ترك سيگار همزمان با تغيير در شيوه زندگي موفقيت آميزتر است

۱۳۸۶/۰۴/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4819
ترك سيگار همزمان با تغيير در شيوه زندگي موفقيت آميزتر است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از رويترز، دكتر "ديويد هايمن" و همكارانش از دانشكده پزشكي بيلور در هوستون ايالت تكزاس آمريكا، در چارچوب يك برنامه اصلاح رفتار كه با بودجه دولتي انجام گرفت، با بررسي درصد موفقيت‌هاي به دست آمده در ترك سيگار، به اين نتيجه رسيدند.

در اين برنامه ‪ ۲۸۹‬فرد ‪ ۴۵‬تا ‪ ۶۴‬ساله حضور داشتند كه دو سوم آنان را زنان تشكيل مي‌دادند. تمامي اين افراد سياه‌پوست، سيگاري و داراي فشار خون بالا بودند.

نتايج اين تحقيقات در مجله آرشيو طب داخلي به چاپ رسيده است.

هدف از اين برنامه، ترك سيگار اين افراد و كاهش ميزان سديم در رژيم غذايي و افزايش فعاليت بدني با دستكم ‪ ۱۰‬هزار گام در هفته بود.

اين بيماران بدون دسته‌بندي بر اساس يك ويژگي خاص، در سه گروه قرار گرفتند.

مدت ‪ ۱۸‬ماه هر شش ماه يكبار، اعضاي گروه اول در جلسات مشاوره كلينيكي در ارتباط با هر سه اين رفتارها شركت مي‌كردند و با تماس‌هاي تلفني مورد تشويق قرار مي‌گرفتند.

رفتار با گروه دوم نيز مشابه گروه اول بود با اين تفاوت كه در هر شش ماه، يك رفتار مورد توجه قرار مي‌گرفت.اما از گروه سوم فقط مراقبتهاي معمولي به عمل آمد كه شامل يك بار حضور در كلاس‌هاي گروه‌هاي موجود بود.

در كل، ‪ ۲۳۰‬تن از شركت‌كنندگان ، اين مطالعه را به اتمام رساندند.

گروه هايمن دريافت كه دسترسي به هدف تغيير دو رفتار از اين سه رفتار، در گروه هم زمان ‪ ۵/۶‬درصد، در گروه ترتيبي ‪ ۵/۲‬درصد و در گروه مراقبت هاي معمولي ‪ ۶/۵‬است.

ترك سيگار در گروه همزمان ‪ ۲۰‬درصد، در گروه ترتيبي ‪ ۱۷‬درصد و در گروه كنترل ‪ ۱۰‬درصد صورت گرفت.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26307s, 18q