مصرف خود سرانه هورمون ها با هدف عضله سازی، زمینه ساز ابتلا به سرطان پروستات است

۱۳۹۱/۰۲/۱۹ - ۱۲:۳۱ - کد خبر: 47974
سلامت نیوز: رئیس انجمن اورولوژی ایران با هشدار نسبت به مصرف خودسرانه هورمون ها به ویژه هورمون تسترون که برای لاغر کردن، عضله سازی و پرپشتی مو مصرف می شود، گفت: مصرف هرگونه هورمون می بایست، زیر نظر پزشک صورت گرفته و مصرف خودسرانه این هورمون ها زمینه ساز ابتلا به سرطان پروستات است.

دکتر سید جلیل حسینی در آستانه برپایی " پانزدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران " که 21 تا 24 اردیبهشت ماه در پژوهشگاه نیروی تهران برپا می شود، سخن می گفت با اعلام این مطلب افزود: مصرف مواد مضر مانند روغن های اشباع شده  و استفاده زیاد از گوشت قرمز، ویتامین D و کلسیم و نیز چاقی و کاهش فعالیت فیزیکی به عنوان عوامل خطرساز سرطان پروستات شناسایی شده اند.

وی با اشاره به اینکه یکی از محورهای کنگره امسال انجمن اورولوژی ایران، درمان سرطان های دستگاه تناسلی به ویژه پروستات است، یادآور شد: از هر 100 هزار نفر جمعیت کشور 10 نفر به این سرطان مبتلا می شود و حدودا 16 درصد مردان ریسک ابتلا به سرطان پروستات دارند.

به گفته دكتر حسینی، شیوع سرطان پروستات در کشور هایی نظیر امریکای شمالی، استرالیا، نیوزیلند و اروپای غربی و شمالی  بسیار زیاد بوده - حدود  200 نفر در هر 100 هزار نفر جمعیت-  در حالی که در کشور های آسیایی نظیر هند و کره و چین  این آمار بسیار کم-  بین  4 تا10 مورد  در هر 100 هزار نفر جمعیت-  است.  

وی اضافه كرد: طی پژوهشی که در کشور در این زمینه صورت گرفته، قرار است، انجمن اورولوژی ایران نسبت به اجرای پروژه ای كه منجر به  تدوین دستورالعمل برای نحوه پیشگیری و درمان سرطان پروستات شود، اقدام کند.

رئیس انجمن اورولوژی ایران یکی دیگر از محورهای پانزدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران را مباحت علمی در مورد  اختلالات جنسی عنوان کرد و گفت: تاکنون در کشور به دلیل مسایل فرهنگی به آموزش مسایل جنسی بین زوج ها و مشکلات مربوط به آن کمتر پرداخته ایم، این در حالیست که تبلیغات غلط در  رسانه های بین المللی (شبکه های ماهواره ای) مبنی بر رفع ناتوانی و مشکلات جنسی از طریق استفاده از داروها و روش  جراحی که متاسفانه کمتر  علمی دارد، مشکلاتی را برای افراد به ویژه مردان جوان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: از  دلایل عمده ناتوانی جنسی یکی مربوط به افزایش سن و دیگری بیماری های زمینه ای مانند ابتلا به دیابت، فشار خون بالا  و چربی است.

به گفته دکتر حسینی، امروزه با کمک شیوه های نوین جراحی و با کنترل بیماری های زمینه ای می توان مشکل مبتلایان به ناتوانی جنسی را حل کرد.

وی ادامه داد: آنچه طی سال های اخیر پزشکان اورولوژیست با آن روبرو هستند، مراجعه مردان جوانی است که بدون داشتن مشکل پزشکی تحت تاثیر تبلیغات ماهواره ای قرار گرفته، خواستار انجام اعمال جراحی برای بهبود وضعیت خود هستند.

رئیس انجمن اورولوژی ایران،  یادآور شد: این در حالیست که پس از انجام معاینات، اورولوژیست تشخیص می دهد که این افراد از وضعیت کاملا طبیعی برخوردار بوده، اساسا نیازی به انجام عمل جراحی ندارند و تنها به دلیل تاثیر پذیری از تبلیغات غلط، اعتماد به نفس خود را از دست داده اند.

وی تصریح کرد: یکی از اختلالات جنسی در آقایانی که در سنین بالای 50 سال بروز می یابد، سندرم کاهش تسترون مردانه است که  از محورهای امسال کنگره انجمن اورولوژی می باشد.

رئیس انجمن اورولوژی ایران یکی از مشکلات زوج ها  را نبود مرجع مشخصی برای طرح مشکلات جنسی عنوان کرد و اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته فلوشیپ سکس تربیت می کنند و از آنجا که رفع مشکلات زناشویی نیازمند یک کار تیمی متشکل از اورولوژیست، متخصص زنان،  روان شناس، روان پزشک و متخصصان غدد، سلامت خانواده، طب فیزیکی و توانبخشی، داروساز و سکسولوژیست است در اکثر این کشورها تخصص های فوق را مورد آموزش قرارداده، متخصصان قادرند تا سطوح دکترا در رشته سکسولوژی تحصیل کنند.

وی با ابراز تاسف از اینكه  رشته سكسولوژی در کشور ما هنوز وجود ندارد،‌گفت:  نبود این رشته سبب شده تا امکان مشاوره زوج های جوان وجود نداشته باشد و  به دلیل كمبود اطلاعات زوج ها در این زمینه، شاهد ناپایداری ازدواج ها هستیم.

دكتر حسینی ابراز امیدواری کرد، تلاش های انجمن اورولوژی ایران که همه ساله در قالب کنگره های سالیانه متبلور می شود، منجر به تدوین دستورالعمل هایی در زمینه بیماری های شایع و مسایل مبتلا به افراد جامعه در زمینه بیماری های اورولوژی که با سلامت و کیفیت زندگی مردم همراه است، شود.

وی پرداختن به اخلاق پزشکی و رعایت حقوق بیمار در كنار تاکید بر والا بودن جایگاه اخلاق و احترام به پیشکسوتان، ترویج منش تواضع، رعایت حقوق و حفظ اسرار بیمار نزد ارولوژیست های کشور را ضروری بر شمرد.

رئیس انجمن اورولوژی ایران اظهار داشت: حیطه کاری ارولوژیست ها علاوه بر بیماری های کلیه، حالب ،مثانه، پروستات و  انجام اعمال جراحی بزرگ نظیر پیوند کلیه، ساختن مثانه از روده، جراحی های لاپاروسکوپی، درمان بیماری های دستگاه تناسلی و... رعایت اسرار بیمار بوده كه  در این کنگره پانل اخلاق پزشکی بر ارتقای اخلاق پزشکی و روابط اخلاقی  بین پزشكان و حقوق بیماران خواهد پرداخت.

گفتنی است، پانزدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران با محوریت بیماری های شایع و اثرگذار بر کیفیت زندگی از سوی انجمن اورولوژی ایران و با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور و نیز میهمانان خارجی21 تا 24 اردیبهشت ماه در پژوهشگاه نیروی تهران برپا می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36055s, 18q