برای ماندگاری کارکنان خانواده صنعت نفت در منطقه جنوب چاره ای بیندیشید

۱۳۹۱/۰۲/۱۹ - ۱۴:۱۳ - کد خبر: 48029
برای ماندگاری کارکنان خانواده صنعت نفت در منطقه جنوب چاره ای بیندیشید
سلامت نیوز : رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز در نشستی که با حضور معاون وزیر در منابع انسانی و مدیریت ، مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و نیز روسای مراکز بهداشت و درمان صنعت نفت در جنوب در محل سالن جلسات شهدا بیمارستان بزرگ نفت اهواز برگزار شد ، ضمن بیان تاریخچه این مرکز و نیز ارائه گزارش عملکرد آن ، دغدغه ها و چالش های بهداشت و درمان اهواز را مطرح کرد. دکتر کلانتری ضمن خیر مقدم به معاون وزیر نفت و هیات همراه و نیز با اشاره به این که برای نخستین بار است که دکتر سلحشور در بهداشت و درمان اهواز حضور می یابد ، اظهار امیدواری کرد که این حضور منجر به حل بسیاری از مشکلات مراکز بهداشت و درمان صنعت نفت در جنوب شود.

به گزارش خبرنگار سلامت نیوز از اهواز وی با اشاره به شرایط اقلیمی و آب و هوایی خوزستان از معاون مقام عالی وزارت نفت درخواست کرد که این استان را با دیگر نقاط کشور یکسان نبینند و برای ماندگاری کارکنان خانواده صنعت نفت در منطقه جنوب ، چاره اندیشی کنند.

دکتر کلانتری در این خصوص تصریح کرد: به دلیل شرایط خاص استان خوزستان و افزایش میزان مهاجرت ، جذب و حفظ متخصص و حتی پزشک عمومی و پرستار در مراکز بهداشتی درمانی جنوب بسیار مشکل بوده که امیدوارم با ارائه تسهیلات ویژه به کادر درمانی نفت شاغل در جنوب این معضل هر چه زودتر مرتفع شود. وی در ادامه خاطرنشان کرد: به هر حال انتظارات از ما بسیار بالاست . مردم بهترین و پیچیده ترین اعمال جراحی را درخواست می کنند و ما نیز با بضاعت خود ناچار به انجام آن هستیم.

رئیس بهداشت و درمان اهواز همچنین ضمن تقاضا از دکتر سلحشور به منظور رسیدگی هر چه سریعتر به مساله میزان دریافت حقوق پزشکان شاغل در صنعت نفت ، گفت: در بیمارستان بزرگ نفت به تعداد کمتر از انگشتان یک دست شکایت از پزشک داریم . این موضوع به خوبی نشان می دهد که در بدترین شرایط نیز کیفیت خدمات ما کاهش نیافته است .

دکتر کلانتری در ادامه با ذکر تاریخچه ای از بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز و نیز سیر تکاملی بیمارستان بزرگ نفت ، افزود: اولین گروه بورسیه پزشکان نفت در گروه زنان و زایمان از سال 73 شروع به کار کرد.

وی در ادامه با اشاره به تاسیس بهداشت و درمان اهواز در سال 1377 و نیز تاسیس بیمارستان بزرگ نفت در سال 1379 ، گفت: افتتاح و راه اندازی بخش های خدمات تشخیصی ، آنژیوگرافی ، آنژیوپلاستی و نیز اتاق عمل جراحی قلب از جمله اقدامات موثری بود که در سال های پس از تاسیس بیمارستان ، توسط این بهداشت و درمان انجام شد.

دکتر کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی عملکرد بهداشت و درمان اهواز پرداخت و در بحث اعزام بیمار به دیگر مراکز از گذشته تا امروز اذعان داشت: در سال 71 ، تعداد 18 هزار و 789 نفر به تهران و شیراز اعزام شدند که این تعداد در سال 90 به هزار و 327 نفر کاهش یافت. وی همچنین خاطرنشان ساخت: در سال 90 بیمارستان بزرگ نفت از لحاظ آمار بستری رکورد شکست و تعداد بیماران بستری در این بیمارستان به 19 هزار و 758 نفر رسید. رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز عملکرد بیمارستان بزرگ نفت را در بسیاری از شاخص ها مطلوب توصیف کرد و اظهار داشت: استاندارد میانگین زمان حضور گروه احیا بر بالین بیمار از لحظه اعلام ، سه دقیقه است که این زمان در بیمارستان نفت حدود 54 ثانیه است.

وی میانگین تعیین تکلیف بیمار و انتقال از اورژانس به بخش را در کشور 6 ساعت ذکر کرد و گفت: در بیمارستان بزرگ نفت زمان تعیین تکلیف حدود 76 دقیقه است. دکتر کلانتری همچنین افزود:میانگین تعیین تکلیف بیمار و اعزام آن به دیگر مراکز درمانی از لحظه ورود به اورژانس بیمارستان بزرگ نفت 90 دقیقه است اما در سایر نقاط کشور 6 ساعت است. دکتر کلانتری در بخش دیگری از گزارش خود به امدادرسانی این مرکز به مناطق عملیاتی حادثه دیده اشاره کرد و گفت: بهداشت و درمان نفت اهواز به عنوان عضوی از سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ، بر حسب ضرورت و به هنگام بروز حادثه در مناطق عملیاتی ، همواره در بحث امدادرسانی پیش قدم بوده و حتی به مناطق خارج از حوزه فعالیت خود خدمات ارائه داده است که از آن جمله می توان به حادثه نفت شهر ، سرخس و کنگان اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: بیشتر شرکت های عملیاتی پاداش های بهره وری خوبی به کارکنان خود پرداخت می کنند اما مراکز بهداشتی و درمانی با وجود آن که در بسیاری از عملیات ها در کنار دیگر شرکت ها حضور دارند ، متاسفانه پاداشی نصیب کارکنان آن نمی شود. وی همچنین به تنگناهای مالی موجود در این مرکز اشاره کرد و اظهار داشت: این تنگناها بیشتر به دلیل افزایش قیمت کالاهاست در حالی که بودجه مرکز ثابت بوده و تغییر نمی کند.

رئیس بهداشت و درمان اهواز در ادامه با بیان این که آموزش ، زمینه ساز ارتقا هر مجموعه ای به حساب می آید ، تاکید کرد: با توجه به این که رشته های دانشگاهی به سرعت در حال تخصصی شدن هستند ، کارکنان این مرکز نیز می بایست به دانش روز مجهز باشند که این امر نیازمند آموزش مستمر آنان به جهت بهبود کیفیت کار در این بهداشت و درمان است.

دکتر کلانتری در ادامه ارائه گزارش عملکرد مجموعه خود به افزایش شاخص رضایتمندی از این مرکز درمانی اشاره کرد و گفت: این شاخص از 7/93 درصد در سال گذشته به 1/94 درصد در طی امسال رسیده است. وی همچنین دریافت تندیس زرین جشنواره کشوری حاکمیت بالینی ، ارتقاء رتبه بیمارستان بزرگ نفت به درجه یک عالی و نیز کسب رتبه اول در اجرای هموویژلانس در بین چهار بیمارستان دانشگاهی مجری طرح را از افتخارات این بهداشت و درمان در سال گذشته ذکر کرد.

راه اندازی سامانه حفاظت الکترونیکی ، بازسازی بخش های داخلی مردان ، جراحی قلب ، جراحی مردان و نیز نصب ژنراتورهای مولد برق اضطراری در بیمارستان بزرگ نفت نیز از جمله مواردی بود که رئیس بهداشت و درمان اهواز از آن به عنوان اقدامات مهم صورت گرفته در این مرکز یاد کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.10724s, 18q