تولید دارو دو و نیم برابر نیاز كشور است

۱۳۹۱/۰۲/۲۴ - ۱۰:۵۶ - کد خبر: 48339

 سلامت نیوز : دكتر محمد رضا شانه‌ساز در سومین همایش داروسازی بالینی ایران كه در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، افزود: در زمینه داروسازی طی 34 سال اخیر توانسته‌ایم اقدامات موثری انجام دهیم و در حالی كه در گذشته صرفا مصرف‌كننده بودیم و داروهای محدودی تحت نظر كمپانی‌های چند ملیتی در ایران تولید می‌شد اما امروزه داروهای زیادی را تولید می‌كنیم.

وی گفت: داروسازان ایرانی در بعد پژوهشی و آموزشی نقش كاملا ویژه‌ای در سطح بین‌المللی پیدا كرده‌اند. از سوی دیگر فرآورده‌های دارویی های تك در كشور رونمایی می‌شود این در حالیست كه تولید این محصولات را تا چند سال قبل، در خواب هم نمی‌دیدیم. علاوه بر آن مسئولان عالی رتبه نظام جمهوری اسلامی ایران مانند مقام معظم رهبری و رئیس جمهور در پیام‌های نوروزی خود به موفقیت‌های داروسازی اشاره می‌كنند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ شانه‌ساز با بیان اینكه در زمینه ارائه خدمات نتوانسته‌ایم در حد شان داروسازی عمل كنیم، اظهار كرد: این نقطه ضعف بزرگی است و باید به آن بیشتر توجه كنیم چرا كه خدمات بالینی داروسازان خدمات ویژه‌ای است.

معاون داروی سازمان غذا و دارو با اشاره به نوع تعریف خدمات از سوی سازمان جهانی بهداشت اظهاركرد: این سازمان خدمات دارویی را به دو نوع تعرفه ارائه خدمات دارویی و تعرفه حرفه‌ای تقسیم می‌كند تعرفه ارائه خدمات دارویی شامل توجه به كیفیت دارو، ارائه صحیح و متناسب دارو به بیمار و مراقبت از رخ ندادن اشتباه در نسخه‌پیچی می‌شوند. بسیاری از داروها نیاز به ارائه مشاوره و راهنمایی به بیمار را دارند كه این مورد در زمره تعرفه حرفه‌ای می‌گنجد.وی با اشاره به میزان تقلب و قاچاق دارو در ایران گفت: در كل منطقه، ایران كمترین میزان تقلب و قاچاق دارو را دارد اما متاسفانه خدمات دارویی مغفول مانده است. متاسفانه به علت اطلاع‌رسانی نامناسب گاهی اوقات شاهد اعتراضاتی به تعرفه حق فنی داروخانه ها هستیم.

وی با بیان اینكه تعرفه ارائه خدمات حرفه‌ای به بیماران در حد 900 یا 1000 تومان نیست، گفت: این تعرفه باید معادل مبلغ یك ویزیت پزشك یا 70 تا 80 درصد آن باشد. البته اقداماتی در جهت تحقق این امر انجام شده است و بر اساس تصمیمات در هیات امنای دانشگاه علوم پزشكی قرار است به صورت آزمایشی این خدمات در این دانشگاه‌ها تعریف شوند.وی در ادامه اظهار كرد: سال‌هاست كه از نظر نوع و میزان دارو در منطقه رتبه اول را داریم اما لازم است زمینه‌ای فراهم شود كه مردم خدمات دارویی را در حد عالی دریافت كنند و لازم است برخی مقایسه‌ها دارو با برخی كالاها مانند میوه مقایسه نشود چون این مقایسه بسیار خطرناك است.وی اظهار كرد: در آیین‌نامه‌های دارویی تغییرات و اصلاحاتی صورت داده‌ایم به گونه‌ای كه جنبه تجاری داروخانه‌ها كمتر شده و به كیفیت ارائه خدمات توجه بیشتر شده است.

شانه‌ساز گفت: ارزشیابی داروخانه‌ها تغییر كرده است و بیشتر امتیازات به نحوه ارائه خدمات داروساز در داروخانه‌ها اختصاص می‌یابد و اگر داروخانه ای كمتر از 600 امتیاز به دست آورد نمی‌تواند همه داروها را عرضه كند و اگر این میزان امتیاز به كمتر از 400 امتیاز برسد محدودیت‌هایی برای داروخانه‌ها به وجود می‌آید به عنوان نمونه جلوی خدمات بیمه‌ای آنان گرفته می‌شود.معاون داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینكه اولویت بیشتر داروسازان ارائه خدمات صحیح به بیماران است، اظهار كرد: با وجود همه فشارهای ناروای بین‌المللی به ایران در سال گذشته داروسازان در حوزه‌های واردات، تولید دارو و داروخانه‌ها تلاش كردند كه كمترین فشار به مردم وارد شود. البته داروخانه یك واحد اقتصاد نیز محسوب می‌شود ولی باید به گونه‌ای به مردم خدمات ارائه دهیم كه انتظارات آنان برآورده شود.شانه‌ساز در پایان اظهار كرد: ظاهر ارائه خدمات در داروخانه‌ها را تغییر می‌دهیم چرا كه ظاهر سنتی جوابگوی نیاز بیماران نیست و در این جهت آیین‌نامه بسته‌بندی مجدد داروها را بازنگری كرده‌ایم و امیدواریم در آینده نزدیك بتوانیم آن را ابلاغ كنیم.سومین همایش داروسازی بالینی ایران امروز در سالن همایش های رازی به پایان می رسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81346s, 19q