کافئین از شدت مشکلات حافظه در دیابتی ها می کاهد

۱۳۹۱/۰۲/۲۰ - ۱۳:۰۲ - کد خبر: 48146
سلامت نیوز :محققان پرتغالی دانشگاه کویمبرا بعد از انجام آزمایش و بررسی منطقه "hippocampus" مغز موشها به این نتایج دست یافتند. این منطقه با حافظه و یادگیری درارتباط است.پژوهشگران اختلالات زیادی در منطقه "hippocampus" بوی‍ژه در انتهای عصب و بخش های پیوند بین عصب ها مشاهده کردند.پژوهشگران تایید کردند که مصرف نوشیدنیهای حاوی کافئین از بروز این اختلالات می کاهد و از مشکلات حافظه کم        می کند.

خطر بیماری دیابت در عوارض آن است زیرا احتمال حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد و مشکلاتی را درچشم و اعصاب بوجود می آورد و همچنین باعث بروز مشکلات حافظه شده و شدت ابتلا به جنون یا زوال عقل را افزایش می‌دهد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ دیابت یا بیماری قند وقتی ایجاد می‌شود که هورمون انسولین به عنوان تنظیم‌ کننده قند خون یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌‌شود یا اینکه بافت‌های بدن به درستی به آن پاسخ نمی‌دهند لذا سوخت و ساز قند در بدنمختل می‌‌شود و قند خون از حد طبیعی خود بالاتر می‌رود و در نهایت علائم شاخص دیابت به صورت پرخوری، پرنوشی و      پرادراری ظاهر می‌شود.

دیابت را بر حسب علت ایجاد بیماری به دو گروه دیابت نوع اول و دوم تقسیم می‌کنند. دیابت نوع اول یا دیابت نوجوانان در نتیجه تخریب نابجای سلول‌های مولد انسولین به وسیله دستگاه ایمنی بدن رخ می‌دهد.این بیماران مجبورند از همان ابتدا با تزریق انسولین خارجی کمبود این هورمون را در بدن رفع کنند و قند خود را در حالت عادی نگه دارند.دیابت نوع دوم یا دیابت بزرگسالان معمولاً در میانسالی بروز می‌کند و زمینه ارثی در ایجاد آن دخیل است. این نوع دیابت به علت مقاومت پیدا کردن سلول‌های بدن به انسولین رخ می‌دهد و علاجی ندارد اما کارهای مختلفی می‌توان برای اداره درمانی و نیز پیشگیری از آن انجام داد.کنترل دقیق دیابت و طبیعی‌کردن قند خون در هر دو نوع این بیماری می‌‌تواند باعث جلوگیری از بروز عوارض درازمدت تهدید کننده حیات ناشی از آن شود و عمر طبیعی بیماران را تضمین کند.

دیابت نوع دوم بسیار شایع ‌تر از دیابت نوع اول است به طوری که 90 تا 95 درصد بیماران به نوع دوم دیابت مبتلا هستند.سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که میزان مرگ و میر افراد دیابتی تا سال 2030 میلادی افزایش یابد.این سازمان تعداد افراد مبتلا به دیابت در جهان را بیش از 346 میلیون نفر اعلام کرده و گفته است: پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، وزن مناسب و خودداری از مصرف دخانیات به مبتلا نشدن به بیماری دیابت کمک می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.52258s, 18q