چاقي، رژيم غذايي نامناسب، مصرف سيگار و الكل از عوامل تشديد كننده رفلاكس است

۱۳۸۶/۰۴/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4800
چاقي، رژيم غذايي نامناسب، مصرف سيگار و الكل از عوامل تشديد كننده رفلاكس است

دكتر حسين خدمت دانشيار دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله در گفت و گو با ایسنا، با بيان اينكه رفلاكس، برگشت مواد غذايي از معده به مري است، افزود: اخيرا در موارد شديدتر، برگشت مواد غذايي از روده به سمت معده نيز حالت رفلاكس وجود دارد.

وي با بيان اين كه بيماري رفلاكس شيوع بسياري داشته و حدود 10 درصد افراد به آن مبتلا هستند، اظهار داشت: در صورتي كه اين بيماري پيشگيري نشود منجر به ورم معده و سپس ورم معده به زخم معده منجر مي‌شود.

دكتر خدمت ادامه داد: در موارد حاد، زخم معده حاصل از ورم معده سبب تنگي در ناحيه مري شده و در نهايت درصد كمي از موارد، سرطان معده و حنجره را براي افراد به دنبال دارد.

وي آسم، تنگي نفس، سرفه‌هاي مزمن، بوي بد دهان، بار روي زبان و توده در گلو(غم باد) را از عوارض رفلاكس عنوان كرد و گفت: تفاوت چنداني در ميزان ابتلا زنان و مردان وجود نداشته و در سنين بالا شايع‌تر است. البته فرم رايج آن حالت رفلاكس ساده (قي كردن) است كه در نوزادان و شيرخواران به صورت كوتاه مدت بوده و رفع مي‌شود.

دكترخدمت تصريح كرد: در مراحل اوليه درمان، با اصلاح رژيم غذايي و رعايت اصول مصرف غذا، فرد مي‌تواند مشكل خود را حل كند وچنانچه علايم آن ادامه يابد، درمان آن در تمام طول عمر ادامه مي‌يابد.

اين فوق تخصص گوارش با بيان اين كه تمام داروهاي اين بيماري در كشور موجود است، يادآور شد: حداقل دوره درمان، 6 هفته است اما در درجات بالاتر اين بيماري، ممكن است فرد مادام العمر نياز به مصرف دارو داشته باشد.

وي در پايان با بيان اين كه در مراحل شديدتر، احتمال بروز سرطان در فرد بسيار زياد است،خاطرنشان كرد: آندوسكوپي‌هاي دوره‌اي مشخص مي‌كند كه فرد بايد تحت عمل جراحي قرار گيرد تا بخشي از مري بيمار برداشته شود .

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.10097s, 18q