تعداد دستگاه‌هاي ام آر آي در تهران پنج برابر لندن است

۱۳۸۶/۰۴/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4841
تعداد دستگاه‌هاي ام آر آي در تهران پنج برابر لندن است

در ميان تمام روشهاي تشخيصي و تصوير‌برداري سي‌تي‌اسكن،‌ پزشكي هسته‌اي، راديولوژي،‌ آنژيو‌گرافي،‌ ماموگرافي،‌ سونوگرافي، دانسيتومتري، تصوير‌برداري دندان و راديوتراپي، روش تصوير‌برداري از طريق MRI از بيشترين توزيع نامناسب در سطح كشور بخصوص در شهر تهران برخوردار است.

اين در حالي است كه به ازاي هر دستگاه  MRI در ايران 700 هزار نفر بهره‌مند مي‌شوند اما مثلا در كشور كانادا از هر دستگاه MRI يك ميليون نفر و در كشور سوئد، يك ‌ميليون و 200هزار نفر بهره‌مند مي‌شوند.

همچنين در يك سال گذشته بيش از 200 درخواست صرفاً براي راه‌اندازي مركز تصويربرداري MRI به وزارت بهداشت رسيده است و اين در حالي است كه تعداد دستگاه‌هاي MRI در كل اتحاديه اروپا با بيش از 13 كشور و 300 ميليون نفر جمعيت در حدود 300 دستگاه است.

به همه اين آمارهاي عجيب، مشكلات اقتصاد سلامت در ايران را اضافه كنيد و اين كه چند سال است درباره لزوم افزايش سرانه سلامت در ايران بحث مي‌شود.

محمد‌رضا اكبر‌زاده، كارشناس تجهيزات پزشكي با تاكيد بر اين كه وزارت بهداشت در زمينه توزيع مناسب دستگاه‌هاي تصوير‌برداري پارامترهايي را در نظر گرفته بود، اما اين فرمولها به درستي پياده نشده‌اند، مي‌گويد: «پاسخ اين سؤال كه آيا پزشكان ما از ابزارهاي تشخيصي درست استفاده مي‌كنند يا نه، به مسائل فرهنگي و رواني جامعه ما بر مي‌گردد. در جامعه ما كسي كه به پزشك مراجعه مي‌كند، بيشتر علاقه‌مند است كه برايش آزمايشي تجويز يا انجام شود و اگر اين اتفاق نيفتد، بيمار،‌ پزشك را مقصر مي‌داند.»

وي در ادامه با توضيح اين كه در حال حاضر عده معدودي از پزشكان و سرمايه‌داران با خريد سهام مراكز تصويربرداري، بيماران را به سمت اين مراكز سوق مي‌دهند،‌ تاكيد مي‌كند: «به دليل حجم سنگين سرمايه‌گذارى‌هاى برخي افراد در مراكز تصوير‌‌‌بردارى يا بيمارستاني شاهد نابسامانى‌هايى هستيم، چرا كه گردش مالي اين قبيل مراكز نيازمند مراجعه بيماران است. به همين خاطر هم در برخي مراكز شاهد انجام عمل‌هاى غير‌‌ضرورى يا آزمايشات و تصوير‌‌بردارى‌هاى غير‌لازم هستيم و به مردم توصيه مي‌شود براى انجام جراحي‌هاي سنگين و پرهزينه يا آزمايش‌هاي گران‌قيمت حتماً از مشاوره ساير متخصصين مربوطه نيز استفاده كنند.»

وي در ادامه مي‌گويد: «مساله ديگر اين است كه خيلي از مراكز تصوير‌برداري خصوصي براي بازاريابي و جلب مشتري سراغ متخصصان مي‌روند و آنها را توجيه مي‌كنند براي آنكه پزشك بيمار خود را به اين مراكز ارجاع دهد و همين امر البته مي‌تواند عدم اعتماد و نارضايتي بيمار را به همراه داشته باشد.»

دستگاه‌ ميليون دلاري

در حالي كه به گفته كارشناسان تجهيزات پزشكي نبود فرهنگ استفاده صحيح از تجهيزات پزشكي موجب استفاده بي‌رويه از تجهيزات گران‌قيمت حتي براي موارد غير‌ضروري شده است، در حال حاضر50 دستگاه MRI فعال در تهران وجود دارد. فراموش نكنيد كه قيمت يك دستگاه MRI چيزي بين يك تا سه ميليون دلار است.

دكتر ابراهيم متوليان، رييس مركز مديريت بازرگاني و تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت با اشاره به اينكه دستگاه‌هاي تصوير‌برداري با اينكه بسيار مورد نيازند ولي در كشور ما بخصوص در شهر تهران بيش‌ از حد تمركز پيدا كرده‌اند و مصرف بي‌رويه‌  آنها منجر به خسارات اقتصادي فراواني براي بيماران شده است، به همشهري مي‌گويد: «وزارت بهداشت مجوز جديد به اين دستگاه‌ها را به هيچ عنوان نداده است، مگر به مراكزي كه براي جايگزيني دستگاه‌هاي فرسوده اقدام به خريد دستگاه‌هاي جديد كرده باشند. الان هم در تهران ما فقط 3 دستگاه MRI دولتي داريم و بقيه اين دستگاه‌ها خصوصي هستند، اين در حالي است كه فقط در شهر تهران تقريبا تمام آنها در بخش خصوصي هستند.»

به گفته وي در شهر لندن فقط 10 دستگاه MRI وجود دارد. دكتر متوليان در ادامه ضمن بيان اينكه به طور كلي ميزان استاندارد اين دستگاه‌ها به ازاي هر 5/1 ميليون نفر يك دستگاه است و يعني ما در تهران فقط به 15 دستگاه MRI نياز داريم،‌ اينطور توضيح مي‌دهد: «البته فقط در سال‌هاي قبل و طبق مجوزهاي اخذ‌شده در آن سالها بخشهاي خصوصي اقدام به خريد بيش از حد اين دستگاه‌ها كردند.»

دستگاه دانسيتومتري يا دستگاه سنجش تراكم استخوان نيز از جمله دستگاه‌هايي است كه به گفته اين مسوول وزارت بهداشت، به ميزان بيش از حد نياز وجود دارد، البته نه به اندازه دستگاه MRI.

وي در اين باره مي‌گويد: «ما نمي‌توانيم دستگاه‌هاي مازاد را حذف كنيم و فقط مي‌توانيم جلوي خريد دستگاه‌هاي جديد را بگيريم. همچنين براي نظام‌مند كردن اين دستگاه‌ها آيين‌نامه‌اي تنظيم كرديم كه بر طبق آن مشخص مي‌شود كه چه تخصص‌هايي بايد در‌خواست MRI كنند و پزشكان اصلا در چه شرايطي اين بررسي‌ها را بايد تجويز كنند.»

چه كسي مجوز مي‌دهد؟

در حالي كه دكتر متوليان به برنامه‌هاي وزارت بهداشت مبني بر عدم صدور مجوز براي خريد دستگاه‌هاي جديد MRI اشاره مي‌كند، دكتر رسول صداقت، رئيس انجمن راديولوژي ايران با اشاره به اينكه در سال 1378 انجمن راديولوژي ايران درخواست تاسيس مركز تصوير‌برداري در شهر تهران كرده ولي معاونت وقت وزارت بهداشت اعلام كرده بود كه در شهر تهران ديگر مجوز دستگاه MRI صادر نمي‌شود، مي‌گويد: «جالب اين است كه از آن زمان تا اين لحظه بالغ بر 20 مجوز دستگاه MRI از طرف وزارت بهداشت صادر شده است.»

رئيس انجمن راديولوژي ايران در ادامه مي‌گويد: «البته در زمينه دستگاه‌هاي MRI در صورتي كه دستگاه‌هاي فرسوده و از رده خارج شده جاي خود را به دستگاه‌هاي جديد بدهند، حتي با زياد بودن تعداد آنها مي‌توانيم بهره‌برداري خوبي از آنها بكنيم، چون جمعيت تهران يك جمعيت شناور است و از شهرستانها براي اقدامات درماني تقريبا فقط به شهر تهران مي‌آيند، با اين حال تعداد اين دستگاه‌ها در تهران نسبت به ديگر نقاط كشور بيشتر است.»

وي در پاسخ به اين سؤال همشهري كه علاوه بر دستگاه MRI كداميك از دستگاه‌هاي ديگر تشخيص پزشكي با توزيع نامناسب و تجويزهاي غير‌ضروري مواجهند‌، اينطور توضيح مي‌دهد: «در مورد دستگاه‌هاي سنجش تراكم استخوان (دانسيتومتري) نيز اين امر صادق است، البته اگر به دنبال سن اصلي كاهش تراكم استخوان باشيم، گذشته از افراد سالمند، بيماري‌هايي وجود دارند كه مي‌توانند منجر به پوكي استخوان در سنين پايين شوند. بنابر‌اين در اين مورد كه آيا مراكز سنجش تراكم استخوان بي‌دليل اقدام به انجام اين آزمايش در افراد در سنين پايين مي‌كنند، بايد آماري از مراكز مختلف سنجش تراكم استخوان داشته باشيم تا مشخص شود بيماران به درستي به اين مراكز هدايت مي‌شوند يا خير.»

دكتر صداقت هم با اشاره به نقص‌ها و كمبودهاي شهرستانها در زمينه اين دستگاه‌ها مي‌گويد: «البته در استانهاي ديگر دستگاه MRI وجود دارد ولي در كنار آن به همان ميزان متخصص مربوط به آن را نداريم. همين امر باعث مي‌شود كه با صرف هزينه عكس‌هاي مربوط به اين تصوير‌برداري به تهران فرستاده شود تا نتيجه آن توسط متخصصان در تهران خوانده شود. اين در حالي است كه الان در خيلي از شهرستانها مثل كهكيلويه و بوير احمد اصلا اين دستگاه وجود ندارد، در حالي كه اگر توزيع به صورت مناسب صورت گيرد، كمتر شاهد مهاجرت شهرستاني‌ها به تهران خواهيم بود.»
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
اجوي
با سلام و خسته نباشيد.
من دختري 26 ساله هستم مدتي بدون اينكه كار سنگيني كرده باشم دچار پا درد و كمر درد شديد شده ام پزشكم مشكوك به ديسك شد و از من خواست تا ام ار اي انجام بدهم. سوالي كه از شما دارم اين است كه اين دستگاه ضرر دارد يا نه و همين كه آيا كيفيت دستگاهها با هم متفاوتند . لطفا چند مركز ام ار اي خوب به من معرفي كنيد.
با تشكر
حاجوي
7.20324s, 19q