آیا وایتکس در شیر وجود دارد؟

۱۳۹۱/۰۲/۲۰ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 48078
سلامت نیوز: دکتر بهروز جنت، معاون غذای سازمان غذا و دارو در خصوص شایعه آلودگی شیرهای تولیدی به وایتکس گفت: این موضوع خبر جدیدی نیست و هر چند وقت یکبار افرادی برای تشویش اذهان عمومی خبرهایی مبنی بر آلودگی مواد غذایی یا آب به مواد مختلف را عنوان می کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، دکتر بهروز جنت، معاون غذای سازمان غذا و دارو در خصوص شایعه آلودگی شیرهای تولیدی به وایتکس گفت: این موضوع خبر جدیدی نیست و هر چند وقت یکبار افرادی برای تشویش اذهان عمومی خبرهایی مبنی بر آلودگی مواد غذایی یا آب به مواد مختلف را عنوان می کنند.

وی با اشاره به اینکه بحث آلوده بودن شیر به وایتکس بحث جدیدی نیست، گفت: کارخانه های تولید شیر و لبنیات در کشور دارای بازرسین کنترل کیفی هستند که تمام مقدار شیر های خامی که توسط تانکرهای شیر از دامداری وارد کارخانه می شوند را طبق چک لیست های مصوب سازمان غذا و دارو از لحاظ پروتئین، اسیدیته، چربی، آلودگی میکروبی و وجود آنتی اکسیدان چک می کنند که اگر مطابق با چک لیست مورد تائید ما باشند شیر ها اجازه ورود به خط تولید کارخانه را دارند.

جنت اظهار داشت: علاوه بر این بازرسی های صورت گرفته توسط بازرسین کنترل کیفی بازرسین وزارت بهداشت هر چند وقت یکبار بر اساس تاریخچه تولیدی کارخانه به طور تصادفی از کارخانه ها نمونه شیر گرفته و آن را در آزمایشگاههای مرجع غذا و دارو سازمان غذا و دارو مورد بررسی و آنالیز قرار می دهند که در صورت بروز هر گونه مشکل کارخانه را مورد بازخواست قرار می دهند.

وی به مردم توصیه کرد: تمام شیر های موجود در بازار که دارای پروانه ساخت وزارت بهداشت هستند از وجود هر گونه آلودگی به مواد مختلف به خصوص وایتکس مبرا هستند و مردم با خیال راحت می توانند از این نوع شیر ها استفاده کنند.

استفاده از مواد سفیدكننده در شیر كذب است

معاون نظارت استاندارد سازمان استاندارد ایران وجود مواد سفیدكننده در شیرهای تولیدی كشور را تكذیب كرد.

بهادر كاظمی معاون نظارت استاندارد سازمان استاندارد ایران در خصوص افزودن مواد سفیدكننده به شیر از سوی كارخانه ها گفت:‌ هیچگونه مواد سفیدكننده به شیر افزوده نمی شود و فرآورده های لبنی كه به صورت صنعتی تولید می شوند كاملا تحت نظارت سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت هستند.

وی ادامه داد: مسئولان كنترل كیفی و فنی در محیط كارخانه ها حضور دارند و با توجه به نمونه برداری های دوره ای و نمونه برداری در سطح بازار هیچگونه ماده سفیدكننده در شیر مشاهده نكرده اند و اگر هم چنین اشتباهی صورت گیرد به شدت با واحد تولیدی برخورد خواهد شد.

کاظمی گفت: باید مردم را به مصرف مواد لبنی تشویق كرد و مصرف سرانه شیر را در كشور افزایش داد تا مردم با اطمینان خاطر مواد لبنی صنعتی مصرف كنند.

وی تصریح كرد:‌ تقلب در شیر قابل تشخیص است و اگر مواد افزاینده ای در محصولات لبنی باشد از طریق تست ها می توان وجود مواد شیمیایی خارجی در شیر را تشخیص داد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06574s, 18q