رزگوجه يا ليم‌گوجه؟ گوجه فرنگي تراريخته با بوي رز و ليمو

۱۳۸۶/۰۴/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4767
رزگوجه يا ليم‌گوجه؟ گوجه فرنگي تراريخته با بوي رز و ليمو

به گزارش سلامت نیوز به نقل از افراييم له‌وينزون از مركز تحقيقات "نويه‌يار" و همكارانش گزارش داد يك ژن از نوعي ريحان ليمويي به نام "اوكيموم بازيليكوم" به اين گوجه‌فرنگي تراريخته افزوده شده كه يك آنزيم ايجاد رايحه به نام "گرانيول سنتاز" توليد مي‌كند.

يك گروه ‪ ۸۲‬نفره اين گوجه‌فرنگي آزمايشي را چشيدند و طعم آن را با گوجه‌فرنگي معمولي مقايسه كردند.

آنها طعم اين گوجه‌فرنگي را با صفات متفاوتي چون "عطرآگين" ، بارايحه رز، ياس و برگ ليمو توصيف كردند. ‪ ۴۹‬تن از اعضاي گروه، گوجه‌فرنگي تراريخته را ترجيح دادند، ‪ ۲۹‬نفر گوجه‌فرنگي‌هاي معمولي را خوش طعم‌تر دانستند و چهار نفر نيز هيچكدام را بر ديگري ترجيح ندادند.

اما پوست اين گوجه‌فرنگي تراريخته قرمز كم‌رنگ است زيرا ميزان "ليكوپن" آن نصف اين ماده در گوجه‌فرنگي‌هاي معمولي است. ليكوپن نه تنها به گوجه‌فرنگي رنگ سرخ تيره مي‌بخشد، بلكه خاصيت آنتي‌اكسيداني دارد كه براي سلامت انسان بسيار مفيد است.

آنچه كمبود ليكوپن را در گوجه‌فرنگي تراريخته جبران مي‌كند، بالاتر بودن تركيبات "ترپنوييد" فرار است كه خاصيت ضد ميكروبي، آفت كشي و ضد قارچي دارد و با اين ويژگي‌ها اين گوجه‌فرنگي ضمن آن كه مي‌تواند عمر طولاني‌تري داشته‌باشد، براي پرورش نيز به آفت كشهاي كمتري نياز دارد.

اين گروه پژوهشگر معتقد است كه ديگر محصولات و گلهايي كه مانند گوجه‌فرنگي "كاروتنوييد" توليد مي‌كنند را نيز مي‌توان به گونه‌اي مهندسي ژنتيك كرد كه بو و طعشان تغيير كند.

نخستين گوجه‌فرنگي تراريخته به نام " فلاور ساور ‪ "Flavre Savr‬در سال ‪ ۱۹۹۴‬وارد بازار آمريكا شد. در اين گوجه‌فرنگي يك ژن اصلاح شده وجود داشت كه به نرم شدن آن مربوط مي‌شد به اين معنا كه مي‌توان گوجه‌فرنگي را گذاشت تا به تدريج برسد و به اين ترتيب عمر بيشتري در فروشگاه داشته باشد.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.47788s, 18q