حتما كفش‌هایتان را نیز بیرون از خانه در آورید تا مواد آلرژی‌زا وارد خانه نشوند. ملحفه و روبالشی‌ها را هفته‌ای یكبار بشوئید (با آب گرم). بعد از ظهرها دوش بگیرید تا این مواد ریز و گردوغبارها را با خود به تختخوابتان نبرید.

 تا زمانی كه علائم آلرژی در شما عود نكرده‌اند، دارو مصرف نكنید
اغلب داروهای آلرژی معمولا بیشترین تاثیر را وقتی دارند كه آنها را قبل از اوج گرفتن علائم مصرف كنید یعنی اینكه مصرف این داروها با نخستین علائم شروع شوند. وقتی كه با یك آلرژی‌زا تماس برقرار می‌كنید مثل (گردوغبار، دانه‌ها، علف) سلول‌های دستگاه تنفسی هیستامین و سایر مواد شیمیایی مثل Leukotrienes تولید می‌كنند كه باعث سوزش، خارش، عطسه و سایر علائم می‌شوند. اگر در بدن‌تان دارو داشته باشید، مانع از آن می‌شوید كه هیستامین واكنش‌های آلرژیكی شدیدتری نشان دهد. مثلا شما می‌دانید هر سال چه موقع دچار عطسه و آب ریزش بینی می‌شوید و یك هفته تا 10 روز قبل از بروز این علائم دارویی كه پزشك‌تان تجویز كرده است، مصرف می‌كنید و تا حدود زیادی علائم آلرژی را در خودتان كنترل می‌كنید. اگر با وجود تمام كارهایی كه انجام می‌دهید علائم بیماری در شما بهبود نمی‌یابد، از پزشك‌تان بخواهید كه آزمایشات بیشتری انجام دهد. اگر به طور مداوم دچار عفونت دستگاه تنفسی و سینوسی می‌شوید، باید حتما بدانید كه چه محرك‌های خاصی شما را به این وضعیت دچار می‌كنند و از آن محرك‌ها دوری كنید.

 واكسن‌های آلرژی فقط مخصوص كودكان است
این واكسن‌ها برای تمام افراد در هر سنی مناسب هستند. البته تحقیقات نشان می‌دهند كه واكسن‌های آلرژی فقط در 85 درصد افراد باعث كاهش علائم آلرژی می‌شوند مخصوصا افرادی كه در اثر آلرژی دچار تب می‌شوند. واكسن‌های آلرژی تركیبی از مقادیر اندك از برخی آلرژی‌زاها هستند و وقتی كه به طور تدریجی وارد بدن فرد می‌شوند، تحمل و مقاومت او را افزایش داده و حساسیت او را به هنگام رویارویی با آلرژی‌ها به طور طبیعی كاهش می‌دهند. اگر در مرحله اول آلرژی، هفته 1-2 بار واكسن آلرژی به فرد تزریق شود، علائم حساسیت به طرز چشمگیری در او كاهش می‌یابد. اگر نمی‌توانید واكسن را تحمل كنید، از پزشك‌تان بخواهید كه به شما قطره مخصوص بدهد و آن‌را هر روز روی زبان‌تان بچكانید، احتمالا قطره آلرژی به اندازه واكسن آلرژی موثر نخواهد بود.

 روش‌های درمانی طبیعی كه پزشكان توصیه می‌كنند
بینی شما همانند یك فیلتر عمل می‌كند و بسیاری چیزهای ریز كه در هوا پخش هستند وارد بینی می‌شوند لذا اگر مسیر عبور هوا در بینی را تمیز كنید، می‌توانید از ورود برخی آلرژی‌زاها به بدن جلوگیری كنید. یكی از بهترین راه‌ها برای پاك كردن بینی استفاده از Neti Pot است.

اگر در كودكی به آلرژی دچار نباشید، در بزرگسالی نیز از این وضعیت مصون خواهید بود
این باور غلط در میان مردم بسیار رایج است تا جائی‌كه اگر در كودكی به آلرژی دچار نبود‌ه‌اند، خارش گلو، عطسه و آب ریزش بینی بزرگسالی را اصلا به آلرژی ربط نمی‌دهند چرا كه فكر می‌كنند دیگر دچار آن نخواهند شد. معمولا آلرژی‌ها تا قبل از 30 سالگی بسیار شدت می‌یابند اما در بسیاری موارد نیز افراد بعد از 30 سالگی دچار آلرژی می‌شوند. در برخی از افراد جوان علائم آلرژی برای چند سال ناپدید می‌شود اما دوباره بعد از مدتی ظاهر می‌شوند. اگر در كودكی به اگزما، آسم و یا هر نوع آلرژی دیگری دچار بوده باشید و برای مدتی از آن فارغ شده‌اید، دوباره در آینده درگیر آن می‌شوید و اگر در خانواده‌تان كسی یا كسانی به آلرژی دچارند، احتمال آنكه شما نیز دچار آن شوید، زیاد است. اگر هیچ گاه آلرژی نداشته‌اید ولی حالا به طور ناگهانی دچار عطسه و آب ریزش بینی شده‌اید، ممكن است یا دچار آلرژی شده و یا اینكه سرماخورده باشید. اگر دچار آلرژی شده باشید علائم دیگری مثل خارش گلو، ریزش اشك از چشم‌ها و ... را نیز تجربه می‌كنید البته این علائم در سرماخوردگی نیز می‌توانند بروز كنند با این تفاوت كه در سرماخوردگی علائم تقریبا بعد از 2 هفته كاملا از بین می‌روند ولی در حساسیت همچنان ادامه دارند.

حساسیت به یك چیز یعنی اینكه فقط به آن چیز خاص حساسیت دارید
حساسیت داشتن به یك چیز شما را مستعد ابتلا به حساسیت‌های دیگر نیز می‌كند. مثلا افرادی كه به برخی گروه‌های خاص حساسیت دارند به برخی از غذاهای گیاهی و پروتئین‌های مشابه نیز حساسیت خواهند داشت. مثلا اگر به گرده‌های درخت توس حساسیت دارید، با خوردن سیب وحشی، هلو، گلابی، هویج، بادام و توت‌ها نیز دچار خارش دهان و گلو می‌شوید مخصوصا در فصل گرده افشانی. بنابراین سال گذشته این تجربه را پشت سر گذاشته‌اید، امسال نزدیك فصل گرده افشانی دقت داشته باشید از میوه‌هایی كه ایجاد حساسیت می‌كنند، نخورید. در ضمن یك راه دیگر برای كاهش حساسیت به این میوه‌ها، پوست گرفتن آنها و یا پختن آنهاست زیرا پروتئین‌ها اغلب در پوست میوه‌ها هستند و پختن آنها نیز باعث تغییر پروتئین‌ها می‌شود.

منبع: دنیای سلامت
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.73631s, 18q