هشدارسازمان‌هاي جهاني درباره کاهش تغذيه با شير مادر

۱۳۸۶/۰۴/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4774
هشدارسازمان‌هاي جهاني درباره کاهش تغذيه با شير مادر

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سازمان بهداشت جهاني و صندوق کودکان سازمان ملل متحد ـ يونيسف ـ در گزارش مشترکي درباره کاهش تغذيه با شيرمادر در کشورهاي منطقه شرق آسيا و حوزه اقيانوس آرام خطرات ناشي از اين روند را گوشزد کرده و خواستار مقابله با آن شدند.

در اين گزارش آمده است که کاهش تغذيه با شير مادر و استفاده از جايگزين‌هاي ديگر باعث افزايش نرخ مرگ و مير نوزادان در اين منطقه شده است.

اين گزارش در اجلاس سلامت نوزادان در مانيل، پايتخت فيليپين مطرح شده و تهيه کنندگان آن تاکيد کرده‌اند که تغذيه با شير مادر قطعا عاملي موثر در سلامت نوزاد است.

کارشناسان شرکت کننده در اجلاس مانيل گفته‌اند که بايد اقدامات موثري در جهت آگاه‌سازي والدين درباره زيان‌هاي استفاده از جايگزين‌هاي شير مادر صورت گيرد.

در گزارش سازمان ملل آمده؛ تجربه به دست آمده از اجراي برنامه ترويج تغذيه با شير مادر در کامبوج نشان داد که اين شيوه قطعا به کاهش چشمگير در نرخ مرگ و مير نوزادان منجر مي‌شود. در مقابل، استفاده از جايگزين‌هاي مختلف در ساير کشورهاي منطقه عاملي مهم در کاهش مقاومت نوزاد در برابر بيماري‌ها بوده است.

در سال 2000 ميلادي از هر10 نوزاد کامبوجي در سن شش ماهگي، تنها يک نوزاد از شير مادر تغذيه مي‌شد. با اجراي برنامه ترويج تغذيه با شير مادر، در سال 2006 اين رقم به شش نوزاد در هر ده نوزاد افزايش يافت. اين رقم براي ساير کشورهاي آسيايي تنها 35 درصد، يعني حدود سه نوزاد در هر ده نوزاد است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.0988s, 18q